Sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirmenin yolları!

Hepimiz biliriz ki çocuklarımızın sağlıklı olabilmeleri için besleyici yiyeceklere ve düzenli egzersize ihtiyaçları var. Ancak sağlıklı beslenmenin çocuklarımızın mutluğu için ne kadar önemli olduğunu kaçımız biliyoruz?

Sağlıklı ve mutlu çocuklar yetiştirmenin yolları!

Öğrenmek ve oynamak için sağlıklı beslenme: Çocuklarımıza sağlıklı beslenmenin faydalarını küçük yaşlardan itibaren öğretmek, besleyici yiyeceklerin onları kuvvetli ve güçlü yapacağını öğrenmek ve oynamak için ihtiyaçları olan enerjiyi sağlayacağını anlatmamız gerekir.

 

Güven ve yeni arkadaşlıklar için takım sporları: Organize takım sporlarına katılmaları ekip ruhu içinde yeni arkadaşlıklar kurmalarını sağlar. Sağlıklı bir vücuda sahip olmalarının yanı sıra kendine güvenleri gelişir ve bir ekip içinde sosyalleşme fırsatı bulurlar.


Keşif zamanı: Sağlıklı yiyecekler çocukları zaman zaman isyan ettirebilir. Eğer evde isyan bayrağı çekilmişse, keşfe çıkmanın vakti gelmiştir. İlk yapılması gereken çocuklar ile birlikte mahalle manavını ziyaret edip, daha önce tadına bakmadığınız sebze/meyveleri keşfetmek olmalıdır. Bunu haftalık bir program haline bile getirilebilir, hatta seçimi çocuklara bırakabiliriz.

 

Birlikte yemek pişirmenin gücü: Mutfak aile bağlarını güçlendirmek için en ideal mekânlardan biridir. Mahalle manavınızdan beraberce seçtiğiniz yiyecekleri, çocuklarla birlikte hazırlamak, onların uygun işleri yapmalarına izin vermek önemlidir.

 

Evde sebze bahçesi: Sebzelerin böcek ilaçlarının zararlarından ve diğer toksinlerden arınmış hallerine ulaşmanın en güvenli yolu evde yetiştirilmesidir. Varsa bahçenizde küçük bir sebze bahçesi yaratabilir ya da evinizin bir köşesinde kolayca bezelye, domates ve/veya çeşitli otlar yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Çocuklar kesin buna bayılacaktır. Hatta sulama işleri ve hasatı toplama işlerini onlara verirseniz kendi yetiştirdikleri sebzeleri yemeleri çocuklar için harika bir deneyim olacaktır.

 

Doğru beslenme ve ruh sağlığı: Sağlıklı besinler çocukların kuvvetli bünyelere sahip olmasının yanı sıra ruh sağlıkları için de çok önemli. Güne sağlıksız bir kahvaltı ile başlayan çocuklar yorgun, mutsuz ve sinirli olurken, dengeli ve besleyici bir kahvaltı ile başlayanlarsa zinde, enerjik ve mutlu olur.

 

Hepimiz çocuklarımızın eğlence dolu hayatlar sürmesini arzu ediyoruz. Evet, sağlıklı besinler her zaman damak tadına hitap etmeyebiliyor ama sağlıklı beslenme ile ilgili atacağımız her adım uzun vadede çocuklarımızın hayatına büyük anlam katacaktır.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön