İstismarcılar ifşa edilmeli mi?

“Çocuklarımızı istismardan korumak için ne yapmalıyız” sorusunun yanıtlarından biri, birçok anne-babanın ertelediği   “mahremiyet eğitimi”. Bu nosyonu ve ‘istismacılar ifşa edilmeli mi’ sorularını izlediğim bir programa atıfta bulunarak anlatalım.  

 

Programın adı Hindistan’da yayınlanan “Gerçek  Daima Kazanır”. Yapımcısı ve sunucusu  Hint sinema tarihinin popüler aktörlerinden, UNICEF tarafından Ulusal  Barış Elçi seçilen Aamir Khan. Hatırlayacaksınız, daha önce “Disleksi” yani, öğrenme güçlüğü çeken bir çocuğun  tramvasını “Taare Zameen Par“ (Yerdeki Yıldızlar) adlı filmiyle başarılı bir dille anlatmıştı.

 

Bu defa onları istismardan korumak için farkındalıklarını arttıran size anlatacağım bir programı yapmış. Bahse konu programın konukları üstelik 7-9 yaş arası çocuklar. Hintli oyuncu çocukları almış karşısına, gözlerinin içine bakarak  bu özel konuyu  onları  korkutmadan, hatta eğlendirerek soru-cevap oyunuyla bakın neler anlatmış:

 

“Sizce tehlikenin karşıtı nedir” diye soruyor. Ve çocuklar hep birlikte “güven” diyorlar. “Sizce güven nedir?” sorusuna çocuklardan benzer yanıtlar veriliyor. “Can yeleği, arabaların arasından geçmek yerine yaya yolunu kullanmak vs.”

 

“Sizce tehlike nedir” sorusuna ise beklediği ortak  cevabı alamayınca onları şöyle bilgilendiriyor: “Çocuklar vücudunuzun 3 önemli noktasına hiç kimse dokunamaz. Göğüs, bacaklarımızın arası, arkamız. Eğer yetişkin biri sizin tehlikeli noktalarınıza dokunursa ne yapacağız? Yüksek sesle bağırarak “hayır” diyeceksiniz. Ardından oradan hızla uzaklaşacaksınız.“

 

“Tehlikeyi hissettiğinizde nereye kaçarsınız” sorusuna ise çocukların neredeyse tamamı ‘eve’ yanıtı veriyor. Khan, devam ediyor: ”Tehlikedeyseniz ve evden uzak bir yerdeyseniz en güvenli yere gitmelisiniz” diyor. Ve çarpıcı bir uyarıda bulunuyor. “Sizi rahatsız eden bu olayı àilenize ya da güvendiğiniz birine mutlaka anlatın.

 

Çocuklar mahremiyet eğitimini nasıl almalı?

Uzmanların önerisi de muhtemelen  pedagoglardan destek alarak  bu sohbeti gerçekleştiren  Khan’ınki gibi. Pedagoglar, çocukların mahremiyet eğitiminin 3-6 yaş arasında tamamlanması gerektiğini vurguluyor. Örneğin , çocuğun odasına girerken kapıyı çalmak, banyoda, soyunmada giyinmede ve tuvaletle yalnızlık ilkesini öğretmek, ’bedenim benimdir, izin verirsem dokunabilirsin, sevebilirsin’ bilinci aşılamak gerekiyor.

 

İstismarcı / pedofili ifşa edilmeli mi?

Peki mahremiyeti ihlal edilen  çocuğun ‘korunma hakkı’ nasıl  başlayacak? Yukarıdaki diyaloglardan biri, ‘tehlike anında nereye gidersiniz’ sorusuydu. Çocuk istismar ediliyorsa ve evden uzak bir noktadaysa ne yapmalı? O çözümlerden biri ‘panik butonu’ benzeri bir model.  

 

ABD’nin bazı eyaletlerinde uygulanan model gibi ‘güvenli’ kamusal alanlar belirlenebilir. Çocuğun okulu ve evinin bulunduğu alanda seçilen noktalar seçilip, “kurdela” bağlanabilir. Çocuk önceden bilgilendirildiği gibi evinden uzak noktadaysa ve tehlikede olduğun hissediyorsa belirlenen noktalara gidip yardım isteyebilmeli.

 

 

İnanılmaz gibi gelecek ama “pedofili” suçundan mahkum olmuş birinin kimlik bilgisi, hatta adres bilgisi semt sakinlerine bildiriliyor. Üstelik hüküm giymiş tacizcileri resmi kurumların internet sitelerinde ifşa ediyorlar. Bu uygulamaların, bizim sosyo-kültürel durumuna uyarlanıp uyarlanmayacağı ayrı bir tartışma konusu ancak daha etkin çözümler, eğitici formatik programlar, filmler vs. yapmak şart.

 

 Huzurla, sağlıkla kalın her zaman... 

 

cocugumadokunma@gmail.com            

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
7
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  07 Haziran 2016 Salı 18:59

  toplumsal aydınlanma adına yazmış olduğunuz yazılar ve seviyeli uslubunuzla eğitime verdiğiniz desteklerle ötürü tebrik ediyor başarılar diliyorum .

  Cevapla
 •  
  06 Haziran 2016 Pazartesi 13:34

  ıyı guzel de wbahsettiginiz programın linkini neden yazmadınız

  Cevapla
 •  
  06 Haziran 2016 Pazartesi 12:03

  ıfsaa edilsinler hatta hadım da edilsinler

  Cevapla
 •  
  04 Haziran 2016 Cumartesi 22:32

  kesinlikle ıfsaa edilsinler

  Cevapla
 •  
  04 Haziran 2016 Cumartesi 15:26

  Toplumsal aydınlanma adına yazmış olduğunuz yazılar ve seviyeli uslubunuzla eğitime verdiğiniz desteklerle ötürü tebrik ediyor başarılar diliyorum Ercüment Ergisi

  Cevapla
 •  
  04 Haziran 2016 Cumartesi 15:00

  Toplumun derin yaralarından biri çoçuk istismarı .Yazınızın hem anlatım hemde eğitici olması bir anne olarak beni çok mutlu etti Kaleminize sağlık

  Cevapla
 •  
  03 Haziran 2016 Cuma 18:33

  çok değerli bir yazı.yazılarınızı okumaya devam edeceğim.

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön