Ölen çocuklar nereye gider?

İnsan anne olduktan sonra hayatla ilgili beklentilerini, umutlarını, alınganlıklarını hep annelik penceresinden görebiliyor. İnsan anne olduktan sonra sadece kendi çocuğuna değil dünyanın tüm çocuklarına karşı bir şefkat besliyor. Ve biliyor ki, ancak çocuklar güvende olduğunda, ancak çocuklar mutlu olduğunda anlamlı yaşamak... 2014 çocuklar için nasıl bir yıldı biliyor musunuz?

 

Komşular

 

- Gazze’de, yaz aylarında 50 gün süren çatışmalar sonucunda 54 bin çocuk evsiz kaldı. Bu arada aynı dönem içinde 538 çocuk öldürüldü, 3 bin 370 çocuk da yaralandı.

 

- Suriye'deki çatışmalar 7.3 milyon çocuğu etkiledi. Bunlar arasında 1.7 milyon çocuk mülteci durumuna düştü.

 

- Birleşmiş Milletler tarafından yapılan tespitlere göre bu yılın ilk 9 ayı içinde Suriye'de okullara yönelik en az 35 saldırı oldu; bu saldırılar sonucunda 105 çocuk yaşamını yitirdi, 300 çocuk yaralandı.

 

- Irak'ta sadece bu yıl içinde 700 çocuğun sakat bırakıldığı, öldürüldüğü, hatta infaz edildiği ileri sürülüyor.

 

- Güney Sudan'da 5 yaşından küçük 235 bin çocuğun ileri derecede akut yetersiz beslenmeye maruz kaldığı tahmin ediliyor. Bu ülkede yaklaşık 750 bin çocuk yerinden edildi, 320 bin çocuk da mülteci konumunda.

 

- UNFPA Dünya Nüfusunun Durumu 2014 Raporu'na göre, her yıl 91 bin kız çocuğu anne oluyor ve tüm evliliklerin 3'te 1'ini 18 yaş altı kız çocukları oluşturuyor.

 

Türkiye

 

- Adana, Pozantı Çocuk Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan tutuklu çocukları hedef alan şiddet, baskı, kötü muamele, taciz, tecavüz vakaları bildirildi. Burada çocukların uğradığı hak ihlalleri nedeniyle yapılan suç duyuruları savcılık tarafından takipsizlikle sonuçlandırıldı. İşkenceciler hakkında hiçbir dava açılmadı. Ancak mağdur çocuklara "yaralama, tehdit, hakaret, mala zarar vermek ve memura mukavemet" gibi suçlamalarla dava açıldı.

 

- Adalet Bakanlığı'nın 2014 verilerine göre, her ay Adli Tıp Kurumu'na 650 çocuk cinsel istismarı vakası gönderiliyor.

 

- Van'ın Gürpınar İlçesi'ne bağlı Yalınca Köyü'nün Çeli Mezrası'nda oturan Taş Ailesi, rahatsızlanan 3 yaşındaki çocuklarını yolların kapalı olması nedeniyle hastaneye götüremedi. Yapılan yardım çağrıları da sonuçsuz kalınca küçük Muharrem hayatını kaybetti. 3 yaşındaki Muharrem'in ailesi tarafından çuvala konulan cenazesi ise sırtta taşınarak mezradan köye indirildi.

 

- 1 Ocak 2014-19 Kasım 2014 tarihleri arasında 49 çocuk cezaevlerinde, 64 çocuk gözaltı yerlerinde işkenceye uğradı. Bu tarihler arasında toplumsal olay ve gösterilerden dolayı 360 çocuk gözaltına alındı, 59 çocuk tutuklandı ve bu olaylarda 42 çocuk yaralandı.

 

Berkin Elvan 16 Haziran 2013 tarihinde, polis tarafından atılan gaz kapsülü fişeğinin başına isabet etmesi üzerine 269 gün boyunca komada kaldıktan sonra hayatını kaybetti. 11 Mart 2014'te hayata gözlerini yuman Berkin Elvan'ı yüz binlerce kişi son yolculuğuna uğurladı.

 

- Kocaeli'nin Gebze İlçesi'nde babasının çalıştığı inşaatın asansör boşluğuna düşen 17 yaşındaki Hacı Ölgen, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

 

- 2014’te en az 25 çocuk, iş cinayeti kurbanı oldu.

 

- Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer'in TBMM Başkanlığı'na verdiği önergedeki sayılara göre: Türkiye'de sokakta yaşayan 3 bin çocuk, sokakta çalıştırılan 500 bin çocuk, dilendirilen 10 bin çocuk var. Çocuklara karşı cinsel saldırı, taciz, tecavüz davalarında 2008'den 2013'e kadar yaklaşık % 400 artış var. Suça sürüklenen çocuk sayısı önceki yıla göre % 14.5 arttı ve 115 bin 439 oldu. Son 2 yılda 42 bin çocuk kayboldu, yaklaşık 1500 çocuktan haber alınamadı.

 

**

 

Peki, sorarım size, ölen çocuklar nereye giderler?..

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön