Mutlu çocuklar yetiştirmek için 5 öneri!

Mutlu ve uyumlu çocuklar yetiştirmenin birçok yolu var tabi, ama her şeye olduğu gibi bilim bu konuya da el atmış.

Mutlu çocuklar yetiştirmek için 5 öneri!

İşte size nasıl daha iyi ebeveyn olabileceğinize dair bilimsel dayanağı olan ipuçları:

 

Çocuklarınızla oyun oynayın, şakalaşın

Araştırmalar, özellikle okul öncesi yaşlarda anne ve babaları ile oyun oynayan çocukların, ileriki yaşamlarında sosyal olarak daha başarılı olduklarını, daha kolay arkadaş edindiklerini, yaratıcılıklarının arttığını ve stresle daha kolay başa çıkabildiklerini gösteriyor.

 

Olumlu ve yumuşak olun

Bebeklerine olumsuz duygularla yaklaşan ve sert davranan ebeveynler ileride kendilerini saldırgan ve uyumsuz çocuklarla karşı karşıya buluyorlar. Beş yaş civarında görülen saldırgan davranışların, yetişkinlik döneminde saldırgan bir kişilik yapısına dönüştüğü tespit edilmiş. Bu nedenle, eğer kendinizi kızgın, olumsuz ebeveyn ve saldırgan çocuk döngüsü içerisinde bulursanız, çocuğunuzun geleceğini düşünerek sakin olmaya çalışın.

 

Aşırı kontrolden ve baskıdan kaçının

Araştırmalar, anne ve babaları aşırı kontrollü olan, her hareketleri denetlenen çocukların ileride, bu şekilde baskı görmemiş yaşıtlarına kıyasla daha kendine güvensiz ve yeniliklere kapalı olduğunu gösteriyor.

 

Kendi duygusal sağlığınıza özen gösterin

Eğer bunalımda olduğunuzu hissediyorsanız, kendiniz ve çocuğunuzun iyiliği için profesyonel yardım alın. Duygusal bunalımda olan anneler tarafından yetiştirilen çocukların içine kapalı oldukları ve stressle başa çıkmakta zorlandıkları gözlenmiş.

 

Anneler oğullarınıza yakın olun

Bebeklik döneminden başlayarak anne-oğul arasında kurulan sıcak ve yakın bir ilişkinin, ergenlik dönemindeki davranış problemlerini engellediği söyleniyor. Ayrıca, annesi ile yakın bir ilişkisi olan erkeklerin kız arkadaşları ya da eşleri ile olan romantık ilişkileri de daha başarılı oluyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön