Okul yönetimi, çocuğunuz ağlarken "Bırakın, gidin" diyorsa gidenlerden olmayın!

Okulun ilk haftası. Okul yönetimi sabahın bir vaktinden, akşamın geç saatine dek olan uzun okul gününe çocuğunuzun alışacağını söylüyor. Birkaç gün geçiyor. Ama durum gittikçe daha kötüye gider gibi. Ağlama krizleri artmış halde. Okula gitmek istemeyen çocuğunuzun bu davranışının geçeceği söyleniyor size. Üstelik ağlasa da, okula gitmemek için dirense de, onu her gün o saatte o okula getirmeye devam etmeniz bekleniyor sizden. Ne de olsa bunları söyleyen yıllardır bu işi yapmış tecrübeli yöneticiler, okul psikologları. Ağlamasının, manipüle edici bir davranış olduğuna neredeyse inanacak gibisiniz. Ta ki bu yazıyı okuyana kadar!

 

Ağlama bir sinyal. Çocuğun yaşadığı duyguları dışa vurma hali. Evet, çocuk bir süre sonra susuyor. Ancak susması, sorunun ortadan kalktığını göstermiyor. Çünkü çoğu uzman ayrılmanın başarısına, ağlama davranışının sona ermesi olarak bakıyor; duyguya değil. Çocuğun ağlamaması korku, endişe gibi duyguların sona erdiğini göstermez. Sadece ağlama sinyalinin dinlenmeyeceği bir ortamda çocuk sinyal vermeyi bırakır.

 

Richard Bowlby diyor ki; güvenli bir bağlanma figürü yanında olmadığı zaman çocuğun stres ve kortizol seviyesi yükselir. Ve Bowlby gibi pek çok bağlanma teorisi uzmanı çocuğun kendini güvende hissettiği ikinci derece bir bağlanma figürünün varlığının öneminden bahsediyorlar. Hele 30 aydan önceki kreş deneyimlerinde çocuğun bir bağlanma figürü olmadan, tanımadığı bir ortamda tek başına bırakılması travmaya sebep olacak sonuçlar doğurabilir.

 

Hadi, bu bağlanma kısmını biraz açalım. Birincil bağlanma figürü çoğu zaman ebeveyn, ikincil, üçüncüller ise bakıcı, büyükanne, "anneanne" gibi diğer çocukla ilgilenen kişiler diye kısa bir açıklama ile konuya girelim. Çocukların beyinleri bağlanma figürleri ile olan ilişkideki duygusal tecrübe ile gelişiyor. İlişki için gerekli duygusal becerileri kapsayan öğrenme, empati, sağ beyinin fonksiyonu diyorsak eğer; sağ beynin özellikle 30 aya dek çok hızlı büyüdüğünü bilmek önemli. Gün be gün, an be an, çocuğun ebeveyni ile olan ilişkisinin bilinçaltı temelleri burada atılıyor. Anne ve babanın dışında çocuğun hayatında kendini güvende hissettiği, bağlandığı birçok başka ilişkiler de mevcut. Ancak bu ilişkilerin güvenli hale gelmesinin bir sürece ihtiyaç duyduğu unutulmamalı.

 

Peki bu bilginin anlamı ne? Çocuğun okuldaki öğretmeni ile sağlıklı ve güvenli bir bağlanmaya ihtiyacı olduğunu iyice kavramamız. Bu bağın birkaç günde oluşmasını beklemenin ise ne kadar anlamsız olduğunu fark etmemiz. Şefkatli, anlayışlı bir öğretmen ise burada en önemli unsur. Okulun teknolojik, fiziksel imkanları çok cazip olabilir. Ancak çocuklar şeylere değil, insanlara bağlanmalı. Ya da en azından şeylere bağlanmak beyin için hiçbir şey yapmaz diyebiliriz.

 

Öğretmene bağlanma, çevreye alışma henüz gelişmekte olan beyin için bir süreç gerektirir. Bu yaş küçüldükçe süreç uzar. Bir hafta sonra dönüp size "Hadi artık gidin ya da yavaş yavaş binayı terk edin, dolaşın gelin" diyen okul yönetimi olursa, siz kendi iç sezgilerinizi dinleyip, çocuğunuzun buna hazır olup olmadığına kendiniz karar verin. Sonuçta çocuğunuzu en iyi tanıyan sizsiniz.

 

Ağlarken çocuğu bir yabancıya bırakarak gitmenin uzun dönem negatif etkileri  agresif davranışlar, okul fobisi, kabuslar olarak kendini gösterebilir. Ancak bu yabancı bir süre sonunda bir diğer bağlanma figürü haline geldiğinde ağlayan çocuğu teskin edebilir. Oysa çocuk için o öğretmen bir yabancı konumundayken, ebeveyn onu bırakıp gittiğinde, olan tek şey ağlamasının susması. Duygular ise hala orada. O yüzden çoğu zaman ebeveyn gelince ağlama devam eder. Ancak ebeveyn de bu sinyalleri dinlemez ise susan gözyaşları agresif davranış ya da içe kapanma gibi hallerle kendini gösterebilir.

 

Çocuk ağlıyor;  çünkü hayatta kalma mekanizması 'burası güvenli değil' diyor.

 

Peki, ağlama olmadan okula alışma olur mu?

 

Evet, olur. Ancak ebeveynin bunun için hem zamana hem de iyi bir planlamaya ihtiyacı var: İşten belli bir süre izin almak, anneanneyi işin içine sokmak, diğer ebeveynin desteği gibi. Eğer hassas davranarak çocuklarımıza bu zamanı verirsek, uzun dönemde ortaya çıkabilecek pek çok davranış sorununa engel olabiliriz.

 

Çocuğa nereye gideceği, ne olacağı gibi detayları anlatmaktan, okul konusunu içine alan kıyafet, kırtasiye seçmeye dek ona güç vermekle ilgili pek çok şey yazılıp çiziliyor bu günlerde. O yüzden bunları tekrarlamayacağım. İlk günden itibaren sınıf dışı bir bekleme yerinde ebeveyninin hangi sandalyede olacağını bilmesinin ve oradan asla kaybolmayacağından emin olmasının değerinden bahsedeceğim.

 

Kreş, yuva döneminde uzun gün rutinine hemen başlamamalı. Uyku, yemek öncesi  gibi çocuk için pek çok zorluk barındıran geçişler öncesinde ebeveyni tarafından eve götürülen çocuk merak etmeye başlar. Okulun onun eğlendiği, keyif aldığı yer tecrübesinde kalmasına özen göstermek gerekiyor bu süreçte.

 

İkinci hafta, kimi zaman üçüncü hafta, çocuğun öğretmenle oluşturduğu güvenin durumuna göre öğleden sonralar eklenebilir. Belki de eklenmez. Belki de çocuğun yaş olarak hazır olmadığına karar verilir, geri adım atılır. Çocuğun sinyallerinin dinlenmesi her tür rutin kavramının önüne geçer. "Ya buna alışır ve geri dönmek istemez ise" diye başlayan cümleler, ebeveynin kendi korkularından başka bir şey değil.

 

İlkokulun ilk günleri ise çocuklar için bir başka geçiş. Yine tanımadıkları bir öğretmen, bir sürü çocuk ve oyuncak olmayan bir sınıfta başlayan yeni bir dönem. İlk günler yine hassas zamanlar. Ebeveynin bu süreçte, çocuğunun daha önce okula gidip gitmemesi ile başlayan pek çok konuyu göz önüne alarak davranması, geçişin yumuşaklığı açısından değerli. Okul bahçesinde beklemek, okula götürmek, okuldan almak, akşam yatmadan gün içinde olanları söze dökmek hep bu dönemi rahatlatan destekler.

 

Servis mi? O da başka bir yazının konusu olsun.

 

Bu yazının bitme vakti, o son sözü etme hali geldi artık.

 

Çocuğumuzun davranışını değiştirmeyi bırakıp, ihtiyaçlarını anladığımız yepyeni yarınlar diliyorum hepimize.

 

Not: Çocuğun okula alışma sürecine hassasiyet gösteren, ağlatmadan okula alıştırmanın önemini bilen ve destekleyen tüm okul, öğretmen ve rehberlik bölümlerine teşekkür ederim.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
50
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  20 Eylül 2019 Cuma 16:15

  çocuğum 4 yaşında anaokuluna gitmek istemiyor, iki hafta geçti ilk zamanlarda kapıdan girmek istemiyordu, şimdi iki saat ancak duruyor ama sonradan çok bağırıp çağırıp okulda gürültü yapıyor, bakıcısı ile kalmak istiyor, ne yapabilirim?

  Cevapla
 •  
  10 Eylül 2019 Salı 16:30

  Yurt dışında böyle bir problemi nasıl cözüyorlar peki?

  Cevapla
 •  
  13 Temmuz 2019 Cumartesi 04:11

  2015 yılından beri bu yazının yayınlanması ne büyük hata. Yurtdışında olan eğitim sisteminden habersizsiniz galiba

  Cevapla
 •  
  13 Temmuz 2019 Cumartesi 04:09

  Şu psikolog ve rehber öğretmenlerin gereksiz ve tamamen altyapısız çok bilmişlikleri:)) s

  Cevapla
 •  
  20 Şubat 2019 Çarşamba 12:44

  Burada kelimeleri arka arkaya sıralamak kolay ancak işin iç yüzü hiç de sanıldığı gibi kolay değil. Emek isteyen uzun bir süreç gerekiyor.

  Cevapla
 •  
  18 Aralık 2018 Salı 13:00

  Kızım 57 aylık anaokulun başladı önce normal bir şekilde gidip geliyodu şuan gitmek istemiyo okuldaki tüm ogretmenler onunla kısa konusmalar yaptı ailemizin tüm bireyleri onunla okul hakkında konuştuk sorunu ne olduğunu çözemedik şuan çok şiddetli ağlıyo ne yapayım lütfenn cevap yazin

  Cevapla
 •  
  13 Ekim 2018 Cumartesi 17:36

  Cocugum 5bucuk yasinda anasinifina başladı bana çok bağlı okula götürdüğüm de sınıfa soramıyorum ben girersem oda girer 1ay oldu hala ağlıyor etkinlik yapmıyor arkadaşlarına sokulmuyor ne yapmaliyim

  Cevapla
 •  
  06 Ekim 2018 Cumartesi 16:55

  Merhabalar benim oğlum 5 buçuk yaşında ve ana okuluna başladı ama onu sınıfa sokamıyorum ilk iki gün girdi içeriye benimle beraber son ra ne olduğunu bilmediğim bir nedeninden dolayı alayaraktan çıktı sınıftan dahada içeriye girmedi rehber öretmeni bana okul saatinde gelin kapıda bekleyin dedi

  Cevapla
 •  
  29 Eylül 2018 Cumartesi 11:53

  Cocuhum 6 yaşında anasinifina başladı ama sinifa girmiyor ne yapmaliyim okuldan mı alayim

  Cevapla
 •  
  20 Eylül 2018 Perşembe 18:31

  Cocuğum 3 sınıfta ve her sabah okula gitmiyim diye bana yalvarıyor korkyorum diyor servisle gidincede ordan birilerinden beni arıyor yalvarıyor anne ne olur gel beni aldiye sınıfa okula zor giriyor öğretmenine soruyorum hic bir sorun yok gayet mutlu sınıf ta diyor coxuk fark öğretmen farklı diyor am

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön