Çocuklar neden diş hekimlerinden korkar?

Çocukların yaşadığı diş hekimi korkusunun nedenini biliyor musunuz? Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, konuya ilişkin bilgiler verdi.

Çocuklar neden diş hekimlerinden korkar?

Küçük yaşlarda edinilen deneyimler, yetişkinlik dönemindeki fobilerin temelini oluşturuyor. Bugün özellikle çocukların diş hekimlerinden korktukları düşünülse de aslında yetişkinler de aynı şekilde tedirgin bir tavır sergileyebiliyorlar. Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, çocuklarda diş hekimi korkusu ile ilgili görüşlerini aktarıyor.

 

Diş hekimi ile erken yaşlarda tanışılmalı

 

Toplumumuzda genellikle gördüğümüz bir tutum, aynı şekilde sağlık konularında da kendisini gösteriyor. Büyük sağlık problemleri ya da şikâyetler yaşanmadan rutin kontroller maalesef ki yaptırılmıyor. Bu durumdan ise en çok çocuklar etkileniyor. Şöyle ki onlar henüz birçok şeyi yeni yeni keşfetmekte ve bilmedikleri durumlarla geç yaşlarda (6-7) karşılaştıklarında korkuları artış gösterebilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için yapılması gereken ise onları erken yaşlarda diş hekimi ile tanıştırmak ve rutin kontrolleri aksatmamaktır.

 

Anlayış, her kapıyı açar

 

Bize gelen aileler, çocukları koltuğa oturacak, tedavileri yapılacak ve işleri hemen bitecek zannediyorlar. Biz ise başlangıcın iyi olmasını ve çocukları kazanmak istiyoruz. Hatta ilk tanışmada amacımız sorun çözmek değil, çoğunu kazanmak ve ilerde iyi bir hasta olarak, huzurla diş hekimine gelmesini sağlamak. Başlangıçtaki pozitif duygu ve düşünceler önemli. Çocuklukta kazanılan en ufak artı değer, ileriki yaşlarında da sürer. Eksi değer de kalıcıdır üstelik de sürekli büyür. Çocuklarla kurulan ilk iletişim onların ilerleyen yaşlardaki görüşlerini büyük ölçüde şekillendirecektir. Bu yüzden özellikle ilk görüşmelerde, çocuğu tedirgin edici tavırlar sergilememeye özen gösteriyoruz. Hatta ilk görüşmelerde herhangi bir işlem uygulamamayı tercih ediyoruz. Çocukla sıcak bir iletişim kurmayı deneyerek, bir sonraki randevu için güvenlerini kazanmaya çalışıyoruz.

 

 

Nasıl olsa süt dişi demeyin..”

 

Çocuklarda diş tedavi sürecinin geç yaşlarda başlamasının nedenlerinden biri de süt dişlerinin yerine kalıcı dişlerin geleceğinin düşünülerek, tedavinin yeterince önemsenmemesidir. Oysa ki diş sorunları düşünülenin aksine bebeklikte de oluşabiliyor. Biberonla beslenme sürecinde çocuklara şekerli gıdaların verilmesi, emziklerin reçel, bal gibi tatlılara batırılması, çocuklarda biberon diş çürüklerine de neden olur.

 

Çocuklarınızı teşvik edin…

 

Hem olası diş sorunlarının erken teşhis ile daha kolay çözülebilmesi hem de çocuğun diş hekimine alışabilmesi için sık sık kontrollerin yapılması gerekir. Bu anlamda çocuğu destekleyici olma görevini öncelikle aile üstleniyor. Çocuklar ebeveynlerini rol model aldıklarından, onların sözlerini dikkate alırlar. Yani çocuklarınızla konuşurken seçtiğiniz kelimelerin onların korkularını hafifletici yönde olmasına dikkat edilmelidir. Hatta onu teşvik etmek için diş fırçalamayı özendirici fırçalar ya da hediyeler alınarak çocukta erken yaşta bir bilinç oluşturulabilir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön