Herkese öğlen uykusu

Bizim evde öğlen uykusu bir gelenek. Uzay, yaşı 5’e yaklaşsa da hâlâ her öğlen 1 saat uyumaktan taviz vermeyen bir çocuk. O gün öğlen uyuyup uyumadığını akşamüstü okuldan aldığımda tahammül seviyesinden, keyfinden şıp diye anlayabiliyorum. Uyumuşsa eğer parka gidip oynamaya devam ediyor; uyumamışsa bir mızmız halde dolaşıyor. Öğlen uykusunun günün geri kalanına olan olumlu etkisi sadece çocuklarda değil yetişkinlerde de araştırılmış. ABD menşeli bir dergide yayımlanan ve ortalama uyku saatleri aynı olan 18-50 yaş arası gönüllülerle yapılan bir çalışmada öğlen bir saat uyuyan kişilerin, uyumayanlara kıyasla zor görevler üzerinde uğraşma kapasitelerinin uyumayanlara göre daha yüksek olduğu kanıtlanmış. Anlaşılan o ki kısa da olsa şekerleme yapmak yorgunluğu azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda da çabuk sinirlenme eğilimini azaltıyor. Araştırma ayrıca kısa şekerlemelerin pozitif duyguları, enerjiyi, motivasyonu ve keyfi artırdığını gösterdi. Yani Uzay’ın yolu doğru yol.

 

Rakamlar

Şekerleme dediğimiz kısa uyku, yaklaşık olarak 30-90 dakika arası sürüyor ve dünya genelinde insanların 1/3’ü düzenli olarak şekerleme yapıyor. Bu kısa uykuların uyanıklığı artırmada ve sözlü hafızayı iyileştirmede kafeine kıyasla daha etkili olduğu söyleniyor. 7-10 dakikalık kısa bir uyku bile 3 saate kadar etki gösterebilen yararlar sağlayabiliyor. Ancak kısa uykunun gerçekten kısa kalması da gerekiyor. Eğer gündüz uykusu 2 saati bulursa uzun süreli uyuşukluğa, ayılamamaya yol açabiliyor. Japon araştırmacılar, en iyi şekerlemenin saat 14.00’te 20 dakika boyunca uyumak olduğunu söylüyorlar. Fırsat bulduğunuzda kestirmekten çekinmeyin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön