Yenilenmek

Kadının tıpkı Ay gibi, belirli bir sürede tamamladığı döngülerinden bahsederken Yeni Ay üzerinde durmuştuk: durup dinlenme, kendi içine dönme, önceki ayın, önceki döngünün fazlalıklarından kurtulma ve temizlenme evresi.

 

Ay’ın her ay yaptığı gibi biz de döngümüzün başında bir büyüme evresinden geçiyoruz. Eski çağlarda Yeni Ay demek karanlık geceler demekti. Bu karanlık gecelerde kadınlar içine kapanır, günlük rutinlerinden biraz olsun uzaklaşır ve hatta adet görürlerdi. Doğurganlığın devamı için sürüp giden bu yumurtlama ve yumurtalardan temizlenme döngüsü her sağlıklı kadın için her ay kusursuz bir biçimde işliyordu ve doğayla, kendi doğalarıyla uyum içerisinde olan kadınlar bu zamanın gerektirdiği gibi davranarak dengelerini sağlıyorlardı.


Biz şimdi kendi fizyolojimiz ile ilgili, doğayla ilgili pek çok bilgiye ve imkana sahipken bu yenilenme zamanlarını atlıyoruz. Kadınların inişli çıkışlı doğaları seviyesiz şakalara malzeme ediledursun, durup dinlenme ve içe dönme zamanlarını atlayan her insan kendi doğasından uzaklaşıyor.


Uyku saatini geçirmiş huysuz veletler gibi gezinip duruyoruz.


Her şeyin doğasında doğum, ölüm ve yeniden doğumu görebilmemiz için azıcık dikkatli bakmamız yeterli. Peki ne oldu da kendi içimizdeki bu döngüsel uyumu dinlemeyi bıraktık?


Belki de hayatımızı kendi zamanımıza göre değil de haftalara, aylara, resmi tatillere, çalışma saatlerine göre ayarlamak zorunda kalışımız bizi mahrum ediyor döngüleri izlemekten. Ama yine de bir şansımız var. Hala durup şöyle bir bakabiliriz içimize. Neler oluyor? Hangi evredeyim? Bazen çok üretken, bazen gayet pasif olabildiğinizi hatırlayın, neye göre değişiyor bunlar?


Gerçekten de birazcık kafa dinlemem için, yenilenebilmem için yıllık iznimi mi beklemeliyim yoksa hemen şimdi kısa bir yürüyüşe çıkmayı mı denemeliyim?


Galiba denemekten korkmamak gerekiyor.


Kendinize zaman ayırmaktan korkmayın. Zaten bir süre sonra zamanın tamamının size ait olduğunu, bunun bencillikle hiçbir ilgisinin olmadığını, hayatı iş güç zamanları ve kendi zamanım diye ikiye bölüp de yaşamanın bizden neleri götürdüğünü iyi anlayacaksınız.


İki gün sonra Yeni Ay. Denemek için iyi bir zaman.

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön