Erkek Sorunu, “Ana”dolu ve Almanya’nın namusu

Özgecan’ın yarası henüz kabuk bağlamadan Kübra’yı, Halime’yi, Hüsne’yi, Leyla’yı, Mehtap’ı, Nuriye’yi, Sabiha’yı toprağa verdik 2 hafta içinde. Hep aynı sebepler, hep aynı failler. Bu topraklardan, ismi “Ana”dolu olan bu coğrafyadan kadına karşı nefret fışkırıyor. Aramızdan “insan” olanlar toprağa verilen her canla biraz daha utanıyorlar; bir kere daha sorguluyorlar şiddetin, nefretin sebebini.

 

“Kadın bize emanettir” diyenlere de “Gülmesinler, kısa etek, dekolte giymesinler, hamileyken evde otursunlar, annelik kariyeri yapsınlar” diyenlere de aynı iğrenmeyle bakıyoruz ben ve benim gibiler. “Erkek sorunu” da diyebileceğimiz kadının canına, vücut ya da ruh bütünlüğüne kast edilmesi tavrını temizlemek bu ülkenin birincil hedeflerinden biri olması gerektiği artık çok net.

 

Şimdi de Almanya bu akıllara durgunluk veren şiddeti deneyimliyor ve Almanlar kendilerine soruyorlar: “Nedir bu Türklerin derdi?”

 

22.Ocak.2015’de Almanya’nın Berlin şehrindeki ormanlık bir bölgede 19 yaşındaki Maria P. Ölü olarak bulundu. 8 aylık hamile olan Maria’nın ilk önce kafasına sopayla vurulmuş, ardından iki kere karnından bıçak darbesi almış, son olarak da üzerine benzin döküp yakılmıştı... Olayın bir numaralı zanlısı Maria’nın karnındaki bebeğin de babası olan 1995 doğumlu Eren T., Almanya’da doğmuş ve orada yaşayan bir Türk genci... Çevresi tarafından sessiz, sakin bir çocuk olarak tanınıyor. Peki sessiz, sakin Eren neden 19 yaşındaki alman kızı canice öldürüyor? Konuyu araştıran “Zeit” gazetesine göre Maria, Eren’in ailesinin onaylamamasına rağmen bebeğini doğurmak istiyor. Eren’de “evlilik dışı çocuk günahtır”, “ailem beni dışlar” diyerek çareyi Maria’yı katletmekte buluyor... Hangi namus, hangi şeref bir kadının vahşice öldürmeyi haklı çıkarabilir?

 

2013 yılı Almanya suç istatistikleri raporunda, Almanya’da eş cinayetine kurban giden 80 kadının 18’inin Türk olduğu ve cinayetlerin Türkler tarafından işlendiği açıklandı...

 

Bu kötülüğün kaynağı ne? İnsan hayatı bizim için neden başka bir çok şeyden daha değersiz? Topraktan fışkıran nefret ilk nasıl başladı? Yalnızca kadın olduğu için öldürülen ilk kişi kimdi? Belki de yanlış biliyoruz. İnsanlık tarihinin ilk cinayeti Habile ve Kabil arasında değil, Habil’in Kabile’yi öldürüşüydü... Öyle miydi?

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 500

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2932

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2460

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1536

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4916

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön