Güçlü kızlar zamanı

Bir kız çocuğu nasıl olur? Uslu mu, sessiz mi, zarif, eğlenceli, görgülü ve çalışkan mı? İllaki güzel mi? Makyaj malzemesi mi olmalı merakı hep, oyuncak bebekler ya da annesinin topuklu ayakkabıları mı? Kızlar hep yumuşaklık ve güzelliğe, itaate, evcimenliğe mi yönlendirilmeli? Sanmıyorum. 

 

Benim bir kız çocuğum yok (yeğenim var artık:) ama olsun; ben de bir kız çocuğuydum zamanında ve ne kadar açık görüşlü bir ailede büyüdüysem de yine de "kızların nasıl olması gerektiğine" dair hiç de özgün olmayan fikirler vardı etrafımda... Şimdi, yaşadığımız toplum, hala kızlara sınırlı roller biçmek için elinden geleni yaparken dünyanın çeşitli bölgelerinden farklı bir mesaj yükselmeye başlıyor. Ne yalan söyleyeyim, çok seviniyorum bu mesaja...  “Strong is the new pretty – Güç, güzelliğin yerine geçti”

 

Disney’in geçen şubat ayında gösterime giren Moana’sı bu yeni tutum ile ortaya çıkmış bir kız kahramandı mesela... Moana, içindeki sesi dinleyip, konfor alanından çıkmaya cesaret eden, bu cesaret sayesinde kendisini dönüştürecek ve halkını iyileştirecek olan seyahate çıkan ve oradan başarıyla dönen bir kız çocuğunun hikayesiydi.

 

 

 

Fotoğrafçı Kate Parker’da “Strong is the new pretty” başlığı altında kız çocuklarını alışılagelmiş kalıpların, rollerin dışında fotoğrafladığı bir çalışma hazırladı. 5 ve 8 yaşındaki kızlarını pembe tütüler, bale dersleri vs. gibi kızsal kabul edilen aktivitelerin haricinde daha çok güçlülüklerine, canlılıklarına vurgu yapar hallerde fotoğrafladı ve bu fotoğrafları bir kitaba dönüştürdü.

 

 

 

 

Parker kız çocuklarının: “Daha yüksek sesli olmaya, bir lider ya da bir atlet” olmaya teşvik edilmesi gerektiğini belirtiyor. Kız çocuklarının sevilmek ya da kabul edilmek için illa ki nazik, cici bici, sevimli olmaları gerekmediğini, içlerinden geldiği gibi olarak güçlü, sert, sağlam olarak yine de sevilip kabul edileceklerini vurgulamak için bu temayı hazırladığını belirtiyor. Kızlarını ve onların arkadaşlarını fotoğraflarken oldukları gibi, bazen dağınık, pis, öfkeli, neşeli; hangi haldelerse oldukları gibi görünmelerini istediğini anlatıyor... 

 

Velhasıl kızlar; hiçbirşey olmak zorunda değilsiniz ve ne isterseniz o olabilirsiniz... Oh be!

 

İşte Parker’ın fotoğrafları şu linkte: 

 

Kate Parker'ın fotoğrafları

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön