29. Ay çocuk gelişimi

Yeteneklerinin sınırlı olmasına rağmen bebeğiniz herşeyi kendi yapmak isteyecek ve bu konuda sınır tanımayacak. Alıştırma herşeyin mükemmel yapılmasını sağlar. Küçüğünüzde düğmesini bağlarken veya kendi yemeğini keserken tam da bunu yapıyor. Bu davranışları zaman alabilir ve dağınıklığa neden olabilir ama onun denemesine izin vermelisiniz.

29. Ay çocuk gelişimi

Yeteneklerinin sınırlı olmasına rağmen bebeğiniz herşeyi kendi yapmak isteyecek ve bu konuda  sınır tanımayacak.

Alıştırma herşeyin mükemmel yapılmasını sağlar. Küçüğünüzde düğmesini bağlarken veya kendi yemeğini keserken tam da bunu yapıyor. Bu davranışları zaman alabilir ve dağınıklığa neden olabilir ama onun denemesine izin vermelisiniz. Eğer mümkünse zaman kısıtlı bile olsa ona   ayakabılarını giymesi ve fermuarını çekmesini için ekstra zaman verin. Unutmayın, kendine yeterlilik, kendine güvenin en büyük parçası, o yüzden çok sabırlı ve yüreklendirici olun. Diğer yandan bebeğiniz birşeyi yaparken bir anda “Anne bunu sen yap” diye bilir. Bu davranışın arkasında ne vardır? Çoğunlukla anne ve babanın daha iyi yapmış olmasının ve kendinin neden yapmadığına dair düş kırıklığı. Ama korkulacak bir şey yok bu normal bebek gelişimidir ve unutmayın en önemli şey o yeni şeyler denerken baskı uygulamadan sabır göstermeniz ve onu yüreklendiriyor olmanızdır.

Ayrıca bebeğinizin oyun parkında oynamayı sevdiği bir sır değildir. Ama gitmeyi çok sevdiğinden dolayı eve dönerken aynı kibarlıkta olmayacaktır bu yüzden eve gitmeye karşı çıkmasına hazır olun.
Rahat ve kararlı olmalısınız. Bebeğinize eve dönerken söyleyeceklerinizi de kibar, anlayılşı ama net bir şekilde söylemelisiniz. Ayrıca eve dönüşleriniz de onu cezbedecek şeyler söyleyin (eve gidince geçenlerde yeni aldığımız kitabı okuyalım). Eve dönerken alacağınız bir atıştırmalıkla olayı tatlıya bağlayın ve belki de en sevdiği oyuncağı alarak ona bir sürpriz yapabilirsiniz.

Bebeğiniz bu günlerde çok tipik bir davranışta daha bulunabilir; bu da daimi açlık; hatta öğle yemeği bir saat önce verilmiş olsa bile.
Bu isteğinin anlamı nedir? Sıkıldı mı? Stresli mi? Veya Yorgun mu? Büyümesi hız mı kazandı? Gün içinde sürekli atıştırıyor mu? Sebebi her ne olursa olsun azarlamayın veya kilo alacağını söylemeyin
çünkü dikkatini başka yere çekmek isterken yine yemeğe odaklanacak.
Eğer bebeğinizin ne kadar sık yediği ile ilgileniyorsanız, bunu hekiminizle kontrol edin.

Ona tüm gün oradan buraya koşması için enerji verecek sık sık küçük atıştırmalıklarla beslenmesine tamam diyebilirsiniz.


Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön