Anne olmak ya da olmamak

 

Anne olmak nedir? İnsan ve hayvanın dişi olanına verilmiş rahim adlı bir organda, bir erkekle birleşmek vasıtasıyla bir fetüs büyütmek, onu doğurmak ya da sezaryenle çıkarttırmak sonrasında da o yavrunun belli fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamak için senelerce uğraşıp didinmektir.

 

Bir yaşam başlatabilmek büyük bir güçtür. Lakin bir beceri değildir.

 

Annelik bir kariyer değildir… Annelikten para kazanılmaz, annelikte terfi edilmez, kimse annesiniz diye size sigorta yapmaz ya da seneler sonra emekli maaşı vermez…

 

Anne rolü kadının yapabileceği her şeyin üstünü kaplamaz. Yani anne olmak kadının bir işlevidir ama kadın sadece bunun üzerinden tanımlanırsa burada ciddi bir küçümseme var demektir…

 

Annelik tatmin edici değildir. İnsan ya da hayvan tüm annelerin nihai hedefi hayata getirdikleri çocukların bir gün kendi yoluna gitmesidir. Dolayısıyla “sadece anne” olmaya adanan bir hayat eninde sonunda depresyona park eder. Çocuklar gidince geriye içi boş bir çuval kalır.

 

Annelik yalnızca sevgi ve mutluluk düşlerinden ibaret değil, tükenme, yalnızlık, bolca endişe, suçluluk duygusuna da içrektir.

 

Tüm kadınlara anne olun baskısının sonucu toplumun bütün sınıflarında yeterince sevilmemiş, iyi yetiştirilmemiş, ruhen ya da bedenen tek başına bırakılmış çocuklardır.

 

Anneliğin bu kadar kutsanmaya hiç ihtiyacı yok. Her canlının var oluş kodlarında türünü sürdürmek vardır. İnsan olarak diğerlerinden ayrıldığımız nokta türümüzü sürdürebilme kapasitemiz değil bunu tercih etmeme (doğum kontrol dediğimiz) seçenektir.

 

Doğum kontrolü kullanmayan bir kadın doğurgan olduğu ortalama 30 yıl içinde kabaca bir hesapla 15 çocuk doğurabilir. Bu belki insanoğlunun avcı ve toplacıyı olarak yaşadığı dönemlerde (yavruyu kaplan kaptı, öteki karda uyudu öldü, berikinin başına kaya düştü) ihtimallerinde yaşarken, doğanın kaynakları bu kadar sömürülmemiş, havası, suyu, toprağı bu kadar kirletilmemişken mantıklıydı.

 

7,5 milyar kişilik dünyada, bunun 20 milyonunun yaşadığı İstanbul şehrinde, iki oda bir salon dairelerde zar zor yaşarken, tüm gıdalar endüstriyel tarımdan dolayı tarım ilaçlarıyla bezeliyken, önümüzdeki 10 yıllar içinde içme suyu bulmakta zorlanacağımız gün gibi ortadayken, şehir insandan nefes alamaz, betondan kendini kurtaramazken, metrobüste insan kokusundan duramazken mantıklı bir tarafı olmasına imkan yok...

 

Kadın ile ilgili algıyı doğurma doğurmama eksenine indirgemenin alt metninde iki farklı niyet olabilir: Birincisi kadını insani özeliklerinden soyutlayıp bir rol olarak anneliğe hapsetmek.Bu durumda kutsal annelik rolündeki kadının cinselliğinin olmaması, başka becerileri var mı yok mu diye araştırmaması, kendini sadece kaç kaşık yemek yedirebildiği üzerinden tanımlaması söz konusu olacaktır. Doğum kontrolü kullanmayan ve sadece anne olmak üzere yaşayan kadında bir kendilik değeri olamayacaktır. O artık kişi değil bir işlevden ibarettir. Dolayısıyla kadın ne özgürlüklerine, ne potansiyeline ne de büyüttüğü çocuğun ruhsal niteliğine kanalize olabilecektir. Sürümden kazanmak niyeti insani hayat kalitesinden ödün vermeye gider...

 

Diğer niyet ise sınır tanımayan ekonomik büyüme ekseninde, daha çok çocuk “üretilip” bunların da hem ‘ucuz iş gücü’ hem de vahşi kapitalizmin devamını garantileyen ‘AVM müşterisi’ olarak kullanımına işaret eder. Çocuk ne kadar çok olursa kıymeti o kadar az olacaktır.

 

Eğer bir ülke kendine politika olarak anneliği onurlandırmayı seçtiyse buna bütün canlıların anası olan tabiattan başlaması gerekir. Kaynaklarını tüketmeden, kendini iyileştiremeyeceği kadar çok zarar vermeden, toprağını zehirleyip, evlatlarının soyunu tüketmeden yaşamayı becerebilirsek bir gün, bu olursa önceliğimiz, ancak o zaman insan nüfusunun biraz daha artmasından bahsedebiliriz.

 

Anne olmamayı seçmiş kadınlara saygıyla.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  25 Nisan 2017 Salı 10:20

  Teşekkürler. Hepimizin duygularına tercüman olmuş sunuz.

  Cevapla
 •  
  09 Haziran 2016 Perşembe 23:09

  Teşekkürler Damla

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön