Öğrenme güçlüğünün nedeni protein eksikliği olabilir!

Çocuğunuz okulda öğrenme güçlüğü çekiyorsa, bunun nedeni yetersiz kırmızı et tüketimi olabilir.

Öğrenme güçlüğünün nedeni protein eksikliği olabilir!

Çocukların büyüme ve gelişiminin en üst seviyeye ulaştığı okul çağı, fiziki gelişimin yanı sıra, zihinsel gelişim açısından da beslenme konusunun özel olarak ele alınması gerektiği bir dönemdir.

 

Selçuk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Gürbüz, çocuklarda büyüme geriliğinden kaçınmak için kırmızı et tüketiminin ihmal edilmemesi gerektiğini belirtiyor ve bu konudaki diğer görüşlerini paylaşıyor.

 

Okulda öğrenme güçlüğü çekiyorsa nedeni yetersiz kırmızı et tüketimi olabilir

Çocukların gelişimlerini sağlıklı şekilde tamamlayabilmeleri için eksiksiz bir beslenme programı uygulamaları gerekir. İçerdiği besin unsurları, protein, demir başta olmak üzere mineral maddeler ve B grubu vitaminler nedeniyle oldukça zengin bir besin kaynağı olan kırmızı et, beslenme açısından olmazsa olmaz bir yere sahiptir.

 

Bilimsel verilere göre, 4–6 yaş arasındaki çocukların fiziki ve zihinsel gelişimlerini tamamlayabilmeleri için günde 20–25 gram protein tüketmeleri gerekiyor. Bu da yaklaşık olarak 100–125 gram kırmızı ete denk geliyor. Bu oran yaşla birlikte artış gösteriyor. 7–9 yaş arasındaki çocukların günlük protein ihtiyacı 26–38 grama çıkarken, 10–13 yaş aralığında 39-60 gram arasında değişiklik gösteriyor. Diğer bir ifadeyle kilogram başına 1 gram protein alınması gerekiyor. Bunun en az yarısının da hayvansal kaynaklı besin maddelerinden karşılanması gereklidir.

 

Çocukların yeterli seviyede et tüketmemeleri zihinsel faaliyetlerinde durgunluğun yanı sıra, kas ve iskelet sisteminin gelişimini de etkiler. Yetersiz et tüketen çocuklarda en sık karşılaşılan sağlık sorunları arasında bünye zayıflığı yer alıyor. Kırmızı ette vücutta sentezlenemeyen ve dışarıdan takviye yoluyla alınması gereken aminoasitlerin bulunur. Kırmızı ette bulunan bu aminoasitler çocukların sağlıklı gelişimi açısından çok önemli.

 

Zihinsel gelişim, özellikle bazı besin öğelerinin (örneğin; demir, çinko, B grubu vitaminler, iyot ve esansiyel amino asitler) yetersiz alımıyla ilişkili olabilir. İyot dışında, belirtilen besin öğeleri ise kırmızı ette uygun bir şekilde, yeterli düzeyde ve organizma tarafından yüksek düzeyde kullanıma elverişli olarak bulunur. Bu nedenlerden dolayı ebeveynler çocuklarının okuldaki öğrenme ve kavrama hızını yakından takip etmeli, bu dönemde beslenmelerinde kırmızı eti eksik etmemelidir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön