Okul yönetimi çocuğunuz ağlarken "Bırakın, Gidin" diyorsa gidenlerden olmayın!

Okulun ilk haftası. Okul yönetimi sabahın bir vaktinden, akşamın geç saatine dek olan uzun okul gününe çocuğunuzun alışacağını söylüyor. Birkaç gün geçiyor. Ama durum gittikçe daha kötüye gider gibi. Ağlama krizleri artmış halde. Okula gitmek istemeyen çocuğunuzun bu davranışının geçeceği söyleniyor size. Üstelik ağlasa da, okula gitmemek için dirense de, onu her gün o saatte o okula getirmeye devam etmeniz bekleniyor sizden. Ne de olsa bunları söyleyen yıllardır bu işi yapmış tecrübeli yöneticiler, okul psikologları. Ağlamasının, manipüle edici bir davranış olduğuna neredeyse inanacak gibisiniz. Ta ki bu yazıyı okuyana kadar!


Ağlama bir sinyal. Çocuğun yaşadığı duyguları dışa vurma hali. Evet, çocuk bir süre sonra susuyor. Ancak susması, sorunun ortadan kalktığını göstermiyor. Çünkü çoğu uzman ayrılmanın başarısına, ağlama davranışının sona ermesi olarak bakıyor; duyguya değil. Çocuğun ağlamaması korku, endişe gibi duyguların sona erdiğini göstermez. Sadece ağlama sinyalinin dinlenmeyeceği bir ortamda çocuk sinyal vermeyi bırakır.


Richard Bowlby diyor ki; güvenli bir bağlanma figürü yanında olmadığı zaman çocuğun stres ve kortizol seviyesi yükselir. Ve Bowlby gibi pek çok bağlanma teorisi uzmanı çocuğun kendini güvende hissettiği ikinci derece bir bağlanma figürünün varlığının öneminden bahsediyorlar. Hele 30 aydan önceki kreş deneyimlerinde çocuğun bir bağlanma figürü olmadan, tanımadığı bir ortamda tek başına bırakılması travmaya sebep olacak sonuçlar doğurabilir.


Hadi, bu bağlanma kısmını biraz açalım. Birincil bağlanma figürü çoğu zaman ebeveyn, ikincil, üçüncüller ise bakıcı, büyükanne, "anneanne" gibi diğer çocukla ilgilenen kişiler diye kısa bir açıklama ile konuya girelim. Çocukların beyinleri bağlanma figürleri ile olan ilişkideki duygusal tecrübe ile gelişiyor. İlişki için gerekli duygusal becerileri kapsayan öğrenme, empati, sağ beyinin fonksiyonu diyorsak eğer; sağ beynin özellikle 30 aya dek çok hızlı büyüdüğünü bilmek önemli. Gün be gün, an be an, çocuğun ebeveyni ile olan ilişkisinin bilinçaltı temelleri burada atılıyor. Anne ve babanın dışında çocuğun hayatında kendini güvende hissettiği, bağlandığı birçok başka ilişkiler de mevcut. Ancak bu ilişkilerin güvenli hale gelmesinin bir sürece ihtiyaç duyduğu unutulmamalı.


Peki bu bilginin anlamı ne? Çocuğun okuldaki öğretmeni ile sağlıklı ve güvenli bir bağlanmaya ihtiyacı olduğunu iyice kavramamız. Bu bağın birkaç günde oluşmasını beklemenin ise ne kadar anlamsız olduğunu fark etmemiz. Şefkatli, anlayışlı bir öğretmen ise burada en önemli unsur. Okulun teknolojik, fiziksel imkanları çok cazip olabilir. Ancak çocuklar şeylere değil, insanlara bağlanmalı. Ya da en azından şeylere bağlanmak beyin için hiçbir şey yapmaz diyebiliriz.


Öğretmene bağlanma, çevreye alışma henüz gelişmekte olan beyin için bir süreç gerektirir. Bu yaş küçüldükçe süreç uzar. Bir hafta sonra dönüp size "Hadi artık gidin ya da yavaş yavaş binayı terk edin, dolaşın gelin" diyen okul yönetimi olursa, siz kendi iç sezgilerinizi dinleyip, çocuğunuzun buna hazır olup olmadığına kendiniz karar verin. Sonuçta çocuğunuzu en iyi tanıyan sizsiniz.


Ağlarken çocuğu bir yabancıya bırakarak gitmenin uzun dönem negatif etkileri agresif davranışlar, okul fobisi, kabuslar olarak kendini gösterebilir. Ancak bu yabancı bir süre sonunda bir diğer bağlanma figürü haline geldiğinde ağlayan çocuğu teskin edebilir. Oysa çocuk için o öğretmen bir yabancı konumundayken, ebeveyn onu bırakıp gittiğinde, olan tek şey ağlamasının susması. Duygular ise hala orada. O yüzden çoğu zaman ebeveyn gelince ağlama devam eder. Ancak ebeveyn de bu sinyalleri dinlemez ise susan gözyaşları agresif davranış ya da içe kapanma gibi hallerle kendini gösterebilir.


Çocuk ağlıyor; çünkü hayatta kalma mekanizması 'burası güvenli değil' diyor.


Peki, ağlama olmadan okula alışma olur mu?


Evet, olur. Ancak ebeveynin bunun için hem zamana hem de iyi bir planlamaya ihtiyacı var: İşten belli bir süre izin almak, anneanneyi işin içine sokmak, diğer ebeveynin desteği gibi. Eğer hassas davranarak çocuklarımıza bu zamanı verirsek, uzun dönemde ortaya çıkabilecek pek çok davranış sorununa engel olabiliriz.


Çocuğa nereye gideceği, ne olacağı gibi detayları anlatmaktan, okul konusunu içine alan kıyafet, kırtasiye seçmeye dek ona güç vermekle ilgili pek çok şey yazılıp çiziliyor bu günlerde. O yüzden bunları tekrarlamayacağım. İlk günden itibaren sınıf dışı bir bekleme yerinde ebeveyninin hangi sandalyede olacağını bilmesinin ve oradan asla kaybolmayacağından emin olmasının değerinden bahsedeceğim.


Kreş, yuva döneminde uzun gün rutinine hemen başlamamalı. Uyku, yemek öncesi gibi çocuk için pek çok zorluk barındıran geçişler öncesinde ebeveyni tarafından eve götürülen çocuk merak etmeye başlar. Okulun onun eğlendiği, keyif aldığı yer tecrübesinde kalmasına özen göstermek gerekiyor bu süreçte.


İkinci hafta, kimi zaman üçüncü hafta, çocuğun öğretmenle oluşturduğu güvenin durumuna göre öğleden sonralar eklenebilir. Belki de eklenmez. Belki de çocuğun yaş olarak hazır olmadığına karar verilir, geri adım atılır. Çocuğun sinyallerinin dinlenmesi her tür rutin kavramının önüne geçer. "Ya buna alışır ve geri dönmek istemez ise" diye başlayan cümleler, ebeveynin kendi korkularından başka bir şey değil.


İlkokulun ilk günleri ise çocuklar için bir başka geçiş. Yine tanımadıkları bir öğretmen, bir sürü çocuk ve oyuncak olmayan bir sınıfta başlayan yeni bir dönem. İlk günler yine hassas zamanlar. Ebeveynin bu süreçte, çocuğunun daha önce okula gidip gitmemesi ile başlayan pek çok konuyu göz önüne alarak davranması, geçişin yumuşaklığı açısından değerli. Okul bahçesinde beklemek, okula götürmek, okuldan almak, akşam yatmadan gün içinde olanları söze dökmek hep bu dönemi rahatlatan destekler.


Servis mi? O da başka bir yazının konusu olsun.


Bu yazının bitme vakti, o son sözü etme hali geldi artık.


Çocuğumuzun davranışını değiştirmeyi bırakıp, ihtiyaçlarını anladığımız yepyeni yarınlar diliyorum hepimize.


Not: Çocuğun okula alışma sürecine hassasiyet gösteren, ağlatmadan okula alıştırmanın önemini bilen ve destekleyen tüm okul, öğretmen ve rehberlik bölümlerine teşekkür ederim.


Facebook Yorumları

YORUMLAR

Yorum kurallarını okumak için tıklayınız!
Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Benim kızımda ilkokula başladı beni sürekli görmek sınıfın kapısında durmamı istiyor 2 hafta olacak nerdeyse ne yapmalıyım
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Kızım üçüncü sınıfa gidiyor ama beni okulda istiyor kendini güçsüz hissediyor ağlıyor hep aynı Hürrem bana yardım edin imkanım yok
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Kızım üçüncü sınıfa gidiyor ama beni okulda istiyor kendini güçsüz hissediyor ağlıyor hep aynı Hürrem bana yardım edin imkanım yok
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir çocuğum 4 yaşında anaokuluna gitmek istemiyor, iki hafta geçti ilk zamanlarda kapıdan girmek istemiyordu, şimdi iki saat ancak duruyor ama sonradan çok bağırıp çağırıp okulda gürültü yapıyor, bakıcısı ile kalmak istiyor, ne yapabilirim?
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Yurt dışında böyle bir problemi nasıl cözüyorlar peki?
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir 2015 yılından beri bu yazının yayınlanması ne büyük hata. Yurtdışında olan eğitim sisteminden habersizsiniz galiba
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Şu psikolog ve rehber öğretmenlerin gereksiz ve tamamen altyapısız çok bilmişlikleri:)) s
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Burada kelimeleri arka arkaya sıralamak kolay ancak işin iç yüzü hiç de sanıldığı gibi kolay değil. Emek isteyen uzun bir süreç gerekiyor.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Kızım 57 aylık anaokulun başladı önce normal bir şekilde gidip geliyodu şuan gitmek istemiyo okuldaki tüm ogretmenler onunla kısa konusmalar yaptı ailemizin tüm bireyleri onunla okul hakkında konuştuk sorunu ne olduğunu çözemedik şuan çok şiddetli ağlıyo ne yapayım lütfenn cevap yazin
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Cocugum 5bucuk yasinda anasinifina başladı bana çok bağlı okula götürdüğüm de sınıfa soramıyorum ben girersem oda girer 1ay oldu hala ağlıyor etkinlik yapmıyor arkadaşlarına sokulmuyor ne yapmaliyim
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Merhabalar benim oğlum 5 buçuk yaşında ve ana okuluna başladı ama onu sınıfa sokamıyorum ilk iki gün girdi içeriye benimle beraber son ra ne olduğunu bilmediğim bir nedeninden dolayı alayaraktan çıktı sınıftan dahada içeriye girmedi rehber öretmeni bana okul saatinde gelin kapıda bekleyin dedi
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Cocuhum 6 yaşında anasinifina başladı ama sinifa girmiyor ne yapmaliyim okuldan mı alayim
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Cocuğum 3 sınıfta ve her sabah okula gitmiyim diye bana yalvarıyor korkyorum diyor servisle gidincede ordan birilerinden beni arıyor yalvarıyor anne ne olur gel beni aldiye sınıfa okula zor giriyor öğretmenine soruyorum hic bir sorun yok gayet mutlu sınıf ta diyor coxuk fark öğretmen farklı diyor am
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Çocuğum 2.sinif öğrenci okula gitmek istemiyor sürekli onu okulda beklememi istiyo geçen yıl 3ay bekledim sonradan arada gidip geldim bir çok yere gittik çocuk psikiyatrisi pededok rehberlik hiperaktif lik ve dikkat dağınıklığı var hâlen okulda durmak istemiyo napacagimi bilmiyoru.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Kızım 33 aylık Sadece kapıdan girerken biraz ağlıyor ve sonra oyunlara katılıyor yemek yiyor uyuyor bu durum sizce geçici bir durum mu hafta 3 tam gün gidiyor
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Anne babalar ağlatarak alıştırmak isteyen yerlere çocuk bırakmayın.anaokullarının bu anlamsız tutumuna engel olalım. Bu konuda kendilerine çeki düzen versinler.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Kizim anaokuluna giderken agliyor ne yapmaliyim
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir O kadar doğruki yazılanlar. Şahsen ben yaşadım ve gördüm o kapıdan bırak git kreşleri. Duyarlı bir anne baba kesinlikle öyle bir yere adım atmamalı. Çocuk ağlarken müdahale edememek kadar vicdan sızlatıcı birşey olamaz bir anne için. Çok şükürki şimdi daha bilinçli bir kreşteyiz.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Kizim anaokuluna. Giderken agliyor ne yapmaliyim
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Her cocuk guvende hissetmedigi icin aglamiyor. Bide evdeki prens ve prensesler var. Okulda evdeki yogun ilgiyi bulamadigi icin, kural kabul etmedigi icin, kafasina göre davranmak istedigi için, eline surekli verilen tablet ve tvden uzak kaldigi icin aglayan cocuklarda var.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Deneysel çalışmayı bilmem ama cok doğru özellikle 36 aydan küçük cocukların mümkünse anneyle kalması taraftarıyım.bizim kreş yöneticimiz annesi bu cocuğun sana ihtiyacı var en azından yarım gün gönder demişti.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir benim kızım 6 yaşında ve çalıştığım için 3 yıldır kreşe gidiyor hiç usanmadan her gün ağlıyor okulu çok aktif yüzme cimlastik sevdiği oyunlar ve bir çok aktivite olduğu halde gitmek istemiyor
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir hangi deneysel çalışmayla bu kadar iddialı yorumlar yapabiliyorsunuz ? Kaç katılımcıyla çaĺıştınız , örneklemi i hangi sosyo ekonomik düzeylerden? Eleştirdiğiniz doğrusu budur diyen herşeyi bilen okul yoneticilerinden hangi yönlerinizle ayrilıyorsunuz?
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Benim kizim ana sinifa gidiyor ilk haftasinda agradin ama 2cin donemdeden agriyor ne yapmazi n gerekin not okulu sevmiyor
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Benim oğlum 2sinifa gidiyor ilkokul açıldığında okula rahatlıkla gitti bu arada öğretmen değişikliği oldu öğretmen çocuğun kafasına cetvele vurmuş ve şimdi oğlum ben siz okula gitmek istemiyor okul yönetimi rehberlik bırakın gidin çocuk ağlar ver susar diyorlar ama ben korkuyorum
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Benim oğlum 7 yaşında evde anasiyok ağlamak yokdiye okula variyoz basliyo ağlamaya ve bunun la nası ilgilenmeliyim sizce ogretmelerde Anna sınıfına gitsindiyolar bende annasinifina fermiyorum
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir "Ağlatmadan okula alışturmanın önemini bilen" bu sözünüzle okula ağlamadan gelen çocuğu öğretmenlerin ağlattığını mı söylemeye çalışıyorsunuz. Zira okula alıştırırken hiçbir çocuğu ağlatmak bir öğretmenin tercihi değildir. Çocuk zaten ağlayarak geliyor. Öğretmen rahatlatma çabasında.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Ebeveynleri sınıf ortamına ilk günlerde almak çocuğu rahatlatmaktan öte anne babanında okula güvenmediği hissini öğretiyor ve çocuğun okula bağlanma süreci uzuyor. Tecrübeye tabidir.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Anneyi sınıf içinde tutmak maalesef çocuğun uyumunu kolaylaştırmaz, sureyi daha da uzatır. Sınıf içinde beklediğinden diğer öğrencilerin uyumunada zarar verir.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir çocuğu bir birey olarak görüp çocuğumuzu tanıyıp ona uygun davranmalıyız... yoksa hepsinin her şeyi aynı olurdu. kuralcılığın uygulanamayacağı en önemli şey çocuğunuz... her birey gibi onlar da eşsiz ve özel. çok güzel yazıyorsunuz. suçluluk duygusu bile duysam rahatlıyorum.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir ne yazik ki suan cocuk aglatirmadan egitilmiyor cocuk eve gonderiliyor
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Bin kızım da ağlıyor ana okuluna başladı bununla gidiyorum yalnız kızım fark etmeden okuldan gizlice ayrılıyorum bu bnm yokluğunu fark edince alıyormuş.biraz anladıktan sonra öğretmeni durduğunu belirtiyor bu konuda bn nasil davranmaliyim.aslında çok üzülerek belirttim çok üzülüyorum onu tek birakma
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Süpersiniz
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Öğretmenin ilk gün ters davraması yüzünden 15 gün okulun koridorunda bekledim çocuğum kendisini guven içinde hissetsin diye artik o 25 yaşinda üniversiteyi bitirdi
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Siz hiç bir anaokul veya şlkokulda bulunup bu yazılanları birebir yaşadınız mı? İşin içinde gözlemleyerek mi bu bilgileri edindiniz? Yoksa böyle olmadı doğrudur yazısı ve teorik bilgisi midir?
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Çocukların ağlamasına karşı duyarlı olunmasının aktarılması güzel; ancak 'okul psikoloğu' diye bir kavram on yıllık uzman psikologluk hayatımda duymadım. Rehber öğretmenler? Ya da Eğitsel psikologlar?? Bu meslek grubu içinde 'çocuklar bırakın ağlasın' diyen bir psikolog bile tanındıysanız bu yazı okul çağı çocuklarda duygu dışavurumu değil, bu başlık üzerine olurdu diye düşünüyorum. Bununla birlikte Bowlby'nin hangi çalışmasında 'Güvenli bağlanma nesnesi olmadığında stres artar' tarzı bir ifade okuduğunuza atıf yapmalısınız, zira bilindiği gibi Bowlby'nin çalışması Güvenli bağlanan çocukların...
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Cok yanlis bir bakis acisi sonucta bu nadir ogrencide oluyo ve ondaki farklilik beli oluyo siz bu sekilde siyleyerek her veliye ojulda dur demis gibi oluyosunuz .cocugu duran veli bile okulda durmak isterken bu yaziyi okuyan hicbir veli siniftan ayrilnaz
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir cok guzel bir yazi olmus, tesekkurler. olumsuz yorumlar tek tarafli bakiyor, cocugun dunyasindan bakamiyorlar...
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Çok güzel bir yazı idi. Teşekkür ederim bilgiler için.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir insanlari tamamen yanlis yonlendiren bir yazi olmus, avrupada yasiyoruz 1 yasindan beri tam zamanli okula devam ediyor oglum. ilk 1 hafta aglayarak ayrildik ama kameradan izliyordum ayrildiktan 5 dk sonra susuyordu. burada isteseniz de kalamazsiniz, okul saati baslar baslamaz ebebynler okulu terketmek zorundadir. ozel bir durumda zaten siz ozel olarak cagirilirsiniz, hic bir okul yonetimi bir cocugu araliksiz 1 saat aglatamaz. gozlemim su, burada cocuklar cok daha kucuk yastan bagimsiz hayata karismaya basliyorlar erken okul hayatinin onemi cok buyuk.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir aynı fikirdeyim sizinle.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir işte tam da bu nedenle avrupa'da aile sıcaklığı ve bağlılığı diye bir şey bulamazsınız.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir bi̇zde sicakta ne oluyur boşanmalar neden çok acaba karar alamayan bi̇reyler
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir yoooo gayet iyi olmuş hele kreşe yeni bırakacak arkadaşlar var tüm gün mü bırakalım oksa alıştıra alıştıra mı diyenlere farklı iki yaklaşım var. biri yarım gün bırakırsanız hep o saate alışır bekler diyenler bir de bırakın gitsin alışır diyenler 4 yaş kızım bir yıldır gidiyordu birden bıraktım hala ağlıyor bu yıl ben bırakıp ben alacağım bir de ilk zamanlar yarım gün bakalım ne olacak
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Şu an biri 12biri 10 yaşında.Keşke hep içimden hissettiğim gibi ağlayarak zorla bırakmasaydım .Keşke doğru bildiğime ve inandığıma ttutunabilseydim uyumsuz ebeveyn olmayı göze alarak öğretmenlerin gözünde. içim bu konudan zaten acıyordu yazıyı okuyunca yüzleştim .
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir ne yazık ki günümüz şartlarında bunları uygulayacak zamanımız olmuyor... yoğun çalışma temposu, stresli çalışma hayatı sadece birkaç gün, ya da en fazla 1 hafta izin alıp okula alıştırma dönemini geçirmemize müsaade ediyor. dolayısıyla çocuklarımız ağlayarak okula alışmak zorunda kalıyor...
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir olmamis, gelisim ozellikleri dikkate almadan yazilmis.
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir okul idaresi, öğretmenler çocuk ağlatmaktan keyif mi ağlıyor sizce. bu bir hazırlık , uyum sürecidir. çocuk böyle bir sosyal ortama ilk kez giriyorsa girmek istemeyebilir, ağlayada bilir bir süre sonra bu duruma alışacaktır, alışması zamanda alabilir yazınızda dikkate almadığınız anneye bağlılık , anneden ayrılma korkusuna yer vermek yerine problemi okula öğretmene yüklemişsiniza
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Ilkokula baslama konusunda gerekli seyleri yaptiysa bir aile, aglamak da cok abarti bir durum sayilmaz. Nice aglayan ogrencim oldu ki bunlar nedense cok başarılı oldular, iki gunde bitti. Ama okul esyasi alimi, hazirlik doneminde sevinc gurur gubi duygular olasi seylerden vahsettiyseniz iki gunluk
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Çok anlamsız bir yazı kusura bakmayın. . Bir kaç teorik bilgi ile de pekistirilmeye çalışılmış. .Anne Babalar yeteri kadar bağımlı tutum sergiliyor bu süreçte. Ebeveynin kaygılarını arttırmaktan başka neye hizmet eder bu mtin? Anne baba okuldan uzaklaşmadıkça o çocuk nasıl sosyalleşecek ?
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Yüreğinize sağlık
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir Düşüncelerime tercüman olmuş daha yeni yaşadık bu olayı:-)
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
 • Misafir ne yapıyorsunuz peki? çocuğu bırakıyor musunuz yoksa okulda yanında kalıyor musunuz bir süre ?
  CEVAPLA
  Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.

İnternet sitemizde kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak ve tercihlerinizi yönetmek için Çerez Politikası, daha fazla bilgi için Aydınlatma Metni sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Sitemizi kullanarak çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz.