Zaman makinesi

Geçmiş zamanla baş etme yöntemlerimiz akla ziyan.


Zamanın geçip gidiyor olmasıyla, şimdiyi ara ara bulamamakla yeterince başımız dertte zaten. Dönüp sık sık geçmişe bakmam icap eden şu zamanlarda bir de ne göreyim, geçmişi resmen manipüle ediyormuşuz!

 

Hani şu söylenebilir olan ufak beyaz yalanlar var ya. Galiba onlardan en çok kendimize söylüyoruz. Yaşanmamışı yaşanmış, olmuşu olmamış sayacak kadar aklımızı kaçırmamış olduğumuzu var sayarsak bile, ufak ufak eğip büküyoruz işte geçmişi işimize geldiği gibi. Günlükler zamanla baş etmenin en eğlenceli yollarından biriyken bazen acıyı söyleyen dost edasıyla çarpıveriyor yüzümüze gerçeği: iyi de öyle hissetmemiştin ki! Bir şeyler oluyor, üzerinden zaman geçiyor, biz de geçen zamandan faydalanıp olup bitenleri kafamıza göre yorumlayıp yerleştiriyoruz kişisel tarihimizin peri tozlu raflarına. Bunu o kadar iyi yapıyoruz ki birden bire hiç beklemediğimiz biri, bir şarkı, bir not çıkıp geldiği zaman geçmişten, bize hiç beklemediğimiz, manipüle edip unuttuğumuz o gerçeği pattadanak hatırlatıyor ve biz o hisle baş başa kalıyoruz.

 

Unuttuğumuz ama bir zamanlar çok sevdiğimiz bir şarkıyı duyunca hissettiğimiz…

 

Tam da öyle yağmurlu ve az rüzgarlı bir günde yürürken “ah, o gün de tam böyleydi!” dediğimiz…

 

Varlığını düşünmeyi çoktan bıraktığımız birine rastlayıp bakışıp kaldığımız andaki o çok bilinen ama az meşhur hisle baş başa kalıyoruz.

 

Gerçeğin ta kendisine ne kadar ihtiyacımız olduğuna bağlı olarak değişebiliyor bu hissin iyi ya da kötüye yakınlığı. Geçmişte aslında ne olduğunu hatırlamak iyi de gelebiliyor, rahatsız da edebiliyor.

 

Yine de rahatsız etme ihtimaline karşın, başka pek çok faydalarını daha bildiğimiz şimdi ile adamakıllı geçinebilme yeteneklerimizi gözden geçirmek gerekiyor.

 

İnsan zihnine duygular bulaştığında akıl sır ermeyecek karışımlar çıkabiliyor ortaya. Keşke şu ana ve şu günlere yeterince hakim olabilsek de sonradan her şeyi evirip çevirmek zorunda kalmasa içimizdeki zaman makinesi. Belki de yüzyıllardır hayal edilen ve mümkünlüğü –bildiğimiz kadarıyla- hala ıspatlanamamış olan şu zaman makinesi projesi üzerine yüzlerce hikaye yazılmış olması biraz da bundan… Zamanla ne yapacağımızı bilemeyip “keşke makinesi olsa!” deyip durmamızdan…

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön