Bahar alerjileri erkek çocuklarda daha çok görülüyor

İnsana yaşam enerjisi veren bahar ayları, polen alerjisi olan kişilerin hayatını kabusa çevirebiliyor. Alerjik rinitin ortalama başlangıç yaşı uzmanlar tarafından 10 olarak belirtiliyor.

Bahar alerjileri erkek çocuklarda daha çok görülüyor

Uzman Dr. Sevin Karalar, çocukluk çağında erkeklerde kızlara göre daha sık görülen alerjinin, erişkinlerde görülme oranının her iki cinste de aynı olduğunu belirtti. Karalar, alerjisi olan kişilerin sık sık duş almaları ve açık ortamlardan uzak durmaları gerektiğini ifade etti.

 

Dr. Sevin Karalar, “Bahar aylarıyla birlikte alerji mevsimi de açıldı. Dünya nüfusunun neredeyse yüzde 40'ını etkileyen bahar alerjileri tedavi edilmediğinde astıma dönüşebiliyor. Değişen yaşam koşulları, çevre ve hava kirliliği, çocukluk döneminde geçirilen enfeksiyonların bahar alerjilerinin görülme oranlarının artmasına neden ouyor. Ayrıca kapalı ortamlarda daha uzun süre kalınmasının sigara, genetik faktörler ve diyet alışkanlıklarındaki değişikliklerin de hastalığa kapı aralar” diye konuştu.

 

Ailesinde yoğun sigara içen çocuklarda hastalık riskinin daha yüksek olduğunu söyleyen Dr. Sevin Karalar, sözlerine şöyle devam etti: “Eforla tıkanma, çocuklarda koşunca öksürük gibi dikkat çekmeyen belirtiler astımın erken bulguları arasında. Mevsimsel olan bu sendromlar bir süre sonra düzeldiği için hastalığın tanısı gecikebiliyor. Bu belirtiler iki polen mevsiminde de tekrarlarsa mutlaka bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmak gerekiyor.”

 

Erkek çocuklarını kızlara göre daha çok etkiliyor

 

Alerjik rinitin ortalama başlangıç yaşının 10 olduğunu belirten Dr. Karalar, çocukluk çağında erkeklerde kızlara göre daha sık görülürken, erişkinlerde sıklık oranının her iki cinste aynı olduğunu söyledi. Dr. Karalar, ayrıca hastalığın yaşam kalitesini ciddi oranda etkilediğine dikkat çekerek, günde en az bir saat süre ile art arda hapşırık, burun kaşıntısı akıntısı ve tıkanıklığı yaşayan erişkinlerinin mutlaka doktora başvurmaları gerektiğini vurguladı.

 

Sigara ortamına maruz kalan çocuklarda hastalık riski daha yüksek

 

Doğru teşhisin çok önemli olduğuna da dikkat çeken Dr. Karalar, hastanın neye alerjisi olduğunu belirlemek için bazı testler yapmak gerektiğini söyledi. Dr. Sevin Karalar alerji hastalarının polen mevsiminde dikkat etmesi gereken hususları ise şöyle sıraladı:

 • Polen mevsiminde hastalar açık havada bulunmamalı.
 • Açık havada bulunulması durumunda yeşillik ve ağaçlık yerler tercih edilmemeli.
 • Piknik yapmaktan kaçınılmalı.
 • Dışarı çıktığında yapılabiliyorsa maske, güneş gözlüğü kullanılmalı.
 • Açık ortamdan eve gelindiğinde hemen duş alınmalı ve giysiler değiştirilmeli. Ya da en azından saçlar yıkanmalı.

 

MEVSİMSEL GRİP ÇOCUKLARDA SİNÜZİTE SEBEP OLABİLİR Sinüzit her yaş grubundaki kişid... ÇOCUKLARDA DA ROMATİZMA OLUR Prof. Dr. Özgür Kasapçopur, "Çoc...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön