Diş sağlında anne ve babalara çok iş düşüyor!

Beslenme çantaları ile çocukların diş sağlığı arasındaki bağa dikkat çeken uzmanlar, bu konuda öğretmenlere de iş düştüğünü söylüyor.

Sağlıklı dişler için beslenme çantasına dikkat!

Okullar açıldı. Ebeveynlerin beslenme hazırlarken dikkat etmeleri gereken çok önemli noktalar var.  Esnan Ağız Diş Sağlığı Merkezi'nden Dt. M.Bilal Alkan, ebeveynleri ve öğretmenleri uyarıyor. 

 

Erken diş eğitimi hem aile bütçesine hem ülke ekonomisine katkı sağlar 

Ağız ve diş sağlımıza gereken önemi verdiğimiz zaman sadece kendi bütçemize değil ülke ekonomisine de büyük katkıda bulunuyoruz. Sağlıklı bir ağız sayesinde hem iş gücü kaybı olmaz, hem diş hekimliğinde birçok girdiler ithal olduğu için daha az döviz yurtdışına çıkar. Ağız ve diş sağlığında anne ve babalara düşen görevler  büyük. Çocuk hastaları 4 yaşından itibaren, diş koltuğu korkusu oluşmasın düşüncesiyle özenli ve dikkatli bir şekilde muayeneye alıyoruz. Ve mümkünse, uzman hekimlerimizce fissür örtücü olarak adlandırdığımız koruyucu hekimliğin temelini oluşturan uygulamalara öncelik veriyoruz. Bu tür uygulamalar, ilerleyen yaşlarda yapılacak olan çürük kaynaklı dolgu ve kanal tedavisi gerektiren olguları önlemektedir. Bu da bir anlamda ekonomik katkı sağlamaktadır. 

 

Sağlıklı dişler için beslenme çantası hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

Okullar açıldı. Çocuklar beslenme vaktinden sonra derse devam ettiklerinden, fırçalama alışkanlığı da kazanılmış olmadığı için çürük riski artıyor. Kola vb. asitli içeceklerin asla tercih edilmemesi gerekiyor. Daha çok meyve seçimi yapabilirler ve mümkünse peynir ve ekmek seçimi yapmalılar. Ve asla unutulmaması gereken diş fırçası ile diş macunu. Annelerin özellikle bir küçük şişe de olsa çocuklarının beslenme çantasına su koymaları çok önemlidir. Böylece besin tüketimi sonrası, diş aralarında ve yanak içlerinde besin artığı birikiminin önüne geçilebilir.

 

Öğretmenler ağız ve diş sağlığını ders konusu yapmalı

 Öğretmenlere de görev düşüyor. Bu konuda öğretmenlerin de bilgilendirilmesi ya da bu konuda Milli Eğitimin gerekli desteği vermesi gerekli.  Okullarda bir takım diş taramaları oluyor ama sanırım yeterli değil. Bunun takibi ve devamı gerekiyor,  burada da iş yine eğitimcilere düşüyor. Zaman zaman okullarımıza gönüllü olarak ağız sağlığı taramalarına gidiyoruz ama bazı öğretmenlerimizin bu konuya duyarsız olduğunu gözlemliyoruz. Bu taramaların ardından öğretmenlerimiz çocuklara ağız ve diş sağlığını ders konusu yapmalılar. Hatta ödev vermek suretiyle bile onları teşvik ederek yönlendirebilirler. Sorgulama başladığı zaman bilgilenme arkasından gelecektir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön