Acaba hatasını anlar mı?

“Ben 2 ay önce sevdiğim kızdan ayrıldım. Doğru mu, yanlış mı bilmiyorum ama kendimi acayip bir boşluk içinde hissediyorum, çünkü o benim ilk aşık olduğum kızdı ve hala bayağı aşığım o kıza. Benim yaşım 22 onunki 18. Birbirimizi yaklaşık 1 senedir tanıyoruz ve sanırım ikimiz de ilk görüşte aşık olduk birbirimize. İlk 2 ay içinde bana 1-2 kere yalan söyledi ve her kavga ettiğimizde ben onu alttan aldım. Babasının haberi yoktu ilişkimizden ve ben de kıza dedim, bence babanın da bunu bilmesi lazım. Kız arkadaşım da tabii annesi sormuş ve annesi ona “kızım sen daha çok gençsin ve ben açıkçası istemiyorum sizin birlikte olmanızı” demiş. Bu nedenden dolayı kız benden ayrıldı ve ben 1-2 ay içerisinde tam 20 kilo verdim. Benden ayrıldıktan 2-3 gün sonra başka erkeklerle yazışmaya başladı ve ben evde çaresizlikten ağlarken o başkalarına gülüyordu. Biz ortak bir arkadaşımız vasıtasıyla bir şekilde konuşup barıştık. Ondan sonra ilişkimiz yaklaşık 6 ay falan sürdü. O 6 ay içinde bana bazı affedilmeyecek yalanlar söyledi ama ben onu sevdiğimden dolayı her şeye göz yumdum ve alttan aldım belki zamanla iyileşir diye. Her kavga ettiğimizde ben hep alttan alırdım onu ve almadığım zaman da benden ayrılmak istemiştir ve ben de her seferinde ona yalvararak beni terk etmemesini söyledim. Ben kısa bir süre memlekete gittiğimde her şey tam tersine dönmeye başladı. Sevdiğim kız bana açık açık “ben sana karşı eski hislerimi duymuyorum, bana hiç yakın değilsin” gibi şeyler söylemeye başladı. Başkaları onun kanına girmiş, bunu da açık açık söyledi bana karşı. Bir süre önce sözlenmeye karar vermiştik ve neymiş daha çok gençmiş, sözlenmemiz doğru olur mu bilmiyormuş… Ben de dayanamadım ve terk ettim onu. Sanki bunu bekliyormuş gibi hareket etti. Ona dedim ki özür dilersen ve bir daha bu hatayı yapmazsan seni affederim ama onun umurunda bile değildi. İlk kez yapmamıştı bu hatayı, 4 kez oldu. Yaklaşık 2 ay geçti ve bir kere arayıp sormadı beni, özür bile dilemedi. Geçenlerde doğum günü vardı ve ben doğum gününü kutladım. O zaman öğrendiklerim hayallerimi başıma yıktı. Bana göz göre göre yalan konuştu yine. Başka erkeklerle yazıştığını öğrendim. Sizce Yeşim Hanım bu kız beni hiç sevmedi mi? Bu kadar hayal kurduktan sonra aradan 1-2 ay geçmeden başka erkeklerle yazışması ne anlama gelir? Lütfen Yeşim Hanım yardım edin. Ben bu kızı gerçekten çok seviyorum, ama yaptığı hatalardan dolayı affedebilir miyim bilmiyorum. Hatta ayrıldıktan sonra ben ona bir yolunu buluruz diye mesajlar attım, onu ne kadar sevdiğimi söyledim ama umurunda bile değildi. Benim için bitti, geri dönüş yok dedi. Sizce hatasını anlar mı? Pişman olup özür diler mi?”

 

 

Yeşim Tijen’in cevabı:

İlle de ilk aşık olduğunuz kişiyle mi olmalısınız? Olsaydı güzel olurdu ama olmamasının dünyanın sonu olmadığını ileriki günlerde anlayacaksınız. Zaman bugün çektiğiniz acıları alıp götürecek sizden, biraz dayanın. Çünkü daha çooook gençsiniz, hayat size yeni şanslar sunacak. Kısır bir döngüde değil yaşamlar artık. İnsanın insana ulaşması daha kolay, haksız mıyım? 22 yaş ne ki, takılıp kalmayın. Sizden gitmek isteyenin önünü açın. Yol verin gitsin, sizi haketmiyordur. Bu kadar iyi niyete, sabra ve toleransa rağmen gidiyorsa, çekilin önünden gitsin.

 

Sevginiz karşılık bulduğunda kış mevsiminde yüreğinizde baharın çiçekleri açar. Karşılıksız bir sevgiyse yaşadığınız, ruhen hep kışı yaşarsınız. Sizin uzun uzun anlattığınız sevginizde siz de hep kışı yaşamışsınız. Duyguların yaşattığı mevsimleri kalplerimizde böyle adlandırmak geldi içimden. Çünkü kurduğunuz cümlelerin arasında küçük bir tutam ümit aradım sizin adınıza, ne yazık ki bulamadım. Yalan vardı, ihanet vardı ama umut yoktu sevgili okurum. Keşke olsaydı, ben de o umudu size verebilseydim.

 

Sevmek bazen affetmenin önündeki engelleri kaldırıyor. Bir başkası yapsa affetmeyeceğiniz davranışları kaybetme korkusuyla affedebiliyor seven kalpler. Her şey affedilmelimi? Tabii ki bu insanların değerleriyle,  toleranslarıyla ilgili, ama bana göre kadında da, erkekte de yalanla ihanet affedilmemeli. Yalan da bir ihanet değil mi? İlişkinin temeli bunlarla atılmışsa bir erkek olarak ne bekleyebilirsiniz bu kızdan? İlerde evlenseniz gözünüz arkada kalmaz mı? Çocuklarınıza anne olarak güvenmediğiniz bir kadını düşünebilir misiniz? Biraz uçarı bir kız belki de ne istediğini bilmeyen, daldan dala konan. Henüz yaşı da küçük, karakteri tam oturmamış da olabilir, kesin hatlar çizememiş.

 

Sevginin temelini güvenle örmeli birbirini seven çiftler ki o bina yükselebilsin. Bazen yaşadığınızı sandığınız sevgiyi tek başınıza yaşarsınız, sizde olduğu gibi. Tek başınıza sahiplenmişsiniz sevginizi ancak bu kadar devam etmiş. Bir küs bir barış sizin alttan almalarınız, peşinde koşmalarınız olmasa çoktan bitecek bir sevgiyi sabırla sebat ederek bayağı uzatmışsınız. Uzatmanız sonucu değiştirmemiş. Daha önce acıyı çekip kurtulacağınız bir ilişkinin içinde daha çok acı çekmişsiniz. Bir kadının bir erkeği sevmesi, erkeğin kadını sevmesinden farklı değildir. İçinde özen, değer, saygı, itina, kıskançlık, kaybetme korkusu vardır. Bunları görmediğinizde yeterince sevildiğinizi düşünebilir misiniz? Ne yazık ki siz düşünüp kendinizi kandırmışsınız. Sevgiliniz her yaptığı yanlışla sizi önemsemediğini, değer vermediğini ispat etmiş size de siz görmekten kaçmışsınız, hala da kaçıyorsunuz sevgili okurum.

 

İnsanlar yaşamlarında birini istiyorlarsa sessiz kalmazlar, çaba harcarlar her fırsatı değerlendirirler. Tıpkı sizin yaptıklarınızı yaparlar, çünkü kaybetmekten korkarlar. Güven duymadığınız birini sevmemelisiniz diyeceğim size. Bazen acı da verse insana kalan kabullenmektir. Zor gelse de kabullenmelisiniz, bitmiş. Sessiz kalması hayatından artık çıkarmak istediği anlamını taşıyor.Yaşanan ilişkilerde geriye dönüşler olabiliyor ama sizde olduğunu sanmıyorum. Yazdıklarım size üzücü gelse de hayırlısı sizin için bu. Diyeceğim ileriye yönelik düşünebileceğiniz bir çizgisi yok sevdiğiniz kızın. Okurlarımı üzmeyi istemesemde bazen onlara üzecek şeyler yazıyorum, onların ileride daha fazla üzülmemesi için. Beni sevmiş midir diye sormuşsunuz, sizin sevdiğiniz gibi sevmemiş sevgili okurum. Belki ilginiz, değer vermeleriniz, peşinde olmanız hoşuna gitmiş, mutlu olmuş yaptıklarınızdan ama sevmiş denemez. Başka erkeklerle konuşması da başka birini istediğini gösteriyor. Hiç üzülmeyin. Kendinize güveninizi kaybetmeyin. Siz birçok genç kızın aradığı tarzda bir gençsiniz. Kalbinizden onu çıkarın ki hak ettiğiniz sevgiyi yaşayabileceğiniz bir kız karşınıza çıktığında onu fark edebilin. Zamanınızı boşa harcamayın, daha fazla bu ilişkide üzülmeyin. Bana güvenip samimi, uzun bir mail yazdınız. Yine sözlerime inanın. Hepsi geçecek, unutacaksınız. Biraz sabır, ama bundan sonraki ilişkilerinizde bu kadar toleranslı olmayın olur mu? Sevgiler…

 

***


Çözemediğiniz sorunlarınızı rumuzunuzla yazın, Yeşim Tijen size önerilerde bulunsun. Yeşim'le Hayat Bilgisi her zaman sizin yanınızda...


İşte sorularınızı gönderebileceğiniz adres: yesimilehayatbilgisi@gmail.com


Twitter: @yesimtijen


 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön