Dikkat kaygan zemin! Çocuğunuz dışarıda oynarken gözünüzü ayırmayın

Kış aylarında düşmelere bağlı sakatlanmalarda bir artış görülür. Fakat bu bir kader değil!

Dikkat kaygan zemin! Çocuğunuz dışarıda oynarken gözünüzü ayırmayın

Alacağınız küçük önlemlerle siz değil, bırakın sakatlanma riskiniz düşsün! Uyarılarımızı dikkate alın ve aman dikkat ederek yürüyün. Her sene kar yağışının başlamasıyla televizyon haberlerinde düşen insan manzaraları da görülmeye başlar. Kaza işte, geliyorum demiyor! Ancak alınabilecek ufak önlemlerle kış aylarında yaşayabileceğiniz düşme riskini azaltabilirsiniz.

Sık yaşanan kırıklar
Kış aylarında karlı, buzlu, kaygan zeminlerde yürümek güçleşir. Düşerken refleks olarak yüzü korumak amacıyla el ve ayak bileği öne doğru hareket eder. Bu yüzden kış aylarında düşmelere bağlı olarak en fazla el bileği, kalça ve ayak bileği kırıkları görülür. Bunun yanında yere düşüldüğünde yaşanan çarpma sonucu omuz çevresi kırık ve çıkıklarıyla, omurga kırıkları da kış aylarında oldukça sık görülür.

Alabileceğiniz önlemler
Buzlu yollarda yürürken ellerinizi cebinize sokmayın! Bu, düşme riskinizi artırır.
Düşme anında avuçların yere koyulması, vücudun herhangi bir bölgesinin yere sert bir şekilde çarpmasına engel olur.

Karlı ve buzlu yollarda kol kola yürümeyin! Çünkü bu şekilde birbirinizin dengesini bozup düşebilirsiniz. Tabanı kaygan olmayan, altı lastik ve iri tırtıklı ayakkabılar giyebilirsiniz. Yürürken küçük ve dengeli adımlar atmaya çalışın.

Mümkünse dik yokuşları inip çıkmayın. Merdiven inip çıkarken tırabzanları kullanın. Düşme sonrası meydana gelebilecek yardım ilk notu ayak bileği sakatlanmalarını önlemek için ayak bileğinizi kavrayan botlar tercih etmelisiniz.

Çocuğunuzu ya da ağır eşyalarınızı kucağınızda taşımayın. Ayrıca poşet ya da çantanızı iki elinizle taşımamaya özen gösterin.

Kırıklara ilk müdahale
Düşme veya çarpma sonrasında hareket ettikçe artan ağrı, çarpan uzuvda şekil bozukluğu, ödem veya kanama nedeniyle şişlik ve morarma varsa kırıktan şüphelenilmesi gerekir. Eğer kırıktan şüpheleniyorsa, kırık kemik uçlarının çevresindeki damar, sinir gibi yumuşak dokulara zarar verilmemeli. Bunun için yapmanız gereken, hastayı mümkün olduğunca hareketsiz tutmaya çalışmak! Kolda oluşan sakatlanmalarda yüzük, saat gibi eşyaları nazikçe çıkarmalısınız. El ve ayak bileği veya omuz çevresi kırığı varsa geçici sabitleme yaparak acil servisi aramalısınız. Şişme oluştuğunda cilde doğrudan temas ettirmeyerek bölgeye buz kompleksi uygulayabilirsiniz.

Bunları Yapmayın
Sakatlanan bölgenin durumu hakkında her zaman emin olamayabilirsiniz. Yaşanan acil durumlarda problemli bölgenin geçici olarak sargılanması gerekir. Ardından hasta yine hareketsiz halde tutulmalı. Çünkü sakatlanan kişiyi kıpırdatmak, kırığın durumu ve yeri tam bilinemeyeceği için risk taşır. Hastayı bilmeden hareket ettirmek, iç kanamayı artırabileceği gibi hastanın acı çekmesine de neden olur.

Evde bekleyen tehlike
Kış aylarında ısınmaya çalışırken karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkat! Karbonmonoksit zehirlenmesinin ilk belirtileri baş ağrısı, sarhoşluk hissi, kulak çınlaması, bulantı ve yorgunluk hissidir. İlerlemiş belirtiler ise göğüs ağrısı, çarpıntı, uyuşma, deride renk değişikliği, görme bozuklukları ve karın ağrısı şeklinde görülür.

Medline
Operasyonlardan Sorumlu Direktör
Dr. Barış Mutluer

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön