Çocuklara diyet uygulanır mı?

Çocukluk çağı şişmanlığı, tüm dünyada arttığı gibi ülkemizde de arttı. Bu durum, aileleri de kısa zamanda sonuç aranan bilinçsizce yollara itiyor.

Çocuklara diyet uygulanır mı?

Özellikle davranışları her geçen gün şekillenen bir çocuğun beslenme alışkanlıklarında bazı sınırların çizilmesi ve kendisinin bu duruma uyumu zaman ve çevrenin sabrını gerektirir. Kilo problemi yaşayan çocuk, aile ve arkadaşlarının etkisine ek olarak güzel görünememe korkusuyla birlikte kendisini bir diyet baskısı altında bulur. Bu durumda müdahale sırasında yapılan yanlışlıkların en önemli ve birincil sebebi, çocuklarda büyüme ve gelişme sürecinin devam ettiğinin unutulması! Yetersiz ve dengesiz beslenmeyle çocuklar üzerinde psikolojik bir yük de oluşur.

 


Diyet değil; doğru beslenme


Diyet karmaşasına giren çocuklar kilolu olmalarına mı üzülecek; yaşamları boyunca tadına alıştıkları ve sevdikleri yiyeceklerden bir anda uzaklaştığına mı? Yoksa kendilerinde ne olduğunu anlamadan suçluluk psikolojisine girerek yaşıtlarından ayrı yere konulmanın haksızlığına mı isyan edecekler? Bu gibi sorunlarla içlerine kapanacak, derslerinde ve arkadaş ilişkilerinde sorunlar yaşayacaklar. Bunların dışında yanlış beslenmeyle büyüme süreçleri etkilenecek, vitamin ve mineral eksiklikleri, okul performanslarında azalma, diyet kelimesiyle yanlış beslenme sonucunda ileriki yıllarında yemek yeme davranışı bozukluğu gibi hastalıklara yelken açmış olacak.

 


Ne yapabiliriz?


Uzmanlar tarafından çocuklarda sağlıklı beslenmenin nasıl olacağı, kilo fazlalığının nasıl değerlendirileceği ve kilo fazlalığı olan çacuklarda hangi durumlarda ve nasıl bir yol izleneceği belirlenmiştir. Bilinen bazı gerçekler şunlar:
Diyet büyümekte olan çocuklar için kullanılacak bir kelime değil. Sağlıklı beslenme, porsiyon miktarını ayarlama ve çeşitli besinlerle beslenme en doğru kullanılacak terimler.

 


Çocuklar büyüme ve gelişme süreleri içerisinde her ülkenin kendine özgü geliştirilen büyüme eğrileriyle boy, kilo ve baş çevreleri takip edilir. Bu büyüme eğrileri çocuğun toplumun sağlıklı çocuklarına göre zayıf, kısa boylu, uzun boylu, normal veya kilolu olup olmadıklarını gösteren doğru kılavuzlar.

 


Diyetisyen veya çocuk doktoru tarafından büyüme eğrisinde yaşına göre veya güncel boyuna uyan yaşına göre kilo fazlalığı var mı yok mu bakılmalı.


Kilolu olduğu belirlenirse kilo almasına nedenler detaylı araştırmalı. Çünkü bu nedenler hipotroit ya da şişmanlığa neden olan hastalık tabloları olabilir. Ya da aşırı yemek yeme, psikolojik sorunlar, kortizon gibi ilaç kullanma, aktivite azlığı, bilgisayar ve televizyon izleme süresindeki artış gibi nedenlere bağlı olabilir.


Eğer çocuğunuzun diyetisyen veya çocuk doktoru tarafından büyüme eğrisinde yaşına göre veya güncel boyuna uyan yaşına göre kilo fazlalığı varsa ve kronik bir hastalık (hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalığı, psikolojik sorunlar gibi…) yoksa amaç kilo fazlalığına neden olan yemek yeme davranışındaki bozuklukları tespit edip onları düzeltmek gerekiyor. Fiziksel aktivitesini artırın. Yaşına uygun beslenme modeli öğretin. Kalorisi yüksek hacmi düşük besinlerden uzak durması sağlayın. Boyun artmasıyla aynı kiloda kalması sağlanarak uygun vücut yapısına ulaşmış olur.


Beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler, boy ve kilo sonucundaki gelişmeler için hedefler tek tek ve net bir şekilde belirleyin. Unutmayın, hedefe ulaşmak çocuğunuzu ve sizi motive eden en önemli faktör.

 


Bilinçli forma girsin


Özetle; çocuklar gelişi güzel diyetlerle kilo vermemeli. Büyümede kayıp yerine konulamayan ciddi bir durum. Aileler şişman çocuğum olmasın diye kısıtlı diyetlerle çocuklarını büyütmemeli. Diyet kavramını beyinlerine erken sokan çocuklarda ileriki yaşlarda aneroksiya ve bilümiya nervoza gibi yemek yeme davranışı bozukluğu hastalıklarına yakalanabilirler. Bunun yerine ona, bütün besinlerin vücudumuz için yararlı olduğunu, sağlıklı beslenme ilkelerini öğrenerek de kilomuzun korunacağını anlatın. Onun fazla kilolarımızdan kurtulabileceğimizin bizim elimizde olduğunu bilmesini sağlayın.


Özellikle boy uzamasına da katkı sağlayan yüzme, basketbol ve voleybol gibi aktivitelere yönlendirin. Yemekleri mümkün olduğunca aile masasında beraber yemeye çalışın. Böylelikle çocuğunuzun günlük alması gereken porsiyon kontrolünü yapabilirsiniz.


Bunları biliyor muydunuz?


Okul öncesi çocukların günlük aldıkları kalorilerin 1/3’ü atıştırmalık besinlerden gelir. Çocuğun gün içerisinde aldığı gereksiz atıştırmalıklar sağlıklı atıştırmalıklara dönüştürülürse, çocuk hedef kilosuna ulaşabilir. Günümüzde ayrıca atıştırma tüketimi sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de eskiye göre % 75 artmış durumda.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön