Annesinden bıktım usandım

“Merhaba Yeşim Hanım, ben size bir sorunumu anlatıp öneri almak istiyorum çünkü artık bu durumdan  çok sıkıldım. Benim 3 buçuk senedir erkek arkadaşım var ve annesi yüzünden huzursuz oluyorum. Sürekli beni arayıp, “gece oğlumu uyutmuyorsun, parasını yiyorsun, sizden bir şey olmaz” diyerek, beni rahatsız ediyor. Oğluma söylersen kapına gelirim diye tehdit ediyor. Ben de bunun altında kalamadım “gel bekliyorum” dedim, bağırdım o sinirle. Sürekli aynısını yapıyor, canı sıkıldıkça beni böyle rahatsız ediyor. Erkek arkadaşım ise “benim ailem bu, sen anneme nasıl bağırırsın” diyor. Ben bu şekilde bir geleceğe sahip olabilir miyim sizce? Hep sorunlu bir hayatım olacak gibime geliyor. Böyle devam edersem nasıl olacak? Ne yapmalıyım sizce, uzak mı durmalıyım hepsinden? O kadar bunaldım ki 3 buçuk sene bile umurumda değil artık ve askere gidecek erkek arkadaşım 3 ay sonra, ben bu şekilde birini neden bekliyim diye düşünüyorum artık...”

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

 “Taş atana ekmek at.” Herkesin bildiği bir atasözü. Günümüzde kaç kişi taş atana ekmek atıyor? Aksine ellerde taş arkada bekleniyor. Sonrası “ah kafam”, daha doğrusu “ah kalbim”… En çok sızlayan yer orası değil mi? Her taş atana, yerden taşı alıp atmakla insan kendini korumuş olmaz. Bazen susmak cevap vermemek en güzel cevaptır. Neden susmalı?  Kişinin davranışları, konuşmaları karşınızdakine sizi anlatır. Adeta aynanız olur. Nasıl biri olduğunuz ortaya çıkar, yaşanır.  Çata çat verdiğiniz cevaplarla siz o ayna da güzel bir görüntü vermemişsiniz. Artık o annenin gözünde çirkinsiniz. Güzelleşmeniz zor. Sormak istiyorum; oğlunu sevip, annesine bu kadar sevgisiz, hırçın nasıl bakabiliyorsunuz? Öyle gözüküyor ki, sizin emek, sabır, bir de sevgiye ihtiyacınız var. Bu üç şey insana  ekmek, su, hava kadar lazım. Sonradan sizin de fark edeceğinizi umuyorum.

 

Sevgilinizin annesi olarak sizi araması normal bir durum, üslubu hoş olmamış olsa da... Üç buçuk senelik bir ilişkide sizin anneniz de o genci arayabilir, gencin annesi de sizi arayabilir. Keşke bu aramalar güzel düşünceleri dile getirmek için olsaydı. Bunu başarabilmiş olsaydınız. Sizi aradığı zamanlar  düşüncelerinde ve sözlerinde, size göre haksız bile olsa söyledikleri karşısında sinirlerinize hakim olup, ‘’Teyzeciğim, sözlerinizi dikkate alıp daha dikkatli davranacağım. Farkında değildim’’ deseydiniz, o zaman o mahcup olacaktı, düşünecekti. ‘’Yanılmışım, iyi, akıllı bir kızmış’’ demek zorunda kalacaktı.  Şimdi ne oldu biliyor musunuz? Annesini kışkırttınız. Yanılmamışım diyerek size karşı cephe alacak. Olmaması için elinden geleni yapacak.

 

Hanım hanımcık cümlelerle alttan alsaydınız küçülmez, karşınızdakinin gözünde büyürdünüz. “Gel bekliyorum” diyerek geleceğin varsa, göreceğin de var demişsiniz, açıklaması bu. Bir gelin adayına yakışmayan sözler…  Annenin zaten olumsuz olan düşüncelerini bu sözlerle aklında tamamen tasdik ettirmişsiniz. Şimdi oğluna da “bak haklıyım, bu kız sana göre değil, bizim aileye uymaz” diyordur. Sözlerinizle, haklıyken haksız duruma düşmüşsünüz.  Evlenmeyi düşündüğünüz birinin annesine daha evlenmeden bağırmakla gelecekte neler yaşayabileceğinizin ufacık bir kısmını görmüşsünüz. Benim yazdıklarınızdan gördüğüm her ikinizde de kavga edecek potansiyel var. Kayınvalide olacak kişi yapısı itibariyle ters bir kadınsa, siz de seviyeyi koruyamıyarak saygısızca körüklerseniz bu durumu zıtlaşmalarınız aratarak devam edecektir. Sevgili olmak, sevmek yani birbirinin hayatına güzellikler katmak olmalıdır. Sevgilinizin hayatına yapıcı katkılarda bulunmaya çalışmalısınız. Anneler bu yapıcılığı da, yıkıcılığı da kısaca farkllılığı görürler.Bu durumdan hoşnut ya da mutsuz olurlar ve gencin annesinin dediği gibi bir kanı oluştururlar. ‘’Sizden bir şey olmaz’’ Şimdi siz kendinize sormalısınız, ben bunları düşündürecek ne yaptım? Çalışmıyor, ailesinden aldığı harçlıklarla size masraf ediyorsa bunun geri dönüşü doğal olarak annesinin isyanları olacaktır. Annenin bağırıp çağırmalarını bu şekilde açıklayabiliriz. Genç çalışıyor ama ailesine destek olmuyorsa yine bu yaşadıklarınızın açıklaması olarak görebiliriz. Size düşen, gerçekten evlenmek istiyorsanız yapıcı olmak, aileye uyum sağlamak olmalıdır. Aksi halde annesiyle yıldızlarınız hiçbir zaman barışmaz, olumsuzluklar da maalesef yakanızı bırakmaz.

 

Annesini sevmeyebilirsiniz, kaç gelin seviyor kayınvalidesini? Sanırım oldukça az ama gelin olmak istiyorsanız biraz başınızı eğip, saygı göstermek zorundasınız. Güzel sözlerle, davranışlarla karşılaşmak için emek vermeli, saygılı, ölçülü ve düşünceli olmalısınız. Şu an size çoooooook uzak gözükse de bir gün siz de kayınvalide olacaksınız. Bunu hatırınızda tutun. Beni mailinizde ne şaşırttı biliyor musunuz?  Henüz kayınvalideniz olmayan birini anlatırken, kaynana belası diye rumuzlandırmışsınız. Siz bu kadar acımasızca adlandırıyorken, ondan daha masum olabilir misiniz? Sevgiler…

 

***

 

Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...

 

İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com

 

Twitter: @yesimtijen

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön