Çocuklarda bu davranışları görmezden gelmeyin!

Çocuklarınız bazen aşırı tepkiler mi veriyor ya da siz konuşurken araya mı giriyor? Bu tip davranışları önemsemeyerek görmezden gelmeyin. Neden mi? İşte yanıtları...

Çocuklarda bu davranışları görmezden gelmeyin!

Çocuklarınız bazen aşırı tepkiler mi veriyor ya da siz konuşurken araya mı giriyor? Bu tip davranışları önemsemeyerek görmezden gelmeyin. Neden mi? İşte yanıtları...

 

Siz konuşurken araya mı giriyor?
Neden görmezden gelemezsiniz: Çocuğunuz belki de size bir şey söylemek veya sormak için çok heyecanlı olabilir, ama onun sohbetinizi bölmesini kabullenirseniz, başkalarının da dikkatini aynı şekilde çekebileceğini düşünür ve hüsrana uğrayabilir.

Nasıl çözersiniz

Bir dahaki sefer arkadaşınızla buluşacağınız veya telefonla görüşeceğiniz zaman sessiz olması gerektiğini ve araya girmemesini tembihleyin. Tabii robot gibi durmasını da beklemeyin. Ona oyalanabileceği bir aktivite veya oyun kurun. Eğer sohbet kısa olacaksa bir koltuk veya sandalye gösterip orada sessizce oturmasaını söyleyebilirsiniz.

Çok sert ve haşin oynamak
Neden görmezden gelemezsiniz: Oyun arkadaşına bir tekme attığında araya girmelisiniz. Eğer müdahale etmezseniz bu bir davranış şekli olarak kalır. Ve insanları incitebileceğini bunun kabul edilebilir olduğunu düşünmeye başlar.

 

Nasıl çözersiniz

Saldırgan hareketlerine anında karşı çıkın. Onu kenara çekin ve “Ahmet sana vursaydı nasıl hissederdin?” diye sorun. Bir dahaki arkadaş buluşmasından önce onu uyarın. Tekrar benzer tavırlar gösterirse buluşmayı sonlandırıp eve gidin.

Duymuyormuş gibi yapmak
Neden görmezden gelemezsiniz: Yapmamasını söylediğiniz bir şeyi sizi duymazdan gelerek yapmaya devam ediyorsa buna tepki vermelisiniz. Eğer vermezseniz “tamam beni umursamak zorunda değilsin“ mesajı vermiş olursunuz. Uzmanlar “bu bir güç oyunu ve bu davranış şeklini kabul ederseniz küstahlaşmaya başlayabilir” diyor.

 

Nasıl çözersiniz

Mutfaktan seslenmek yerine yanına gidip söylediğiniz şeye cevap veriyorsa sorun yok. Eğer vermiyorsa sonuçlarına katlanması gerektiğini görmeli. Algıda seçicilik yapıp işine gelmeyen şeylere cevap vermemeye başladığında, bunu tekrarlarsa o gün TV izleyemeyeceğini söyleyin. Veya yapmayı sevdiği başka bir aktiviteyi sınırlandırın veya iptal edin. Ayrıca her gün bu kuralı uygulayın.

Kurallara uymamak
Neden görmezden gelemezsiniz: Tabi ki her hareketine ve davranışına müdahale etmemelisiniz. Fakat hiçbir düzenleme yapmazsanız, kurallara uyması gerektiğini öğrenemez. 2 yaşındayken tezgahtan almaması gereken kurabiyeyi alması belki şirin görünebilir ama 8 yaşına geldiğinde sizden izin almadan öbür mahalledeki arkadaşını görmeye giderse kalp krizi geçirebilirsiniz.

 

Nasıl çözersiniz

Az sayıda olsa da evde uyulması gereken kurallar koyun ve bunları onunla gerekirse sebeplerini de açıklayarak konuşun. Mesela TV izinsiz açılmayacak. Eğer açarsa, kapatmasını söyleyip, tekrar açmadan önce izin alması gerektiğini hatırlatın.

Ukala davranış
Belki çocuğunuzun bunu bir rol yapma oyunu gibi gördüğünü düşünebilirsiniz. Gözlerini devirerek konuştuğunda, hafif kibirli veya şımarık davrandığında sizin tepkilerinizi gözlemler. Eğer baştan karşı durmazsanız 3.sınıfta arkadaşlarının velilerinden ve öğretmeninden şikayetler almaya başlayabilirsiniz.

Nasıl çözersiniz

Davranışının farkında olmasını sağlayın. Onun yaptığı mimikleri ve sesini taklit ederek hoş görünüp görünmediğini sorun. Bu da çözüm olmazsa, böyle davrandığında onun aktivitesine dahil olmayın. Şımarıkça konuştuğunda onu duyamadığınızı ve güzelce konuştuğunda onu dinleyebileceğinizi söyleyin.


Abartmak
Neden görmezden gelemezsiniz? İzlediği filmdeki çocukla arkadaş olduğunu, sahip olmadığı halde akülü arabası olduğunu anlatmaya başladığında bunun çok da büyük bir sorun olduğunu düşünmeyebilirsiniz. Ama kendini daha iyi göstermek için yalan söylemek ileride bir refleks haline dönüşebilir. Ayrıca yetişkin hayatında sıkıştığında da kolayca yalana sığınabilir.

Nasıl çözersiniz

Onu karşınıza alın ve konuşun. Kısa bir süre söylediği yalanın onu mutlu ve rahat kılabileceğini ama yalanı ortaya çıktığında eskisinden daha mutsuz olacağını örneklerle açıklayın. Fırçalamadığı halde dişlerimi fırçaladım diyorsa, hemen tekrar dişlerini fırçalamaya gönderin. Yalan söyleyen birinin ileride çevresi tarafından ciddiye alınmayacağını açıklamaya çalışın. Bu konuda örnek masallar da işinize yarayabilir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön