Yetenek avcısı güzel sanatlar liseleri

Tanrım, ne okurken, ne de mezun olduktan sonra inanır mısınız şu eğitim sistemine akıl sır erdiremedim. Erdiremediğim için de hiçbir dönemde bu konuya yeterince hakim olamadım. Yok KDS, yok LYS, yok SBS hepsi birbirinden karışık anlamsız bir sınav kargaşası. Kargaşanın ne boyutlara vardığı da zaten aşikar. Rezillik üstüne rezillik !

 

Ülkemiz, malumunuz, yeni yıla ayakkabı kutuları, mektuplar kayıp çocuklar ve nice nice utanç verici organize işlerle, çetelerle girdi, çözülür mü çözülmez mi bilinmez ama biz yine de yeni bir sene, yeni bir umut ve yeni bir yaşam demek diyelim ve basta ülkemiz olmak üzere hepimiz için tekrar hayırlı bir yıl olmasını dileyelim. Dilekler çok…

 

Bendeniz de yeni yıla, okul arayarak girdim. Bu memlekette  okul aramak da zor tabii, çünkü  eğitimin iyi olmadığı bir ülkede iyi okul aramak komik oluyor.  Tabii çok ucuz (!!) olan bazı özel okulları bu gruba katmıyorum.

 

Ülke genelinde de pek disiplin olmadığı ve henüz doğru oturmuş bir eğitim sistemi de düzenlenmediği için akademik kariyer anlamında girilmesi gereken ve şu anda var olan sınavları çok fazla önemseyen bir veli tipi olmadığımı özellikle ve hatta rahatlıkla da söyleyebilirim. Bu sebeple  Lal, yani kızımız her derste  başarılı… Ancak çoğunuzun bildiği gibi, bu kız sahnede de çok başarılı ve yoğun bir tiyatro sevgisi ile yanıp tutuşuyor.

 

Eh benim de görevim, ebeveyn olarak istediği ve yetenekli olduğu söylenilen branşları mümkün olduğunca desteklemek.  Bizde meslek liseleri içinde maalesef yurt dışında olduğu gibi tiyatro liseleri yok… Toplum açısından tiyatronun meslek olarak görülmediği, hatta hobi dışında yapılmaması gereken bir aktivite olduğu sözlerini  düşünürsek, bu tür okulların olmaması da gayet doğal…  Tabii bu doğal durum, küçük zihinler  için geçerli!! O tiplerin sanata verdiği, pardon veremediği değer ortada.

 

Ben de ne yapayım, baktım ki tiyatro lisesi yok,  başladım sanat okulu aramaya… Bu konuda da çok fazla seçeneğim olmadığını gördüm.  Gider mi gitmez mi, daha doğrusu yetenek sınavlarını kazanır mı kazanmaz mı  bilemem ama önümüzdeki sene karar aşaması ve bu kızın, karar aşaması öncesinde bu okulları görmesi, tanıması lazım. Lazım ki kararını kıyaslayarak, görerek, araştırarak sağlıklı bir şekilde verebilsin. Bizde kurallar böyle!

 

Neyse, sanat liselerini bulduk, hanımefendi ile beraber ilk ziyaret yerini belirledik ve başladık turlamaya… İşimiz kolay oldu,  dört haftada dört okul.  Çünkü, güzel sanatlar lisesi diye baktığımızda  dediğim gibi karşımıza onlarca seçenek çıkmıyor. Biri Mimar Sinan, biri Cemal Reşit Rey, biri Adıgüzel, biri de Pera Güzel Sanatlar Lisesi...  Bir iki tane de özel okul var ama bizim baktıklarımız bunlar.

 

Hepsinin ayrı özellikleri ve farklı eğitim metotları var, detayları çok yazamam, ne de olsa dedikoduya girer ama nihai karar sonrası tam teşekküllü bir anlatım yapmayı planlıyorum. Lal seneye karar vereceği için,  şimdilik oyunu Cemal Reşit Rey Güzel Sanatlar Lisesi'nden yana kullandı.  Artık hafta sonları tiyatro ve müzik için adresimizi belirledi.  Ben de madem burada başlama kararı verildi, ilk olarak bu okuldan bahsedeyim istedim. Daha doğrusu bir yetkili ile sohbet edeyim dedim.

Bu andan itibaren bu okullar ne yaparlar, gerçekten sanatçı mı yetiştirirler, iş verirler mi, yoksa para yiyen bir sektör müdür, gelecekleri nasıl olur diye pek çok soru olacağını düşünerek Sanat Koordinatörü sevgili Fulya Selışık'ı karşıma alıyorum ve konuşturmaya başlıyorum.

 

***

 

"YÜKSEK RAKAMLARDA BURS VERİYORUZ"


Siz kimsiniz?

"Bizler "Yetenek Avcısı"yız aslında... Sanat koordinatörleri olarak, tüm orta okulları geziyor, resim, müzik, tiyatro sanatlarında eğitim görmesi gereken çocukları arıyoruz. Geleceğin sanatçılarının, konuştuğumuz bu sistem içinde kaybolmasını önlemeye çalışıyoruz. Orta eğitim kurumlarında okumakta olan öğrencileri, rehber öğretmenleri, resim ve müzik öğretmenleri sayesinde öğreniyoruz ve bu öğrencileri güzel sanatlar liselerinde eğitim görmeleri için teşvik ediyoruz."

 

Neden?

Üniversitelerin, yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümlerinde eğitim görmek istiyorsanız; bu sınava sizi haftanın beş günü hazırlayacak olan güzel sanatlar liselerini tercih etmelisiniz. Bu aslında biraz da bilinçlendirme. Örneğin; iç mimarlık okumak istiyorsunuz, üniversiteler bu bölümlere resim sınavı ile öğrenci alımı yapar. Düz ya da Anadolu lisesinde fizik, kimya okuyarak zorlanan güzel sanatlar üniversitesi adayı öğrenci, haftanın birkaç günü güzel sanatlar kursuna gitmek suretiyle hazırlanmaya çalışır oysa güzel sanatlar lisesinde okuyan bir öğrenci  zaten haftanın beş günü kendisini bu sınava hazırlayacak olan eğitimi alır.

 

 

Cemal Reşit Rey Güzel Sanatlar Lisesi, üniversitedeki sınavlar için doğru bir seçim mi?

Kadromuz şu an için çok iyi,bu nedenle de doğru olduğunu söyleyebilirim. Bir  yıl önce doğru ve en iyi olma amacıyla kurulduk. Lisemiz dediğim gibi, özellikle eğitim kadrosu, amacına uygun atölyeleri, beşeri yapısı ve konumu açısından iyi bir merkez durumunda. Öğrencilerimiz sanat dallarında uzman bir ekip tarafından yetiştiriliyor. Ayrıca kültür derslerine de yüksek derecede önem veriyoruz. Resim, Müzik ve Tiyatro bölümlerimiz var.

 

Yetenek sınavları nasıl?

Resim Bölümü sınavı iki aşamalıdır. İlk aşamada bakarak objelerden oluşan kompozisyonun desen olarak çizilmesi beklenir. İkinci aşamada ise bir konu verilerek imgesel (hayalden) figüratif bir kompozisyon çizilmesi istenir.

Tiyatro Bölümü sınavına öğrenciler teker teker alınır. Öğrenci sahneye çıkar ve komisyon öğretmenleri tarafından doğaçlama yapması, şiir okuması, tekerleme söylemesi gibi görevler verilerek yeteneğinin olup olmadığı saptanır.

Müzik Bölümü sınavında ise, 1-2-3-4 sese kadar kulağın ses ayırt etmesi beklenir.  Ezgi ve ritim duygusuna bakılır.  Bilindiği gibi bir enstrüman çalması beklenmez. Ancak Bölüme girmeye hak kazandığı takdirde piyano zorunludur. İkinci enstrüman öğretmenleri ile seçilir. Eğitimini mutlaka iki enstrümanla tamamlar.


 ’’Hamlet’’ provalarından…

 

Eğitim yılında neler yapıyorsunuz, etkinlikleriniz nedir?

Her yıl önemli günler ve haftalarda çeşitli programlar düzenleriz, veli ve davetlilere, Aralık ayında birinci dönemin bitişini ve yeni yılı ortak kutladığımız bir yeni yıl balosu yaparız. İkinci dönem 23 Nisan’da ve Dünya Tiyatro gününde tiyatro, konser ve sergi etkinliklerimiz olur. Yıl boyunca okulumuzda ünlü sanatçılar ağırlanarak öğrencilerimizle söyleşiler düzenlenir.  Haziran ayının ilk haftası, sene sonu ve mezuniyet kutlamalarımız Cemal Reşit Rey Konser salonunda gerçekleşir. Yıl içerisinde aldığımız ödülleri de bu sene sonu gösterisinde sergiler, ayrıca ödül alan öğrencilerimize de hediyelerini takdim ederiz.

 

Yetenek yarışmanızda birince gelene ödül ya da burs var mı?

Tabii olmaz mı, yüksek rakamlarda burs imkanı veriyoruz. Açıkçası isteyen ya da merak eden olursa okulumuzu arayarak şartnameleri temin edebilirler. Bizler ile çekinmeden bağlantı kurabilirler.

 

Peki ya mezuniyet, çıkışta konservatuar garanti mi?

Bu sorunun öğrenciye göre değişen bir cevabı var.  Biliyorsunuz  yüz puanı  öğrenci alır, sıfır puanı  se  biz hocalar veririz. (Gülüyor.) Öğrenci verileni alan çalışkan bir öğrenci ise mutlaka konservatuara girer. Bunun garantisini öğrenci bize verdiği oranda burs ile ödüllendirilir.

 

Şimdilik  okuldaki durum bu. Öğrencileri de başarılı ve mutlu görünüyor... Nice değerli EMEK’lerle yetiştirilmiş ve yetiştirilecek tüm sanat tutkusu ile yaşayan bu genç gönüllerin  geleceği umarım hak ettikleri gibi açık, ülkemize yaraşır ve booool alkışlı olur.

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
14
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  03 Mart 2019 Pazar 02:41

  tiyatroda git gide dizi oyuncusu olabilirmiyiz

  Cevapla
 •  
  08 Eylül 2018 Cumartesi 03:36

  Saydığınız tüm liseler özel bi tek adıgüzeli bilmiyorum diyerkilerine mesaj atarak dmd3n özel olduklarını sordum onlarda özelizdedi ben 8.sınıftayım ve mimar sinan istiyodum özel olduğu çıktı ben tüm güzel sanatlara baktım ama hepsi özeldi bi tanesi değildi ve ben o okula gidicem

  Cevapla
 •  
  07 Mart 2018 Çarşamba 19:20

  Nerede bu mersindemii

  Cevapla
 •  
  07 Şubat 2018 Çarşamba 14:53

  burası devlet okulu mu yoksa özel lise mi

  Cevapla
 •  
  19 Ocak 2018 Cuma 18:58

  Sizinle nasıl bağlantı kurabilirim

  Cevapla
 •  
  24 Aralık 2017 Pazar 12:49

  Ogertmenleri sen guzel sanatlara gitmelisin diyorlar ne yapmaliyim benim cocugun aklinda beden ogretmenligi var ama resimleri bir harika

  Cevapla
 •  
  28 Eylül 2017 Perşembe 13:56

  Özel yerlerden alınan serfitakayla direk sanat okuluna geçiş olsa ne kadar güzel olur

  Cevapla
 •  
  12 Mayıs 2017 Cuma 23:25

  Bizde okul arıyoruz kızım resimde çizimleri çok güzel caresizim ne yapmam devlet okulları çok uzak bize

  Cevapla
 •  
  04 Aralık 2016 Pazar 22:16

  ucretlimi ucretliyse ne kadar?

  Cevapla
 •  
  31 Temmuz 2016 Pazar 21:34

  Yurt dışına gonderilebiliuormuyuz.

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön