Bereket…

Ormanın kalbindeyim yine. Sabahın serin sekizinde köpişler etrafımda, üçümüz de yere serilmişiz. Güneş artık karşı tepenin ardından doğuyor, sıcaklığı yanaklarıma değiyor şu an, ellerimse soğuk.

 

Geçtiğimiz iki aya bakıyorum.

 

****

 

Güzel niyetler güzel eylemlerle desteklenirse neler olur?

 

Şahane destekler aldık Sümeyra ve Kemal’in ahşap evlerinin inşaatı sırasında, çağrılarımıza yanıt veren, sürecimizi kolaylaştıran herkese teşekkür ederiz. Yarım gün diye azımsamadan yardıma gelen, günlerce çekiç sallayan, mıntıka temizliği yapan, mutfağa yardım eden, ateşe dal taşıyan, kuzine için odun kıran, gece ateş başında çalıp söyleyen, inşaat ekibi mutlu olsun diye baklava-börek getiren ve uzaktan da olsa yürekten destekleyen her bir canın ellerine, yüreklerine sağlık. Hep birlikte evin çatısına kadar geldik şükür. İşlerimiz hep rast gitti, olabilecek en şahane ekip bir araya toplandı, babalar malzeme taşıdı, anneler tarhana, börek yapıp yolladı. Yağmurları beklesek de, bunca kişinin inşaat duası baskın geldi herhalde, gökler de izin verdi, "ev yapana Allah yardım edermiş" diye dedikleri kadar var.

 

Alternatif sahneler çoğaldı flora’da, “şantiye alanı” eklendi bir de bunlara. Akşam sahnelerinde yavaş yavaş çekirdekli, oyun kartlı, bol kahkahalı, mısır patlaklı masalarımız oldu, dinlenme anlarında bile Eckhart Tolle okuyup dinledik.

İki aydır süren bahçedeki yoğun hareketlilik –pansiyon yıllarını saymazsak- flora tarihinde hiç olmadı. Bakınız şu işe ki bu günler Ayşe’nin yorgun hissettiği zamanlara denk gelmişti ama olsundu, öğreneceklerim varmış süreçten.

 

Sınırlarımı, sınırsızlıklarımı gördüm, teslim olmanın da sınırı yokmuş mesela, teslim oldum sanırken gelip yoklayan güvensizliklerimle karşılaştım. Bolluk bilincine çoktan geçtim zannederken pırtlayıveren “Yetecek mi?” korkusunun para, zaman, emek, ilgi ve benzeri saz arkadaşlarıyla dansettim.

 

Geçen gün pazarda kendimi kafamda aynı soruyla gezerken bulunca bir an bu kafadan çıkmayı başardım; pazarın keyfini çıkara çıkara, satıcılarla sohbet ede ede alışveriş yaptım. Sonuçta elimde belli bir miktar para olsa da ihtiyaçlarımın en öncelikli olanlarını satın almaya yetti. O zaman "Neye göre yeter, neye göre yetmez?" dedim kendime. Çok saçma geldi bir an bu soru da. Bir eşikten atladım kendi adıma, koca bir bereket yumağının içindeyiz, "yetmez" ne kelime! Umarım kıtlık algısının son kalıntıları da böylece gitmiştir.

 

flora’daki bu yeni imece günlerinde bu kez başka türlü bir topluluk deneyimi yaşadık. Sabit ve hareketli kadro ile birlikte birbirimizin süreçlerini öğrenip anlamamız biraz zaman alsa da ilk başlardaki karışık düzen daha sonra esnek bir programa dönüştü, "olduğu kadar" kafasına yeniden döndüm. Birlikte yaşama üzerine de derin derin düşünme fırsatım oldu. Netlik ihtiyacı her yerde kendini gösteriyor, temel konularla ilgili yazılı kısa bilgilendirme ve yönlendirmelere ihtiyacımız var. Birbirinin halinden anlama ve birbirini gözetmenin muhteşem sahnelerine şahit oldum, gün içindeki anlaşmazlık durumlarını sevgi ve şefkatle çözdüğümüz için mutluyum, çözemediklerimizi de -vakitsizlikten konuşamasak da- sessizce, bazen gözlerimizle anlaşarak kalbimize yazdığımızı derinden hissediyorum.

 

Kendi yorgunluğunun üzerine diğer işlere de el veren canlar, tuttuğunuz altın olsun. Yorgunluklara değdi. Çatı kapandı, kiremitler döşendi, kapı-pencere doğramalarının 10-15 gün içinde hazır olmasını bekliyoruz.

 

Yağmurlara da hazırız artık.

 

 

****

 

Baştankaralar, ispinozlar ve kızılgerdanlar cirit atıyor bahçede, hiç korkmuyorlar, yakınımıza kadar geliyorlar. Hele kızılgerdan, en samimi kuş! Bu sabah tepemdeki dala konanı, repertuarının en çılgın şarkılarını söylüyor bana, başka dala gitse de dönüp gelip aynı dala konuyor.

 

Orada bir ev daha var uzakta, bi o kadar da yakın!

Kendilerine yuva olmasının yanında, flora’daki yaşamın sürdürülebilirliğini de destekleme niyetiyle bu evi yaptırdı Sümeyra ve Kemal, yüce gönüllerine sağlık, keselerine bereket olsun. Kendileri gelene kadar içine daha ne güzellikler sığacak, kimlere yuva olacak bu korunaklı boşluk? Dilerim, bu yürek taşıyan adımları nice güzelliklere vesile olsun, kırda yaşamı seçmek isteyenlere cesaret versin, başka bir hayatı seçen yaşayan, kolaylaştıran ve destekleyenlere de bereket olsun.

 

flora’dan yeni haberlerle yine karşınızda olacağımdır, bizi izlemeye devam edin.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön