Şeker gerçekten şeker mi?

Kandaki şekerin fazlası derinin esnekliğini yitirmesine ve kırışıklıkların oluşmasına yol açabilir. Şekerin bunca zararının yanı sıra bir de cilde de zararı çok büyük.


Fazla şeker tüketmek kan şekerini çok çabuk artırır ve pankreas aşırı insülin salgılar. Buna "metabolik sendrom" denir. İnsülin, şekeri regüle ettikten sonra fazlasını yağ olarak depoluyor. Kan şekerindeki ani düşüşse sürekli acıkma hissine ve yemeye yol açıyor.

Obezite (aşırı kilo), diyabet, kalp ve dolaşım hastalıkları, böbrek taşları, kanser, hipertansiyon, felç, ülser, astım, romatizma, kronik yorgunluk sendromu ve kemik erimesine neden oluyor.

Kan dolaşımıyla vücudun her tarafına taşınan şeker özellikle de göbek, kalçalar, göğüsler ve bacağın üst kısmında toplanıyor ve yağ asitleri kalp ve böbrek gibi aktif organlara dağılıyor.

 

Bu organlar gittikçe yavaşlıyor ve sonuçta dokuları bozularak yağa dönüşüyor.

Bağışıklık sistemi zayıflıyor. Vücut soğuk, sıcak veya mikroplara karşı koyamıyor.

Bebek mamalarında bulunan şekere de dikkat etmek lazım. Şekerin etiketlerde birçok ismi var onlara da dikkat... Bu isimler ne mi? Sakaroz, esmer şeker, mısır şurubu, nişasta bazlı sıvı şeker, dekstroz, sorbitol, mannitol, xylitol, früktoz, meyve şurubu, glikoz, glikoz şurubu, bal, invert şeker, laktoz, maltoz, akçaağaç şurubu, melas, şeker şurubu, turbinado, amazake.

Şeker vücutta sadece kalsiyumu yok etmekle kalmaz, aynı zamanda diğer mikro elementleri de imha eder ki, bunun da sonucu hayati önem taşıyan vitamin ve diğer maddelerin organizma tarafından kabul edilmesi imkânsızdır.

 

Buradan da vücudun metabolizma düzeni bozulmaya başlar. Ve sebebi bilinmeyen hastalıklar ortaya çıkar. 

 

İşte, şekerin yaptığı hastalıklar ve hastalık belirtileri şunlardır: Migren, romatizma, karaciğer şikâyetleri, yorgunluk, kaşıntı, basur, asabilik, depresyon, unutkanlık v.b.

 

İsveçli besin uzmanı Are Waerland haklı olarak şekere “Halkın bir numaralı düşmanı” diyor. Dr. A Voger ise şekere, “kalsiyum hırsızı” adını vermiştir. Dr. Le Goff, sadece Fransa’da her yıl bir yaşına varmadan ölen 80,000 çocuğun yarısından fazlasının biberona konan şeker yüzünden öldüğünü ispatlamıştır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 5513

 • Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş yanıtlıyor
  Ketojenik diyet nedir? Prof.Dr. Murat Baş...

  Süresi : 18:58 İzlenme : 3308

 • Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av. Aybike Şatır Oskay anlatıyor.
  Şiddete maruz kalan kadın ne yapmalı? Av....

  Süresi : 33:33 İzlenme : 917

 • Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi
  Türkiye'de eğitim ve öğretmenlerin eğitimi

  Süresi : 35:31 İzlenme : 561

 • Anne Bebek Nefes Çalışması...
  Anne Bebek Nefes Çalışması...

  Süresi : 14:15 İzlenme : 2406

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön