Göçmenler için ne yapabiliriz?

Suriye’de süren savaşın sebep olduğu göç ve can havliyle kaçmak isteyen insanlara ait görüntüler gün geçtikçe daha da zalimleşerek devam ediyor. Savaştan kaçarken doluya tutulan, kıyıya vuran insanlık resimleri bir ömürde unutulabilecek cinsten değil.

 

İnsanlığın dibini görmek diye bir şey varsa eğer, oradayız muhakkak ki. Neyse ki fizik kuralları var. En dibe vurduktan sonra yukarı sıçrama ihtimali var. Bizim durumumuzda bu savaşın bitmesini beklemek değil. Bir şeyler yapmak. Bundan birkaç sene öncesine kadar evlerinde, işlerinde yaşayıp sonra yurtsuz kalan, sokaklarda çıplak ayak dolaşan, trafiğin ortasında ellerinde “açız” yazılı pankartlarla yardım dilenen insanlar için bir şeyler yapmak mümkün mü? Bir takım sivil toplum kuruluşları, şahıslar tarafından örgütlenen hareketler mültecilerin hayatlarına ufak da olsa katkılar yapmak için hareket halindeler. Bunların kim olduğunu ve ne yaptığını bilmek, “biz ne yapabiliriz?” diye soranlar için rehber olabilir… İşte ufak bir liste:

 

Hayata Destek Derneği

 

Nakit Yardımı Programı adı altında düzenli olarak her ay 4300 aileye yardım yapıyor. Bu yardımı yaparken kendi geliştirdikleri ve WFP, BM, MYK gibi uluslararası kuruluşlar tarafından da kabul gören bir zarar görebilirlik kriteri kullanıyorlar. Dernek Urfa, Hatay, Batman ve Suruç’ta da insani yardım çalışmaları yürütüyor. Kobane’den gelenlere ve Ezidilere ayni yardım, nakit yardımı ve psikososyal destek veriyorlar. Nakit yardımı/acil yardım kapsamında Suruç’ta mülteci ailelere kışlık kıyafet, taze meyve, mutfak malzemesi gibi destekler ve gıda paketleri dağıtıyorlar. Tuvalet ve banyo üniteleri kurmak, ısınma malzemeleri dağıtmak da destekleri arasında bulunuyor.

 

Yeryüzü doktorları

 

Hatay Yayladağı’nda ve Urfa Suruç’ta Sağlık İstasyonları mevcut. Yayladağı’ndaki sağlık istasyonu haftanın 5 günü çalışıyor ve günde ortalama 150 hastaya bakılıyor. Aralık 2014 tarihi itibari ile Sağlık İstasyonu’ndan hizmet alan hastaların sayısının 30.000’i geçmiş. Urfa Suruç’taki Sağlık İstasyonu ise Eylül 2014’te çalışmalarına başlamış ve 3 doktor hizmet veriyor. Eylül ayından bu yana 10.000 hastaya bakılan İstasyon’da 600 kişiye kızamık ve çocuk felci aşısı yapılmış. HAYAT VAKFI işbirliği ile Yayladağı’nda 800 Suriyeli çocuk psikososyal destek programına alınmış.

 

 

Project Lift

Savaştan kaçan çocukların sanat yardımıyla travmalarından bir nebze olsun özgürleşmeleri için etkinlikler yapan bir kuruluş. Travma ve şiddet döngüsünü kırabilmek için sağlıklı ve erken müdahalelere ihtiyaç olduğunu bu müdahaleler ile travmayı yaşayan çocukların ileride suça ve şiddete meyil etme konusunda yüksek risk taşıyan sorunlu yetişkinler olma ihtimallerinin azalmasını hedefliyor. Bu hafta Naturpirat ile ortaklaşa Suriyeli Çocuklar için çamurdan heykel atölyesi düzenliyorlar.

 

www.moas.eu

 

Kendi paralarıyla bir gemi alıp Akdeniz’de boğulma tehlikesi yaşayan binlerce mülteci kurtaranların kurduğu bir ekip. Sınır Tanımayan Doktorlar ile işbirliği yapıyorlar. Bağış yaparak çalışmalarına katkıda bulunmak mümkün.

 

UNİCEF

 

UNİCEF hem kamplarda yaşayan hem de kamp dışındaki çocuklara hizmet sağlamak üzere AFAD, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Kızılay ile birlikte çalışıyor. 21 kampta çocuk dostu alanlar kurdu. Suriyeli çocuklar için 11 okul açtı. Yıl sonuna kadar 30 prefabrik okul açmayı hedefliyor. Bir yandan da çocuk felci, kızamık- kızamıkçık- kabakulak aşısı kampanyasında Sağlık Bakanlığı ile birlikte farkındalığı arttırma ve aşı temini hususlarında çalışıyor.

 

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği

 

Eğitim kampanyaları, aşı ve sağlık kontrolleri, mülteci filmleri etkinlikleri gibi mültecilerin yaşam standartlarının iyileştirilmesine yönelik bir çok farklı alanda çalışmalar yapıyorlar. Maddi destek vermek de gönüllü olarak çalışmalara katılmak da mümkün.

 

Halkların Köprüsü Derneği


İzmir ve çevresinde yaşayan Suriyeli mülteciler için mahalle ziyaretleri aracılığı ile sağlık taramaları yapıyor.

 

www.refugees-welcome.net 


 Almanya ve Avusturya’da yaşayanlar için evlerini bir mülteciye açmaya olanak sağlayan bir sistem kurulmuş. Şimdiye kadar 138 mülteciye barınma imkanı sağlanmış. Sadece Suriye değil, dünyanın bir çok yerinden gelen göçmenler yararlanıyor. Belki böyle bir sistem bizde de kurulabilir. Neden olmasın?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön