Ümmiye Koçak: Kadınlar birlik olursak Mars’a bile çıkarız

Ümmiye Koçak'ın hikâyesi ertelediğimiz hayaller ve bulduğumuz bahanelerin ne kadar geçersiz olduğunun yaşayan kanıtı...

Ümmiye Koçak: Kadınlar birlik olursak Mars’a bile çıkarız

Ümmiye Koçak bugün bahsedeceğim 2. İlham veren kadın... Kendisi gerçekten bir derya; yazar, oyuncu, yönetmen, çiftçi ve anne... Momtalks’a katılmak için İstanbul’daydı.

 

“İnsan isterse her şey olur” diyen Koçak, ilkokuldan sonra okula gönderilmemiş. Okumayı çok istese de babası izin vermemiş. İlkokuldayken bir gün öğretmeni “Ümmiye kızım, kitabımı evde unutmuşum. Kap getir” diyor. Gidiyor, o kitabı okula getirirken kapak resmini annesine benzetiyor ve içine bakıyor, çok hoşuna gidiyor.

 

‘Hayal kurmanın beleş olduğunu öğrendim’

Hayaller kurmaya başlıyor kitapla. “Bunu eve götürebilir miyim?” diye soruyor. Öğretmeni “O kitap sana ağır gelir, götüremezsin” diyor. Koçak kitabı eliyle tartıp “Ağır değil, götürebilirim” diye cevap veriyor ve bir gecede kitabı bitiriyor. Kendisi bu hikâyeyi anlatırken sonunda şahane bir çıkarıma vardığının altını çiziyor: “Hayal kurmanın beleş olduğunu öğrendim bu kitap sayesinde.” Kitap Maksim Gorki’nin yazdığı ‘Ana’ romanıymış. Sonrasında hep okuyor, kendini geliştiriyor. İlkokuldan sonra okula devam etmemesine rağmen, kendi eğitiminin sorumluluğunu alıyor.

 

 

Evlenip gelin gittiği köyü anlatıyor sonra. “Çok iyi bir gözlemci ve dinleyiciydim, herkes derdini bana anlatırdı ama utanırlardı başkası yaşamış gibi anlatırlardı” diyor. “Bana bu anlatılanları hikâye olarak yazıp oynatsam, herkes de bu temsillerden dersini alsa” diyor ve bu fikrin peşinden köyde bir tiyatro topluluğu kurmak üzere kadınları, kocalarını ikna etmeye çalışıyor. 2001 yılında kurulan Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu kendi hikâyelerinden oluşan ‘Kadının Feryadı’ adlı oyunu sahneye taşıyor. Koçak, ‘Hasret Çiçekleri’ adlı oyunuyla 2006’da Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nde sahne alıyor.

 

10 bin kez sahneye çıktı

İleriki yıllarda tarlalarda çalışarak kazandığı paraları biriktirerek kadına karşı şiddet sorununu anlatan ‘Yün Bebek’ filmini yazıp yönetiyor. 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde galası yapılan filmi, Koçak’a, New York Avrasya Film Festivali’nde ‘Sinemada en iyi Avrasyalı Kadın Sanatçı’ ödülünü kazandırdı. Koçak, Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğu ile yaklaşık 10 bin kez sahneye çıktı. “Kadınlar birlik olursak Mars’a bile çıkarız” diyen Koçak’ın hikâyesi ertelediğimiz hayaller ve bulduğumuz bahanelerin ne kadar geçersiz olduğunun yaşayan kanıtı...

 

Yazı: Damla Çeliktaban

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön