Çocuğunuza kendini özel hissettirmenin kolay yolları

Çocuklarımıza kendilerini özel hissettirmenin yolları aslında çok basit. Yaşam koçu Leigh Leverrier’e göre; çocuklarımız biz onların hatırını saydıkça, onları dinledikçe ve onlara dikkat gösterdikçe kendilerini zaten özel hissederler.

Çocuğunuza kendini özel hissettirmenin kolay yolları

İş, toplantı, seyahat ve sosyal aktivitelerle dolu hayatımız içinde zaman zaman çocuklarımıza yeterince vakit ayıramadığımızı ve onlara kendilerini ne denli sevdiğimizi hatırlatacak bazı jestlerde bulunmamız gerektiğini hepimiz düşünmüşüzdür.

İşte tam da bu noktada tonlarca para harcamamıza ya da Disneyland’da doğum günü partisi düzenlemek gibi şeylere ihtiyacımız yok. Barbie bebek veya Mustang araba almamıza ya da her gece dondurma yemelerine izin vermemize de gerek yok.

Çocuklarımıza kendilerini özel hissettirmenin yolları aslında çok basit. Yaşam koçu Leigh Leverrier’e göre; çocuklarımız biz onların hatırını saydıkça, onları dinledikçe ve onlara dikkat gösterdikçe kendilerini zaten özel hissederler.

Psikiyatrist Doris Jeannette’e göre de; Çocuklarımıza kendilerini sevdiğimizi hissettiren esas olarak beraber yaptığımız aktivitelerin arka planında kalmış gibi görünen şeyler. Yani çocuğunuza kendini özel hissettirmek için ona dikkat göstermeniz en önemli şeylerden biri. Ayrıca ona sarılmanız ya da onunla övünmeniz de etkili.

Aşağıda sayacağımız birkaç madde de çocuğunuza kendini özel hissettirmenin kolay ve anlamlı yolları arasında:

 • Sabahları beraber geçireceğiniz zamanlar yaratmak: Uyandıktan sonra hayatın karmaşasına kendinizi bırakmadan önce çocuğunuzla biraz zaman geçirmeniz sizi de sabah stresinden arındıracaktır. Örneğin, yatakta birlikte geçireceğiniz eğlenceli dakikalar, sure ne kadar kısa olursa olsun, çocuğunuza kendini özel hissettirecektir. Özellikle sonrasında okula gidecek ve sizi tüm gün göremeyecekse.

 

 • Fiziksel dokunuşlar: Çocuğunuza onu sevdiğinizi göstermek için fiziksel dokunuşlar da oldukça önemli. Her fırsatta ona sarılmanız, onu kucaklamanız, gıdıklamanız hatta bir parmağını bile tutuyor olmanız bunun için yeterli.

 

 • Hikâyeler üretmek: Çocuğunuz için dikkatinizin üzerinde olması önemli. Bu yüzden kendi ürettiğiniz hikayenin kahramanı olmak ona kendini özel hissettirmenin en güzel yollarından biri. Bu ayrıca onların en sevdikleri uyku öncesi hikâyeleri de olabilir. Hatta birlikte bir film bile çekebilirsiniz. Önemli olan sadece size özel olması...

 

 • Onun yardımını istemek: Hepimiz çocuklarımızın her işine kendimiz koşabiliriz. Ancak bu işler içerisinde onlara da görev vermek ve işi birlikte yapmak, çocuklarımıza kendilerini önemli hissettirecektir. Çocuklarınız fotoğraf ve video çekmeye teşvik edip sonrasında bunları ailenizin sitesine koymak için kendilerinden yardım istemeniz buna bir örnek olabilir.

 

 • Kuralları yıkmak: Çocuklar kuralları yıkmayı severler. Bu yüzden, birlikte minik kaçamaklar yapmanız birlikte eğlenceli zamanlar geçirmenizi sağlayabilir. Örneğin, akşam yemeklerinizin birinde waffle yemek ya da bir gün siz işe çocuğunuzda okula gitmeyip birlikte bir şeyler yapmanız gibi.

 

 • Uyku öncesi eğlenceleri: Akşamları yatmadan önce birlikte geçireceğiniz dakikalar çocuğunuza kendini özel hissettirmek için büyük bir fırsat. Bu zamanlara kendiniz bir isim verebilir ve bunu bir rutin haline getirebilirsiniz. Örneğin her gece dişleri fırçalayıp, biraz kitap okuduktan sonra bir sure sadece onun canı ne konuşmak isterse ondan bahsedebilirsiniz. Bu dikkatinizin tamamını çocuğunuzun üzerine yoğunlaştırabildiğiniz çok özel zamanlar olabilir...

 

 • Saçmalayın: Evet saçmalamak en iyi çocukların anlayabileceği bir özgürlüktür. Bazen mantıksız hareketlerde bulunmak ve saçmalamak da çocuklarınıza kendilerini özel hissettirebilir. Çünkü böyle zamanlarda sizin onun dünyası içine de girebildiğinizi görebilecektir. Örneğin, çok sevdiğiniz bir şarkının sözlerini değiştirerek çok saçma ve komik bir hale getirebilir ve avaz avaz birlikte bu haliyle söyleyebilirsiniz.

 

 • Kelimelerin gücü: Çocuklarınızın kendilerine saygı duymalarını desteklemek için kalıplaşmış sözler kullanmak yeterli olmayabilir. Örneğin, çocuğunuz güzel bir şey yaptığında, ona seninle gurur duyuyorum demek yerine, kendinle gurur duymalısın demek ona sırf kendisine dikkat verdiğinizin göstergesi olacaktır. Ayrıca kalabalıklar içinde güzel davranışlarını desteklemek ve övmek de kendisiyle gurur duymasını sağlayacaktır.

 

 • Küçük şeylere dikkat göstermek: Ne olursa olsun, tüm aile uzmanlarının Kabul ettiği şey; bazen en basit ve küçük şeylerin çocuğunuza kendini özel hissettirebileceğidir. Mesela bunun için, çocuğunuza özgü lakaplar takabilirsiniz ve bunu sizin gözünüzde ne denli özel ve muhteşem olduklarını belirtmek için yaptığınızı söyleyebilirsiniz. Ya da iş seyahati için evde olamadığınız günlerde gitmeden onlara notlar bırakabilirsiniz, örneğin yastığına iliştireceğiniz tatlı rüyalar notu gibi. Çok sevdiği bir şarkıda onunla birlikte dans edebilir, veya çimlerde onunla yuvarlanabilirsiniz de...

 

Son olarak ekleyebiliriz ki, ‘özel’ kelimesini kullanmak bile yeterli olabilir. Örneğin çocuğunuza benim için çok önemlisin ya da özelsin dediğinizde yüzlerindeki gülümsemeden anlayabileceğiniz gibi..Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön