Ebeveynlerin psikolojisi çocuğun başarısını etkiliyor

Anne babanın psikolojik sorunları çocuğu okulda başarısız kılıyor.

Ebeveynin psikolojisi çocuğun başarısında etkili

Yapılan bir araştırma anne-babanın psikolojisinin çocuğun notları ve okul başarısını önemli ölçüde etkilediğini ortaya koydu. Araştırmaya göre depresyonda bir anne veya babası olan öğrencinin notları sınıf arkadaşlarına göre daha düşük. ABD, İngiltere ve İsveçli bilim insanlarının yaptığı araştırma psikiyatri dergisi olan Jama Psychiatry'de yayınlandı.

Psikolojisi bozuk anne veya babanın çocukları, okulda derslere motive olamıyor, notlarını ve okul başarısını düşürüyor. Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinin Yerel Sağlık Komisyonu'nda Göçmenler Temsilcisi Psikolog Dr. Gün, konuyla ilgili Cihan Haber Ajansı'nın sorularını cevaplandırdı.

 

Psikolojik sorunu olan ebeveyn çocuğa güven veremez

 

Dr. Ali Kemal Gün, insan ve çocuk psikolojisini, çocuk eğitimi ve pedagojiyi bilen herkesin bunu tasdik edeceğini kaydederek "Çocuğun en ihtiyaç duyduğu şey güven unsurudur. Güvendiği insanlarla, güvendiği ortamda olması... Anne - babadan birinin ruhsal durumundan dolayı çocuğa güven duygusunu veremeyişi, onunla ilgilenememesi, onu yönlendirememesi, neyin doğru neyin yanlış olduğunu ona anlatamaması çocuğa boşluğa düşürür ve çocuğun hem sosyal iletişimdeki yeteneklerini, başarılarını, hem okul başarısını direk olarak etkiler" dedi.

Çocukların kişilik yapısı anne - babayı örnek alarak gelişiyor


Birçok hastasından duyduğu örneği paylaşan Dr. Gün, "Çocuğun kişilik yapısı öncelikle anne - babanın örnek alınmasıyla; taklit yoluyla gelişiyor. İlk rol modellerdir anne ile baba. Depresyonda olan anne veya baba nasıl rol modeli olabilir? Depresyonda olan anne – babalar çocukla iletişimde göstermesi gereken ilgiyi, yakınlığı ve sevgiyi gösteremiyor. Dolayısıyla çocuk da ya depresyonda olur ya da bu durum, onun tüm alanlardaki başarısına olumsuz etki eder." diye konuştu.

Çocuk, anne baba arasındaki iletişimsizliği okula götürüyor

Araştırmanın son bölümünde genetik faktörlerden de bahsedildiğini bildiren Dr. Gün, "Bunun ispatı yok ama, bizim her üç hastamızdan birinde, baba veya annesinde ya da soy ağacında o rahatsızlığın en azından belirtilerinin olduğu biliniyor. Genetik faktörlerin de rolü olabilir ama bence esas rol oynayan şey anne ve babanın ruhsal durumundan dolayı çocuğa vermesi gereken şeyi veremiyor olması. Çocuğun anne veya babası depresyonda ise, bu çocuk okula gittiğinde sürekli bununla meşgul olacak, gelecekle ilgili korkuları olacaktır." ifadelerini kullandı.

Psikolog Gün, "Anne - baba arasındaki iletişim kötü olduğunda çocuklar onu okula götürüyor. Okulda öğretmen ders anlatırken, çocuğun kafasında başka bir film dönüyor. Evde ne olacak, babam bugün nasıl hareket edecek, anneme bir şey olacak mı diye bunlarla meşgul olurken tabii ki derslerini ihmal ediyor." tespitinde bulundu.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  04 Mart 2016 Cuma 18:12

  Hayir deil cocuk pskyatina goturun hemen derim ben

  Cevapla
 •  
  22 Şubat 2016 Pazartesi 00:14

  10 yasinda oğlum elleriyle oyunlar yapıp sesler çıkarıyor bu normalmi?

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön