Sağlık, stres...

Geçen yıl sandalyemde kıvranarak yazdığım “Şifaya hazır mısın?” yazısı yayınlandığında başka bir yerde, başka biriydim. Zaten aynı nehirde iki kez yıkanamayacağın gibi, aynı sandalyeye de aynı kişi oturmuyor, bir yılda ne kadar değişebilir ki her şey? Her şey, her gün değişiyor.


Malum illet beni üçüncü kez devirdi. Belimdeki fıtıklar artık sadece belimi değil, bütün bedenimi ele geçirdi sanki. Hikayenin bir iyi, bir de kötü yanı var her hikayedeki gibi. Kötü olan, 3 gün boyunca hiçbir şekilde yerimden kalkamamış olmam. Daha kötüsü başına gelmeden, en kötüsünü yaşadığınızı sanıyorsun hep. Geçen yıl mesela, daha ne kadar sakat hissedebilirim ki diyordum sandalyemde. Bu sefer, ‘kalkarım canım, ne var’ diyerek kendimi yataktan attıktan sonra, tam olarak atladığım yerde 3 gün yatmamla sonuçlanan maceram, bana ‘evet, daha kötüsü olamaz’ dedirtti yine.

 

İyi tarafı, anneciğimin mükemmel sarıp sarmalaması sonucu dördüncü günde güç bela da olsa ayağa kalkabilmiş olmam.

 

Yattığım yerde hiç de öyle hayatı sorguladığımı, şifa üzerine düşündüğümü, derin nefesler aldığımı falan düşünmeyin. Basbayağı küfür ediyor, bağırıyordum. Şimdi geçen yıl o yazıyı yazan kendime, “öyle sandalyelerden atıp tutması kolay Duygu hanımcığım! Sıkıysa belden aşağın tutmuyorken kes ahkamını!” diye söyleniyordum.

 

Hala söyleniyorum. Dışarıdaki dünyanın da hastalanacağı tutmuş meğer ben yatarken. Özgecan’la birlikte herkesin içi yanmış, kar fırtınası herkesi yavaşlatmış, bir de üstüne üstlük bizim mahalleli güzel bir abimizin, bir kartopu fırlattığı için canına kıymışlar. Daha iyi bir dünyaya ‘kalkabilmek’ için mi derin nefesler alacağım? Neler olduğunu duydukça daha çok kasılıyorum. Midem bulanıyor. Her şeyin üst üste gelmesi de ne demek! Her şey üstümde üst üste gelmiş, ben altında ezilmişim gibi...

 

Çok uzatmayacağım, mazur görün. Dördüncü günün şafağında ayağa dikilmemle birlikte bir söz verdim kendi kendime. Şifaya hep hazır olmaya niyet ettim. Doktorlar acil ameliyat diyor, ben biraz daha örgü öreyim diyorum. Hala tutuna tutuna yürüyorum ama biliyorum ki zamanı gelince her şey oluyor. “Hem sezgileri hem bedeni kuvvetlendirip bakmalısın başının çaresine” demişim, bundan tam bir yıl önce. Bari kendi sözümü dinleyeyim ve benim minik tatlı algı kapısı çilingirimden pembe bir alıntıyla gideyim.

 

Hep yaşlılar der zannederdim ama bu klişeyi eklemeden geçemeyeceğim, gözünüzü seveyim sağlığınızın kıymetini bilin!

 

Belki de evrendeki her şey kusursuzdu, küresel savaşlardan münferit bir ayak mantarı vakasına, her şey olması gerektiği için oluyordu; bizim açımızdan bakıldığında insan türünün gelişiminde bir şeyler fena halde ters gitmiş gibi görünse de mavi yeşil küreden yana sevindirici olasılıklarıyla karşılaştırıldığında, bu, miyopluktan kaynaklanan bir yanılgı sayılırdı; aslında gelişim gayet güzel devam ediyor, Tokyo metrosu kadar kusursuz çalışıyordu. O anlık kriz ve arızaları gölgede bırakan azametli mükemmelliğini görebilmek için, yalnızca daha kozmik bir yaklaşım gerekiyordu.” (T. Robbins)

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön