Kolikli bebeğinizi rahatlatmak için 21 strateji!

Aşağıdaki yolları deneyerek bebeğinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Kolikli bebeğinizi rahatlatmak için 21 strateji!

Biberonu kontrol edin!
Eğer bebeğiniz biberondan besleniyorsa, soluğunu kesecek biberonlardan almayın. Daha fazla hava aldıkça, mide sorunu daha fazla artar. Biberon emziğinin çok küçük olmayan delikleri olması gerekir. Böylelikle daha fazla besin yutmasını ve sıvının bir anda gelmesini engeller. Bazı biberonlar hava alımını azaltmak için özel olarak tasarlanmıştır. Bazıları kıvrımlı, bazılarının da sıvılarda oluşan hava baloncuklarını önlemeleri ve emziğin çökmemesi için iç delik ve dolguları vardır.

Dik beslenmesini sağlayın!
Bebeğiniz meme emerken veya hazır mama yerken sütün mideye daha pürüzsüz girmesi için dik durmasını sağlayın. Eğer kıvrık ya da kambur duruyorsa besininyle birlikte fazladan hava alacaktır.

Kendini kaybetmeden yedirin!
Bebeğinizi açlık krizine girmeden önce yedirin. Eğer açlıktan ağlıyorsa, yemeği ile birlikte daha fazla besin alacak. Onu sakin bir yerde yedirmeye çalışın. Işıkları azaltın, hafif bir müzik açın ve kardeşlerine daha sessiz oynamalarını tembihleyin.

Sık sık gazını çıkarın!
Çok gaz çıkarıyorsa bu da midesinden hava kabarcıklarının çıkmasına neden olur. Gazını çıkarması için yemeğinin bitmesini beklemeyin. Bebeğinizin gaz çıkarmasına yardımcı olmak için altını değiştirirken veya biberonla beslerken birkaç dakikada bir yönünü sürekli değiştirin.

Emziriyorsanız beslenme düzeninize uyun!
Bebeğinizin sütünüze karşı hassasiyeti olduğunu düşünüyorsanız beslenmenizden bir kaç hafta günlük ürünleri çıkarın (yoğurt, peynir ve süt gibi). Çünkü inek sütünün verdiği protein sütünüzden çıkması uzun zaman alır.

Eğer bu işe yaramazsa, beslenmenizden baharatlı besinleri, buğday ürünlerini, fındık, çilek, turpgiller(lahana, brokoli ve Karnabahar), sarımsak, kafein ve alkolü çıkarmalısınız. Bu ürünler olmadan deneyeceğiniz yeni beslenme düzeninizin sonuçlarını gözlemleyin. Biraz zaman alabilir ama bebeğinizin sürekli ağlayıp rahatsız olmasındansa bu çok daha iyidir.

Mama değiştirmeyi deneyin!
Hazır ama çoğu zaman koliğe neden olmaz ama bebeğinizde kolik varsa, bu değişim gerekli olabilir. Hekiminize içerisinde inek sütü olmayan mamalardan önermesini isteyin.

Çaresi doğada olabilir!
Uzun zamandır koliği olan bebeklerin anneleri doğal yollara yani çaylara başvuruyorlar (özellikle rezene, dereotu, anason, nane, sarıpapatya içeren). Bunların dozajlarında dikkatli olmalısınız. Bu yüzden güvenilir bir aktara danışın ve bu konuda hekiminizden de tavsiyeler alın. Bazı emziren annelerin söylediğine göre bitki çayı içmelerinin bebeklerine faydası olduğunu görüyorlar.

Bebeğinize masaj yapın!
Bebeğinizin karnına yapacağınız hafif bir masaj daha rahat hissetmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda bebeğinizi dizlerinin karşısında, karnı aşağıda olacak şekilde koyup sırtını sıvazlayabilirsiniz. Bu çoğu zaman artan basıncı azaltır.

Sıcak su yöntemi uygulayın!
Bazı bebekler karınlarında sıcak su hissetmeleri iyi gelebilir. Sıcak dolu kabın içinde ıslattığınız bez ile üzerinize yatırdığınız bebeğinizin karnına koyun. Suyun çok sıcak olmamasına dikkat edin. 

Seslerle rahatlatın!
Bebekler rahimde geçirdikleri 9 aydan sonra onları ana rahmini hatırlatan ritmik sesleri severler. Bu yüzden onları elektrik süpürgesi gibi ses çıkaran aletlerin yanına rahat edecekleri şekilde yatırın.

Müzik dinletin!
Bebeğinize şarkı söyleyin ya da güzel bebek müzikleri olan bir CD açın. Hatta bebeğiniz için rahim içi seslere yakın tınılar olan CD'ler bile mevcut. Diğer yandan bazı aileler kolikli bebeklerinin çok sesli rock müzik dinlediklerini söylüyorlar.

Hareket ettirin!
Bebekler genellikle her hareketin naziğinde rahat ederler. Bu yüzden sallanan koltuk ya da bebek salıncağı alın. Unutmayın çok fazla yükseğe asmayın ki sizin göğsünüz ve kalp atışlarınıza yakın olmak ister.

Bebek bisikleti yapın!
Bebeğinizi gün içinde birkaç gün sırtüstü yatırın ayaklarını kibarca yukarı kaldırıp, bisiklet pedalı çevirme hareketi yapın. Bu hareket için bez değişimi iyi bir zaman olabilir. Bazı bebeklerin gaz problemine ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

Arabayla gezdirin! 
Arabadaki hareket, ses ve titreşimin aileler tarafından kolik için en iyi çare olduğunu söylüyorlar. Bebeğinizi araba koltuğuna oturtun ve bebeğiniz rahatlayana kadar yakın yerlerde biraz tur atın.

Farklı bir atmosfer deneyin!
Eğer içerideyseniz, bebeğinizi yürüyüşe çıkarın. Yeni yerler, sesler ve kokular dikkatini dağıtabilir. Yürüyüş sırasında alınan temiz hava ve yapılan ritmik hareketler uyumasına yardımcı olur. Diğer taraftan eğer dışzardaysanız evde geçireceğiniz sessiz zaman belki de bebeğinizin tam da ihtiyacı olan şeydir.

Sessiz olun!
Bazı bebekler hareket, ses ve aktivite ile rahatlıyorsa bazıları da durağanlık, sessizlik ve karanlıkta rahatlarlar.

Kundaklayabilirsiniz!
Bebeğinizin doğumdan önce nasıl dar bir yerde olduğunu düşünün ve bir de şimdi içinde bulunduğu dünyaya bakın. Kundaklamak eski bir yöntem olabilir ve bebeğinizi daha az kontrolden çıkmış hissettirebilir. Bebeğinizi eğer odaklanma problemi varsa beslerken, her zamanki kolik zamanı gelmeden önce veya o uyumadan önce kundaklayın. Kundaklamak kolikli bebeğinizin sadece uyumasına yardımcı olmaz aynı zamanda uykuda kalmasına da yardımcı olur. Uzmanlara göre kundaklanan bebekler, kundaklanmayanlara göre daha fazla sesli uyur. Çünkü bebeğiniz uyku sırasında sürekli yer değiştirir ve kendi hareketlerine uyanabilir. Kundaklamada uzman olmak çok kolaydır.

Çevresini güzel kokutun!
Bazı bebekler kokuya çok duyarlıdır ve iyi tepki verirler. Aroma terapistleri baş ağrıları, yorgunluk, korku ve endişeye karşı özel yağlı esanslı formüller üretirler. Bebeğinizin sakinliğini ve sinirlerini yatıştırmak için bunlardan birine ihtiyacınız olabilir. Bazıları özel olarak bebekleri rahatlatmak için üretilmiştir. Odasında papatya veya banyosunda lavanta kokusu işinize yarayabilir.

Banyo yaptırın!
Bebeğinizin kolik vaktinde yaptıracağınız sıcak bir banyo dikkatini dağıtarak rahatlamasını sağlayacaktır. Bazı bebekler aynı zamanda duş altında durmaktan ve sırtlarına su gelmesinden de hoşlanır. Bebeğiniz suyun ritmik hareketleri ve aynı zamanda suyun sesi ile de rahatlayabilir.

Emzik önerin.
Bebeğinizi sakinleştirecek her şey şu anda sizin için paha biçilmez. Özellikle bazı bebekler için emmek çok rahatlatıcıdır. Normalde karşı çıksanız bile ona bir emzik vermek iyi bir fikir olabilir.

Belirli bir düzeniniz olsun.
Bebeğinizi ne zaman açsa o zaman yedirmek isteyeceksiniz ama diğer yandan belirli bir düzen içinde olmak onu rahatlatabilir. Bebeğiniz saati takip etmiyor ama günün ritmini algılayabiliyor bu yüzden belirli saatlerde banyo, yürüyüş, dinlenme ve yemek saatiniz olsun.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön