Bebeğe kitap okumanın faydaları

Bebeğe kitap okumaya ne zaman başlanmalı? Bebeğinize kitap okumak ile ilgili merak ettikleriniz...

Bebeğinize kitap okumanın üç altın kuralı

Yapılan çalışmalar her geçen gün daha az ebeveyinin çocuğu uykuya dalmadan ona kitap okuduğunu gösteriyor. Zaman kısıtlılığından ya da stresten de olsa mutlaka çocuğunuz uykuya dalmadan ona kitap okumalısınız. O uykuya dalmadan önce beraber geçirdiğiniz saatlar çok kıymetli. Çünkü bu sayede çocuklar hem okuma alışkanlığı kazanıyor hem de sizinle kaliteli zaman geçiriyor.

 

İşte o anları daha da güzelleştirecek üç püf nokta:

 

 

1- Güzelliği, saygıyı ve merakı seçin:

Kitapçıya gittiğinizde çocuk bölümündeki kitap sayısı karşısında şaşırabilirsiniz. Ama hangisini seçeceğinize karar vermek zor olabilir. En basit kurala göre kitapta güzellik olmalı. Resimleri güzel canlandırmalara yer vermeli. Karikatür şekillere ve abartılmış insan desenlerinden uzak durmaya çalışın. Ve de hikayede yaratıcılık, saygı ve merak gibi konular işlenmeli.

 

2- Kendi sevdiğiniz kitapları ona okuyun:

Çok basit ama doğru. Eğer siz severseniz ona da daha güzel bir zaman geçirtirsiniz. Eğer zorla okuyorsanız, ilerki yıllarda çocuğunuz kitap okumadığında şaşırmayın.

  

3- Diyalog yaratın, sorgulama değil:

İşin en zor kısmı bu. Okurken çocuğunuzu sorguya çekermiş gibi davranmayın. Ona sınav yaptığınız hissine kapılabilir. Onun yerine ilginizi çeker bir noktayı paylaşın ya da anlayamadığınız bir yeri gösterin. Bu sayede onlar da hikayenin içine daha kolay girecektir.

 

ÇOCUK BÜYÜTÜRKEN SİZE REHBERLİK EDECEK KİTAPLAR Meraklı ebeveynin okuma listesi BEBEK NASIL UYUR? Hayatınız alt üst olduysa, uyku ...

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön