Alkol hamile kalmayı engeller mi?

Uzmanlar, çocuk sahibi olmaya çalışan çiftlerin alkolden uzak durması gerektiği konusunda uyarıyor.

Alkolün hamile kalma sürecine etkisi

Hamilelikte alkolün zararlı etkileri artık tüm tıp çevreleri tarafından onaylanmış durumda. Özellikle gebeliğin ilk aylarında alkol tüketilmesi, anne karnındaki bebeğin gelişimini ciddi biçimde etkileyebiliyor. Amerikan Jinekolojik ve Obstetrik Hekimler Birliği (ACOG), hamile kalma sürecinde de aynı şekilde alkolden uzak durulması gerektiğini söylüyor.

 

Alkol doğurganlığı etkiler mi?

Alkolün doğurganlık üzerinde olumsuz etkisi olduğu biliniyor ancak yapılan araştırmalar, istisnai durumların olabileceğini de ortaya koyuyor. Yaklaşık 7000 kadın üzerinde yapılan bir araştırma, günde iki ya da daha fazla kez alkol tüketen kadınlarda infertilite (kısırlık) riskinin önemli ölçüde arttığını ortaya koydu. Günde bir kadehten daha az alkol alan kadınlarda kısırlık riski belirgin şekilde daha düşüktü. 29 bin Danimarkalı kadın üzerinde yapılan bir başka araştırma ise, arada sırada şarap tüketen kadınların hiç alkol almayan kadınlara kıyasla daha çabuk hamile kalabildiğini ortaya çıkardı. İtalya’da 1700 kadın ile yapılan başka bir çalışmada da hamile kalmaya çalışırken alkol alma ile hamile kalma süresi arasında anlamlı bir bağlantı bulunamadı. Ancak mesele doğurganlık tedavileri olduğunda, alkolün zararlı etkileri daha belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor. IVF (Tüp bebek) tedavileri sırasında kadınların da erkeklerin de alkol kullanması, tedavinin başarısını doğrudan olumsuz etkiliyor. Bu nedenle tüp bebek tedavisine karar verildiği andan itibaren çift olarak alkol kullanımını sonlandırmak en güvenli seçenek.

 

 

Alkol ve düşük riski

Gebelik öncesinde alkol alışkanlığı olan kadınlarda düşük riskinin arttığına yönelik bilimsel bir sonuç olmamasına rağmen, tüp bebek tedavisi gören kişilerde gebelik öncesi alkol tüketiminin düşük riskini artırdığına yönelik sonuçlar elde edilmiştir. Tüp bebek tedavisi olmadan gebe kalmaya çalışan çiftlerin de arada sırada (haftada bir ya da daha az) birer kadeh alkol almasına bir sorun olmadığı düşünülüyor ancak yine de güvenli tarafta kalıp alkolden uzak durmak en iyi seçenek.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön