Geçmişinden anlam çıkarmazsan aynı geçmişi tekrarlarsın

 

Peki ne demektir bağlanma; neden bu konuda bilgilenmeye ihtiyaç duyuyoruz, çocukluk bağlanmalarının yetişkinlik hayatımıza etkileri neler? Bağlanma kuramı kişiler arası ilişkilerin kısa ve uzun dönemli dinamiklerini tarif eden psikolojik bir model. İnsanların sevdiklerinden ayrıldıklarında, her türlü sosyal ilişki içinde canları yandığında ya da bir tehdit algıladıklarında buna verdikleri tepkilerin doğasını inceler. Bağlanmanın türünü, anne ile 0-2 yaş bebek arasındaki bağlanmanın niteliğini, bebeğin fiziksel ve duygusal ihtiyaçları ve bunlara nasıl cevap verildiği belirler. Anne bebeğe bu dönemde nasıl davrandıysa bebek hayatı boyunca yaşayacağı diğer ilişkileri de bu motif üzerine kuruyor.

 

Bağlanma kuramının geliştiricisi olan John Bowlby’ye göre anne ile çocuk arasında kurulan güvenli bağlanma, çocuğa sağlıklı psikolojik gelişim olanağı sağlar. Ona göre bağlanmanın 3 temel işlevi vardır: Dünyayı keşfederken geri dönülebilecek güvenli bir liman olma, fiziksel gereksinimleri karşılama, hayata dair bir güvenlik duygusu geliştirebilme şansı. İnsanlar bu deneyimlerine göre güvenli ya da güvensiz bağlanma kurmuş kişiler olarak tanımlanıyorlar.

 

Güvenli bağlanma durumu ise çocuğa “ötekinin” onun için orada olacağıyla ilgili güven verir ki, bu da onun hayatının devamında tatmin edici ilişkiler kurma becerisinin temelidir. Güvensiz bağlanma kaçınmalı, kaygılı ya da karmaşık olarak üç farklı tipte adlandırılır. Kaçınmalı bağlanmalı kişiler için ilişkiler güvenilmezdirler; zorlandığında ilişkiden kaçarlar. Kaygılı bağlanmalı kişiler ise sürekli ilişki halinde olmak ister. Karmaşık bağlanma ise büyük bir travmayla ilişkilidir.

 

‘GARİP DURUM’ TESTİ

 

Psikolog Mary Ainsworth’un bir yaşındaki bebekler ve anneleriyle bağlanma kuramını test ettiği deneyin ismi “garip durum” (strange situation). Önce anne ile bebeği tanımadık bir odaya alıyorlar, odaya arada bir yabancı bir kişi girip çıkıyor. Araştırmacılar bebeğin annesi odadayken çevresini nasıl keşfettiğine ve anne kısa süreliğine odadan çıkınca nasıl bir tepki verdiğine, bir de odaya girip çıkan yabancıya olan tepkisine bakıyorlar. Güvenli bağlanmalı bebekler, anne odadan çıkınca ağlıyor, gelince de rahatlayarak oynamaya devam ediyor. Güvensiz/ kaçıngan bağlanmalı çocuklar, anne odadan çıktığında da geri geldiğinde de tepki vermiyor, hatta anne döndüğünde uzaklaştırıcı bir tavırda oluyorlar.(bunlar bizim genellikle "ne uslu çocuk, nasıl da kendi kendine uyuyor, hiç mızıldanmıyor dediklerimiz. Çocuk, verdiği sinyaller karşılık görmediği için sinyal vermemeye alışıyor) Güvensiz/kaygılı bağlanma tarzındaki çocuk ise anne giderken aşırı bir üzüntü ve ayrılamama davranışı gösterirken, anne geri döndüğünde ona öfkeli ve reddedici davranıyorlar. (hem annesiyle olmak istiyor hem de onu itiyor, rahatlayamıyor)

 

bunu elbette Nilüfer'den dinlemek başka türlü bir deneyim...  11.Mayıs'ta "Işığın Yolu- bir bağlanma hikayesi" kitabının yazarı Nilüfer Devecigil'le yaptığımız etkinliğin videosunu izlemek için 

https://www.facebook.com/HTHayatcom adresine bakabilirsiniz... 

Videolar yakında http://www.hthayat.com/videohttp://www.hthayat.com/video da yayında olacaklar... 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön