Çocuğunuza bir kamera verin!

Çocuklarımızın bütün tatlı anlarını kaydetmek istiyoruz. Acaba bir de kameraman olmalarına izin verirsek neler olur?

Çocuğunuza bir kamera verin

Günümüzde çocukların birçoğu, kamera karşısında bolca vakit geçiriyor; peki, bu vaktin bir kısmını da objektifin arkasında geçirseler nasıl olur? Hayatı bir çocuğun gözlerinden görmek, dünyayı keşfedişlerini izlemek, yaratıcılıklarının ve meraklarının gözler önüne serilmesine tanık olmak, inanılmaz bir duygu. Çocuğunuzun eline neden bir kamera vermeniz gerektiğini öğrenmek istiyorsanız, okumaya devam edin.

1. Kamera çocuğunuzun merak duygularını serbest bırakır

Çocuklar, doğaları gereği meraklıdırlar. Bir kamera edinmelerini sağlamak, bir kapıyı açıp aylakça dolaşmalarına izin vermek gibidir. Dolanırken, zum yaparken, gözetlerken, casusluk yaparken ve yol boyu fotoğraf çekerken en küçük şeyler bile ilginç hale gelir. Çocuklar, eğlenceli açılar, özgün perspektifler bulmada yeteneklidirler. Asla fark edemeyeceğimiz şeyleri, ellerinde bir kamera ile kolaylıkla keşfedebilirler.

 

2. Kamera çocuğunuzun bireysellik hissini artırır

Hepimiz biliyoruz ki her çocuk özeldir. 20 çocuğu ellerinde kameralarla aynı şeyi görüntülemeye yollasanız, karşılığında 20 farklı fotoğraf elde etmeniz olasıdır. Bir çocuğa kamera vermek, gerçekten de bireyselliklerini ve özgünlüklerini vurgulayan bir etkiye sebep olur.

 

3. Kurallar yoktur.

Bazı çocukların fotoğrafçılığa olan ilgileri arttıkça, daha güçlü fotoğraflar için bazı ‘kuralları’ keşfetmek isteyebilirler; fakat eğlence, keşfetme ve ifade adına, sınır oluşturan tek şey gökyüzüdür. Bir sanat etkinliğinde bulunan herkes, estetiğin ve sanatın spekülatif olduğunu bilir – dolayısıyla fotoğrafın çok parlak, karanlık, bulanık ya da ters olması hiç önemli değildir. Çocuk seviyorsa, zaten özeldir.

 

4. Erişilebilirdir.

Kameralar, okuma ya da yazma gerektirmezler. Hatta aynı dili bile konuşmanıza gerek yoktur. Görselin kendisi, evrensel bir dildir. Bu özelliği, tüm çocuklar için erişilebilir olmasını sağlar: küçük çocuklar için, okulda sorun yaşayan çocuklar için, engelli çocuklar vs, tüm çocuklar için.

 

5. Anında sevindirir.

Bas ve çek. Bu kadar basit. Çocuk gördüğü anda çeker ve sonuçlara bakar. Bazı çocuklar memnuniyetlerini rötarlı yaşasalar da (film çekimi?) dünya genelinde birçok çocuk, sanatlarını bir anda ellerine almaktan büyük keyif duyarlar.

 

6. Görmeyi öğrenmek isterler.

Bazı çocuklar doğuştan oldukça gözlemcidirler; kimliklerinin bir parçasıdır. Bazıları ise detayları ve incelikleri saptamada güçlük çekerler; daha çok büyük resmi görürler. Çocukların fotoğrafçılığa hangi açıdan yaklaştıkları önemli değildir; fotoğraf, görmelerini sağlar. İnsanları, renkleri, dokuları, böcekleri ve küçüklerin hayatını, uzun ağaçları ve büyüklerin hayatlarını, zıtlıkları, hareketi, güzel şeyleri, çirkin şeyleri…

 

7. Güçlendiricidir.

Tüm bu sebepler göz önünde bulundurulduğunda, bir çocuğun eline kamera vermek, ona kendini ifade edebileceği bir araç vermektir. İfade, yaratıcılık, keşfediş ve ifadenin somut hali (görsel) desteklendiğinde, çocukların hem içinde bulundukları dünyayı hem de kendilerini daha derin bir şekilde keşfetme istekleri de güçlendirilmiş olur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön