Üç maymun gibi

Hayat her zaman insanın istediği ve planladığı gibi gitmeyebiliyor. İşte geçen hafta öyle bir günde, neler neler umarken birden ortalık karardı ve o karanlıkta kayboldum bir süre. Sonra baktım böyle olmayacak, silkelendim, toparlandım. Bir ben değildim zaten, benim gibi çok kişi vardı biliyordum.

O çok sıkıntılı günümde üç maymunu hatırladım. Görmüyorum, duymuyorum, söylemiyorum dedim içimden, rahatladım. Neden mi?

 

GÖRMÜYORUM: Evet, görmeyeceğim. Bakmaya değer güzellikte bir şey olmayınca uzun uzun seyretmemek gerek çirkinlikleri. Yoksa içimi karartır, ruhumu sıkar. Benim kafamda bambaşka şeyler var ve ben onlara odaklanmak istiyorum. Bugün manzaram kötüyse moralimi bozmama gerek yok. Hiç bir şey sonsuza kadar sürmez. Ben görmek istediklerimi çok iyi biliyorum, gerekirse beklerim.

Mesela inadına temiz yürekli,dürüst, mert insanları görmek istiyorum kalabalıklarda. Sonra,  kolay kolay pes etmeyen, şartlar ne olursa olsun sevgi dolu ve doğru insan olmaktan vaz geçmeyen insanları... Ben iz bırakmış liderleri, her şey bitti sanılırken kazanılmış zaferleri görmek istiyorum gözlerimi çirkinliklere yumup. Atatürk’ün o zeki,keskin bakışlarını görmeliyim mesela en umutsuz zamanlarımda ve bana güç vermeli.

 

DUYMUYORUM: Kapıyorum kulaklarımı. Dahil olduğum sohbetleri de, televizyon programlarını da özenle seçmeye kararlıyım. Sinirlerimi bozmayacağım. Televizyonun uzaktan kumandasında en sevdiğim düğme belli mesela. Ekrandakinin ağzı oynuyor, ama ses birden yok oluyor ya, pek eğlenceli oluyor  o halleri.

Neden ruhumu daraltayım? Bunun kime faydası olacak? Dinleyecek o kadar güzel şey varken... Mesela Uğur Dündar konuşsun, dinleyeyim. Ya da Fazıl Say piyano çalsın. Rahmetli Müşfik Kenter’in sesinden bir şiir dinleyeyim. Bana insan olduğumu, gücümü hatırlatan, ilham veren, yol gösteren, umut veren, mutluluk veren şeylere kulak kabartmalıyım. Gerisi gürültü kirliliği.

 

SÖYLEMİYORUM: Çünkü bazen konuşmak boş. Mesela morali bozukken bazı insanlar “Biz bittik artık”, “Bundan sonra iflah olmaz hiç bir şey” gibi sözler söylerler ve  hava birden daha da bulutlanır. Umutsuzluğu giyerler üstlerine, yakışmaz ama çıkarmazlar da... İşte ben onu yapmak istemiyorum.

En zor zamanlarda bile mucizelere inanmayı seçiyorum. Her şeyin bir anda değişebildiğini, gün doğmadan neler doğacağını, çıkmayan candan umut kesilmeyeceğini söyleyemeyeceğim ortamlarda ağzımı açmıyorum, boş bulunup açmışsam da acele kapıyorum. “Söz gümüş ise sükut altındır” hesabı, bön bön bakıyorum.

Zaten konuşmak değil de bir şeyler yapmak gerekiyor zor zamanlarda. Herkesin üstüne düşen bir şeyler oluyor. Ben böyle şeylere kafa yormak istiyorum. Üç maymunun üçü de ayrı akıllıymış kanımca.  Korktuklarından, çekindiklerinden, pes ettiklerinden değilmiş bence o halleri. Her şeyin bir zamanı olduğunu bildiklerinden oturmuş bir karar almışlar gibi geliyor bana. Hayat çok güzel ve her şey mümkün zira. Elbette inişler çıkışlar olacak.  Kişi duruşunu belirlerse ve başı her zaman dik olursa çok konuşmasa da olur sanki.

 

Sevgiyle kalın…

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  10 Kasım 2015 Salı 21:48

  çok doğru beğendim

  Cevapla
 •  
  07 Kasım 2015 Cumartesi 19:14

  Katılıyorum size......

  Cevapla

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön