Bebek taşıma malzemeleri

‘Bebek taşıyıcılar, bebeğinizi güven içinde taşımanızı sağlar. Önemli olan anne babaların Avrupa kalite standartlarına uygun ürünleri tercih etmeleri.’

Bebeğinizi güvenle taşıyın

Bebek taşıyıcılar bebeğiniz için yararlı mı? Evet, miniğinizi hem kolay hem de güvenli taşımayı sağlıyor. Bu güvenli ürünlerle ilgili merak ettiğiniz sorular yetkilisi tarafından ilk ağızdan yanıtlanıyor.Son zamanlarda bebek taşıyıcılarla ilgili birtakım kötü haberler çıktı. Kullanımından kaynaklanan bebek ölümlerinin olabileceği yönünde… Biz de bebek taşıyıcıları da ithal eden bebek ürünleri firması Opera’nın yetkilisi Ozan Kadirbeyoğlu ile bebek taşıyıcıları ve güvenilirlikleriyle ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik.Bebek taşıyıcılar bebek için bir risk taşır mı?


Her üründe olduğu gibi, bebek ürünlerinde de standartlar ve kalite normları, ürün güvenirliliğini sağlamak ve tüketicinin uygun ürünleri gönül rahatlığı ile kullanabilmesi için belirlenmişlerdir. Dolayısıyla Avrupa Birliği standartlarına uygun, ürün güvenliğini belgeleyen EN 13209 normu taşıyan ürünler olmalı. Okurlarınız bu ürünleri tereddüt etmeden kullanabilirler. Bizim Opera firması olarak ithal ettiğimiz Hollandalı Premaxx, Alman Ergo Baby ve Alman Cybex taşıyıcıların hepsi bu standardı taşır.Yakın bir zamanda bir haber çıktı. Amerika’da taşıyıcılar nedeniyle bebeklerin hayatlarını kaybettiği haberi… Bu konu hakkında neler söyleyeceksiniz?


Konu basına maalesef çok yanlış yansıtıldı. Olayın aslı şu: Amerika’da Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu (Consumer Products Safety Commision) son 20 yılda yaşanan 14 bebek ölümünün, bebek taşıyıcıların kullanımı sırasında gerçekleştiğini tespit ederek, 4 aydan küçük bebeklerin bebek taşıyıcılarda dikkatli ve kullanım amacına uygun taşınması gerektiğini duyurdu. Söz konusu ölümlere sebebin, bebek taşıyıcıların kumaşlarının bebeklerin yüzlerini örterek nefes almalarını engellemesi olduğu sanılıyor, ortada kesin bir bulgu yok. Tüm Avrupa ve Amerika’da serbestçe satılıyor.

 

 Özet olarak bebek taşıyıcılar güvenlidir diyebilir miyiz?


Evet, kesinlikle. Sadece ilgili kurumun, anne-babalara bu ürünleri talimatına uygun kullanmalarıyla ilgili bir duyurusu var. Ayrıca söz konusu durum, bebeğin kafasını rahatlıkla çeviremediği ve yüzüne gelen bir kumaş parçasından kurtaramadığı ilk 5-6 aylık bir dönem için geçerli. Bebeği yatakta uyurken yüzüne gelen bir battaniye sebebiyle battaniyeler veya yataklar nasıl yasaklanamazsa, bebek taşıyıcıların da yasaklanması söz konusu değil.


Bebek taşıyıcı satın alırken nelere dikkat etmek gerekiyor?


Öncelikle ürünün yukarıda bahsettiğim Avrupa Birliği EN 13209 sertifikasına uygun olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Tüketiciler ürün tercih ederken bilinen ve konusunda kendini ispatlamış firmaların ürünlerine öncelik vermeli. Ürünün ambalajı, firmanın menşei, taşıyıcının kumaşı, tokaların yapısı gibi gözle görülür özellikler tüketiciye ürün ve üretici hakkında çok şey anlatır, bunlara dikkat etsinler.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön