Keşkek, UNESCO koruması altına alındı

Türk mutfağından ‘keşkek’ de UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine girdi. Dünyanın çeşitli ülkelerinden 84 başvurudan 19’u kabul edilirken, listedeki koruma altına alınan kültürel miras sayısı 232’ye ulaştı.

Keşkek, UNESCO koruması altına alındı

Türkiye’de birçok ilde düğün, cenaze, asker uğurlama gibi toplumsal olaylarda gelenek olarak ikram edilen ‘keşkek’, dün UNESCO koruması altına girdi. Keşkeğin, ‘UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras’ listesine girmesi için yapılan başvuru, Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen toplantılarda resmen karara bağlandı. Keşkek ile birlikte, dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen 84 başvuru içinden 19’u kabul edildi. Listenin yenilenmesiyle birlikte, UNESCO tarafından korunma altına alınan temsili somut olmayan kültürel miras sayısı 232’ye çıktı. Yine aynı listede yer alması amacıyla ‘nazar boncuğu’ için yapılan başvuru ise dosyanın tam hazır olmaması nedeniyle şimdilik geri çekilmişti.

 

Acil koruma

UNESCO bünyesindeki Somut Olmayan Kültürel Miras temsili listesi dışında, bir de aynı konuda ‘Acil Koruma Gerektiren Liste’ bulunuyor. “Acil Koruma Gerektiren Liste’’de 27 somut olmayan kültür mirası bulunuyor.

 

Nasıl yapılır?

Dibek veya fabrikada dövülmüş buğdayla etten yapılan yağlı bir yemek. Buğdayla et beraberce pişirilir, büyük kepçelerle karıştırılıp dövülür. Bembeyaz hamur haline gelinceye kadar bu işleme devam edilir. Etler lif lif olup, buğdaylar bembeyaz ezilip kıvama gelince tabaklara alınır. Üzerlerine kızdırılmış tereyağı ile salça gezdirilir. Eskiden düğünlerde etli pilav ve zerde ile birlikte keşkek muhakkak yapılır, misafirlere ikram edilirdi. Anadolu’nun bazı yörelerinde bu adet hâlâ devam etmektedir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
2
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön