Yürümeyi öğrenmeden yüzmeyi öğreniyorlar!

İstanbul'da faaliyete geçen “Aquababies” adlı bebeklere yönelik yüzme kursuna dair merak edilenleri kurucusu olan Ayşe Akcan yanıtladı…

Yürümeyi öğrenmeden yüzmeyi öğreniyorlar!

Aquababies  programını nasıl keşfettiniz?

Aquababies'i İstanbul'a getirmem konusunda öncülük eden Julie-Ann ilham kaynağımdır. Bunu yapabilmek için STA (Swimming Teachers Association) eğitimine katıldım ve "Baby and Pre-School" (Bebek ve Okul Öncesi Yaşı) sertifikamı başarıyla tamamladım. Bunun ardından Aquababies'in müfredatını ve yöntemini öğrendim ve yine başarıyla tamamladım. Aynı zamanda Can Kurtarma sertifikamı da aldım.

 

Bebekler minimum kaç aylıkken bu programa katılabilir?

Bebeklerin 4. ayından itibaren yüzmesini öneriyorum. İlk üç ay, bebeklerin kendi gelişimlerini tamamlamak için kullandıkları bir süreç. Bebeklerin 4. ayından itibaren farkındalıkları biraz daha artıyor ve derslerden çok daha fazla keyif alabiliyorlar.

 

Yüzmek bebekler için nasıl bir önem taşıyor?

Öncelikle ebeveyni ile bebek arasında bir bağ oluşturuyor. Su ile ilgili olumlu bir ilişki geliştirmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda bebeklerin güçlenmelerine katkıda bulunuyor. Kaslarını daha iyi kullanıyorlar, yeme - içme alışkanlıklarını düzene sokabiliyor. Nefeslerini tuttukları için akciğer kapasiteleri genişliyor. Bununla ilgili yurtdışında çok sayıda araştırma var. Türkiye'de henüz yapılmadı fakat yüzmenin bebeklerin üzerinde olumlu etkisi olduğu çok rahat bir şekilde görülebiliyor.

 

Yüzme kursuna başlamadan önce doktora danışmak gerekli mi?

Annelere her zaman öneriyorum çünkü doktorun görüşünü almakta her zaman fayda var. Bebeğin kendi doktoru bebeğin sağlık gelişimini bildiği için doktora danışmak çok önemli.

 

Sudan korkan bebekler için nasıl bir uygulama geliştiriyorsunuz?

Sudan korkan bebekle hiç tanışmadım.

 

Hijyen açısından havuzdan herhangi bir hastalık bulaşma durumu olur mu?

Havuzları çok dikkatli seçmek gerekiyor. Nitekim derslerimi İstanbul'da çok az yerde verebiliyorum. Aquababies İngiltere oluşumlu bir program ve İngiltere'den tarafıma verilmiş kriterler  var. O nedenle bu kriterlere uyulması gerekiyor. Burada Hilton Otel ile çalışıyor olmam büyük avantaj. Çünkü Hilton otellerinin kendi içlerinde çok sıkı prosedürleri var. Havuzla ilgili de önemli derecede hassaslar. Sağlık bakanlığına bağlılar ve bağımsız laboratuarları var. Periyodik olarak havuzun hijyen derecesini ölçüyorlar. Bugüne kadar havuzla ilgili herhangi bir sıkıntı olmadı. Aynı zamanda derslerimizden önce teknik servis gelip havuzun ölçümlerini yapıyor. Zaten aksi bir durum olsa mutlaka haberimiz olur ve ders gerçekleşmez.

 

Bebekler havuza girerken nasıl giydiriliyor?

Yurtdışından getirttiğim, dışı neopren denilen kumaş içi yün ve polyester karışımlı dalgıçların giydiği bir giysi var. Bebekler havuza girmeden önce bu giysiyi giyiyorlar. Artık Türkiye’de de satılıyor.

 

Yüzme programı kur şeklinde mi oluyor?

Katılmak isteyen ebeveynler için iki seçenek mevcut. Birincisi; deneme derslerine katılabilirler. Deneme dersleri sayesinde bebeklerin bunu nasıl karşıladığını görmüş oluyoruz. Çünkü bebeklerin nasıl tepki vereceğini hiçbir zaman bilemiyoruz. Diğer seçenek ise 5 haftalık kur şeklinde. Dersler haftada bir kez oluyor.

 

Bir kur kaç ay sürüyor?

 Bir kur 5 hafta sürüyor.

 

Ders süreleri ne kadar oluyor?

Ders süresi 30 dakika. Bu gayet yeterli bir süreç çünkü bebekler kısa sürede yorulabiliyor ve acıkmaya başlıyorlar. Ve tabii bebeklerin konsantrasyonunu uzun süre tutmak pek mümkün değil.

 

Bebekler ne kadar sürede yüzmeyi öğrenebiliyor?

Yüzmekten neyi kastettiğimiz çok önemli. Çünkü bebekler bizim gibi su yüzeyinde kalmak için çok küçükler. Su yüzeyinde kalabilmesi için bebeğin gücünün ve koordinasyonunun yerinde olması gerekiyor. Dolayısıyla normalde su yüzeyinde 2.5 yaşından sonra görmeniz mümkün. Küçük bebekler suyun altından gidebilir ve suyun üstünde sırtüstü yatabilirler.

 

Bu süreçte anne baba yanında oluyor mu?

Sadece bir kişi alıyorum. Anne ya da baba. Çünkü bebeklerin dikkati çok çabuk dağılabiliyor. Dikkatlerinin dağılmasını istemiyorum.

 

Programdan yararlanabilmek için ne kadar ücret ödeniyor?

Derslerimiz ders başı 100 TL olup beş haftalık kur 500 TL. Deneme derslerimiz de 100 TL.

 

Röportaj: Nagihan Topal

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön