Bebeğinizi güneş alerjisinden koruyun

Uzmanlar güneşin enerji verici özelliklerinin dışında, bebekler ve çocuklar için çeşitli tehlikeleri de beraberinde getirdiğini belirtiyor.

Bebeğinizi güneş alerjisinden koruyun

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seda Günhar, güneş alerjisi, bebeklerin cildinde olumsuz etkilere neden olurken, anne babaları da telaşlandığını söyledi. Güneş alerjisinin belirtilerinin sıklıkla güneşe maruz kalınan cilt bölgelerinde göründüğünü belirten Dr. Seda Günhar, belirtilerin güneşe çıkılmasından birkaç dakika ya da saat içinde gelişebileceğine dikkat çekti. Dr. Gühnar, “Döküntüler yüz ve koldan daha çok, genellikle sık güneşe maruz kalmayan vücut bölgelerinde izlenmektedir. Güneş alerjisi kendini, ciltte kaşıntı, ağrı, minik kabarcıklar, kabuklanma, çatlama, kanama, kurdeşen gibi belirtilerle gösterir” diye konuştu.

 

Beyaz tenli bebeklerde güneş alerjisinin daha fazla görüldüğünün altını çizen Dr. Günhar, parfümlerde, dezenfektanlarda ve güneş kremlerinde kullanılan bazı kimyasalların da güneş ışığına maruz kalındığında alerji belirtilerini tetikleyebildiğini söyledi. Dr. Günhar bazı antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların güneşe maruz kalan cildin tahriş olmasını hızlandırdığını ve güneş alerjisi olan bir kardeş veya ebeveyn varsa bebekte de alerjinin gelişme ihtimali daha yüksek olduğunu vurguladı.

 

“Bebeğinizi kısa süreli olarak güneşe çıkarabilirsiniz”

 

Güneş alerjisi olan bebeklerin yine de az miktarda ve kısa süreli güneş ışınlarına maruz kalması gerektiğini belirten Günhar, bu uygulamayla cildi hassas olan bebeğin cilt hassasiyetinin giderilmesinin amaçlandığını söyledi. Çok şiddetli güneş alerjisi olan bebeklerde hassasiyeti gidermek için ışık tedavisi ile cilde alıştırma yapılmasının da mümkün olabileceğini dile getiren Drr. Seda Günhar, bu tedavinin yalnızca alerji uzmanları veya dermatologlar tarafından yapılması gerektiğinin altını çizdi.

 

 

Güneş alerjisi güneş yanığı ile sık sık karıştırılıyor”

 

Güneş alerjisi ve güneş yanığı ayrımını doğru yapmanın ve tedaviyi buna göre uygulamanın önemine değinen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seda Günhar şunları söyledi: “Güneş yanığında, güneş ışığına uzun süreli maruziyet sonucunda acıma ve yanmanın ön planda olduğu bir kızarıklık söz konusu olur. Güneş alerjisinde ise güneşe çıktıktan sonraki dakikalar içinde ciltte kabarık, kırmızı ve kaşıntılı döküntüler ön planda izlenir. Bu durum güneşten uzaklaştıktan en fazla 24 saat sonra geçer. Güneş yanığı daha uzun maruziyet gerektirdiği gibi daha uzun sürede geçen bir etkidir. Sadece cilt muayenesi ile güneş alerjisi teşhis edebilir. Tanının kesin olmadığı durumlarda ise bazı cilt testlerine başvurulabilir.”

 

Güneş alerjisini önlemenin yolları

 

 • Dr. Günhar son olarak güneş alerjisini önlemenin yollarını da şöyle açıkladı:

 

 • Bebeğin güneşte kalma süresi sınırlanmalıdır.

 

 • Gün içerisinde güneşli günlerde 10.00-16.00 saatleri arasında güneşten uzak durulmalıdır.

 

 • Aşırı güneş ışığına ani şekilde maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Bahar ya da yaz aylarında fazla güneş ışığına maruz kalan çoğu kişide güneş alerjisi belirtileri görülür.

 

 • Cilt hücrelerinin güneş ışığına uyum sağlamasına izin verilmelidir.

 

 • Güneşte kalma süresi yavaş yavaş arttırılmalıdır. Uzun süreli güneşe maruz kalmanın alerji riskini arttıracağı unutulmamalıdır.

 

 • Koruyucu giysiler önemlidir. Uzun kollu ve geniş kenarlı şapkalar, güneşten cildi korumaya yardımcı olur. İnce ya da gevşek bir dokuya sahip kumaşlar UV ışınlarını geçirebildiği için tercih edilmemelidir.

 

 • Bebeklere sık sık ciltlerine özel güneş koruyucu uygulanmalıdır.

 

 • Güneş kremi güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce homojen bir şekilde uygulanmalı ve iki saatte bir kremin yenilenmesine özen gösterilmelidir.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön