Hayata rağmen değil, hayatla birlikte!

2015 Kasım ayında oluşan ve geçtiğimiz 10 ay boyunca etkisi hissedilen Satürn ve Neptün arasındaki kare açı bugün sonlanıyor. Yargı ve yasa düzenlerinin hastalanmasını, insanların soyut ve somut arasında bir varoluş krizi yaşamalarını temsil eden bu astrolojik geometri, gerçeklik algımızla oynayarak inandığımız her şeyi sorgulamamıza neden oldu. Yoğun bir gelecek kaygısı ve belirsizlik hissiyle etrafımızı saran sis, yönümüzü bulmamızı sağlayan düşünsel ve duygusal pusulalarımızın ayarını bozdu. 9 Eylül’de Jüpiter’in Terazi burcuna ilerlemesi ve bugün Satürn/Neptün kare açısının sonlanıyor olması, 10 aylık bir kargaşanın bitişine ve iyileşmeye işaret ediyor. Uzun zaman boyunca bu kadar habis bir dönem yaşanmayacak olması ise umut verici.

 

Bir diğer taraftan, Başak burcundaki Güneş tutulmasıyla başlayan Eylül ayı, geçtiğimiz Mart ayından beri içimizi kemirdiği halde vazgeçmeden ısrarla tutunduğumuz şeylerin avucumuzda unufak olması anlamına geldi. Hayat bizi şeyleri ve insanları olduğu gibi görmemiz yönünde köşeye sıkıştırdı. Hala devam eden Retro Merkür’le birlikte ertelediğimiz, ötelediğimiz maddi ve manevi hesapları kapatmamız yani “hesaplaşmamız” gerekti. Artık hayata rağmen ilerlemeye değil, hayatın getirilerini ve götürdüklerini kabul etmemiz gereken hasat evresine, 16 Eylül Balık burcundaki Ay tutulmasına doğru ilerliyoruz. Ay sonundan itibaren döktüğümüz gözyaşlarımızı silerek, atılması gereken makul adımlara odaklanabileceğiz.

 

Ardımızda bıraktığımız sene boyunca yaşadıklarımız elbette boşuna değildi. Hakikati idrak edebilmek için, inandığımız doğruların kendi içindeki yanlışlarını görmemiz gerekiyordu. Bir diğerini yalancılıkla suçlarken, kendimize söylediğimiz yalanların esiri olduğumuzu da anlamalıydık. Dolayısıyla sizi şekillendiren böylesine bir döneme öfke ve nefret beslemek yerine, bu dönemin sizi nasıl insanlar haline getirdiğini düşünmenizi öneririm.

 

Kalbi acılaşarak yaş alanlardan mısınız? Yoksa en büyük kırgınlıklara rağmen iyi niyetli biri olmaya devam edenlerden mi? Zira bu ikisi arasındaki fark, nüvemizin gerçeğini yani varlığımızın tohumunun niteliğini gözler önüne serer. Bizi biz yapan şey, başkalarından bağımsız başkalarına yüklediğimiz değerlerdir. Tohumu iyi olanlar, ne sert rüzgârlardan, ne kavurucu güneşten ne de hasatlardan korkmasınlar.  İyi tohum farklı topraklarda ve en çetin iklimlerde bile köklenebilir. Kendimizi nasıl büyüttüğümüz, nerede köklendiğimizden daha önemli. Ruhunuzun çiçeklerini ve yapraklarını açın, kışa rağmen hatta kışla birlikte kucaklayacak koca bir gökyüzü var!

 

Cesaret ve umutla...

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
9
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  19 Eylül 2016 Pazartesi 14:02

  16 sında çok göz yaşı döktüm , değişmesi çözülmesi gereken hiç bir şeyi çözemedin elim kolum bagli

  Cevapla
 •  
  15 Eylül 2016 Perşembe 09:37

  Harikasınız

  Cevapla
 •  
  14 Eylül 2016 Çarşamba 10:05

  Ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.Kaleminiz de ilminiz kadar güzel.

  Cevapla
 •  
  13 Eylül 2016 Salı 08:48

  Harika.

  Cevapla
 •  
  12 Eylül 2016 Pazartesi 20:32

  Mükemmel bir anlatım harika sınız ve süper ihtiyaç duyulan bir anda okudum yazınızı Allah razı olsun.

  Cevapla
 •  
  11 Eylül 2016 Pazar 07:57

  Butun yazılar mükemmel ötesi. Yararlananlardan olunması dileklerimle...

  Cevapla
 •  
  10 Eylül 2016 Cumartesi 19:43

  Cok guzel

  Cevapla
 •  
  10 Eylül 2016 Cumartesi 17:01

  herzamanki gibi muhteşem yorumunuz için size teşekkür ederim :)

  Cevapla
 •  
  10 Eylül 2016 Cumartesi 16:56

  Ne kadar naif ve güzel bir yorum..teşekkür ederiz..

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön