Ashton Kutcher gerçekten Steve Jobs’muş!

Onu oyuncu olarak biliyorduk ama meğer en son canlandırdığı Steve Jobs gibi, Ashton Kutcher da bir teknoloji adamıymış. Silikon Vadisi’nde hatırı sayılır yatırımları olan A-Grade Investments şirketinin kurucu ortağı Kutcher, şimdi de Lenovo’da ürün mühendisi olarak işe başladı. Biz de Kutcher’a bu kez sadece teknoloji sorduk.

Ashton Kutcher gerçekten Steve Jobs’muş!

Onu oyuncu olarak biliyorduk ama meğer en son canlandırdığı Steve Jobs gibi, Ashton Kutcher da bir teknoloji adamıymış. Silikon Vadisi’nde hatırı sayılır yatırımları olan A-Grade Investments şirketinin kurucu ortağı Kutcher, şimdi de Lenovo’da ürün mühendisi olarak işe başladı. Biz de Kutcher’a bu kez sadece teknoloji sorduk.

 

Çiftlikte büyümüş ünlülerden biri o. Annesi, kız kardeşi ve ağabeyiyle verdikleri yaşam mücadelesinde çok şey öğrenmiş. 1996 yılında Iowa Üniversitesi’nde Biyokimya Mühendisliği bölümünde okurken Calvin Klein adına modellik yapmaya başlayınca, Ashton Kutcher ismi yavaş yavaş duyulmaya başlıyor. Sinemaya geçmesi de böylece kolaylaşıyor. Önceleri ABD’de Fox’un “That 70s Show” gibi ünlü dizilerde boy gösteriyor, ardından da onu Ashton Kutcher yapan filmlere imza atıyor. “Dude, Where’s My Car?”, “The Butterfly Effect”, “No Strings Attached”... 2011’de “Two and a Half Men” dizisine transfer oluyor. Son olarak da Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs’u canlandırdı. 2 yıldır ayrı yaşadığı Demi Moore’dan da geçtiğimiz günlerde resmen boşandı.

 

Muhtemelen pek çoğumuz Kutcher’ın hikâyesini buraya kadar biliyoruz. Ancak onun Silikon Vadisi’nde de önemli bir adam olduğunu biliyor muydunuz? A-Grade Investments adlı bir yatırım şirketinin kurucu ortağı Kutcher. Skype, Foursquare, Airbnb, Flipboard ve Path gibi şirketlere yaptığı yatırımlarla gündeme geldi. Online konut kiralama sitesi Airbnb’ye ortak olan, küresel pazarlama ve marka konuları hakkında da danışmanlık veren Kutcher vadiye ciddi paralar döküyor.

 

 Özel hayatı gibi yatırımlarını da gizli tutan ünlü yıldızın Silikon Vadisi’nde 40’ın üzerinde girişiminin bulunduğu söyleniyor. Şimdi de Kutcher, mühendislik eğitimi ve vadideki tecrübelerini Lenovo için kullanıyor. Firmada mühendis olarak işe başladı. Ürün mühendisi olarak başladığı yeni görevinde, tasarım, teknik özellikler, yazılım ve kullanım senaryolarıyla ilgili yorum yapıp kararlar verecek, yeni mobil ürünlerin geliştirilmesi için mühendislik ekibinde çalışacak. Yeni görevi, geçen hafta Milano’da firmanın yeni tabletinin lansmanında ilan edildi. Kutcher’ı firmanın yaka kartıyla görünce yaşadığım şaşkınlığı attıktan sonra ilk aklıma gelen şu oldu:

 

Telefon ve tablet denince akla gelen ilk isim Steve Jobs’u canlandıran ünlü bir oyuncuyu mühendis olarak işe almak, bir teknoloji markası için çok akıllıca. Hele de yakın zamanda akıllı telefon pazarına girecekse... Kutcher’la bu kez sadece teknoloji konuştuk.

 

Kimya mühendisisiniz ama teknolojiyle çok yakınsınız.

Kendimi “technology geek” (teknoloji saplantılı ya da teknoloji ineği) olarak adlandırmıyorum; ama teknolojiye tutkum olduğu doğru. Özellikle teknolojiyle yaratılabilecek etki bende heves uyandırıyor.

 

Bilişime nasıl merak sardınız?

Eskiden de bilişim sektöründe faaldim, şimdi de öyle. Zaten Lenovo’nun benimle çalışmayı tercih etmesinin arkasında da teknoloji şirketleriyle uzun yıllardır çalışıyor olmam, teknolojiye merakım ve tüketicilerin nezdinde etkili olabilmem gibi birden çok kriter yer alıyor.

 

Şimdi de ürün mühendisisiniz, yeni Yoga Tablet’in tasarımında ne kadar payınız var? Günde kaç saat çalışıyorsunuz?

Lenovo dünyanın lider PC üreticisi, aynı zamanda PC pazarında mobil cihazları da kapsayan PC Plus rüzgârları etkili. Bu markayı kendime benzetiyorum; risk almayı ve öncü olmayı seviyor. Ben de böyle bir ekipte olmak istiyordum. Yenilikçiliği seven, daha iyisini yapmayı isteyen, lider imajı beni etkiledi.

 

Nasıl bir iş tanımınız var?

Yüksek kaliteli mühendislerle biraraya gelip, tavsiyelerimiz ve fikirlerimizi çarpıştırdığımız bir iş tanımım var. Bu sektörde bazen en iyi fikirlerin müşterilerden ve üründen ne istediğini bilen teknolojiye düşkün insanlardan çıktığını artık firmalar biliyor. Mühendisler artık çoğu zaman ürün geliştirme, satış ve pazarlama sürecinde müşterilerden fikir alıyor. Lenovo’nun tercihi bu konuda profesyonel bir çalışan olarak benimle yola devam etmek oldu.

 

Başka...

Diğer detaylar hakkında bilgi vermem mümkün değil; sadece şunu söyleyebilirim ki şirket bünyesinde Yoga Tablet cihazının gelişimi için çalışan bir ürün mühendisi olarak görev yapacağım. Aynı zamanda bu cihazların tüm dünyaya pazarlanması açısından da yardımcı olacağım.

 

Bundan sonra bilişim ve teknoloji sektöründe ne kadar var olacaksınız?

Yukarıda da belirttiğim gibi ben risk almayı seven bir insanım. Yaptıklarım diğerlerini etkilesin ve başarılı olduğum durumlar takip edilsin isterim. Bu da ancak risk almakla mümkün olur. Rekabet, başarı isteği, problemleri çözmek ve çözüm yaratabiliyor olmak benim için önemli özellikler. Bugünün getirdiği problemlerin bazılarını teknolojiyle özellikle çözebileceğimize inanıyorum. Bu işbirliğimizin de uzun soluklu olacağına inancım bundan.

 

Markanın merkezinin bulunduğu Çin’e de gidecek misiniz?

Çin’deki Ar-Ge departmanıyla da zaman geçiriyor olacağım.

 

Kutcher’dan geleceğin teknolojisine dair...

 

Teknolojinin geleceğini nasıl hayal ediyorsunuz?

Sabah kalkar kalkmaz ilk işim, tablet cihazımdan haberleri okumak oluyor. Geleceğin teknolojilerine de tabletlerin eşlik edeceğini düşünüyorum. Dediğim gibi bu konuda teknolojiye tutkun biri olarak fikirlerim bulunuyor. Kişisel cihazlarımız kimliklerimizi ve davranış şekillerimizi de yansıtıyor. Bu nedenle de cihazlarımıza daha çok özeniyor, daha çok kişiselleştiriyoruz. İyi bir gelecek yaratmak için bizi dünyaya bağlayan bu cihazların teknolojisi kilit rol oynuyor. Bu benim kişisel cihazlara bakış açımın özeti. Mesela yeni tanıttığımız tableti gelecek teknolojisinde devrimin ilk adımı olarak görüyorum. Bu cihazın 4 farklı modu ve 18 saatlik pil ömrü bize gelecek teknolojisi hakkında önemli ipuçları sunuyor. Yine yakın gelecekte sosyal ağların daha etkili olacağına inanıyorum; zaten tablet cihazlar da bu süreci hızlandıracaktır. Benim tercihim “private”, kişiye özel sosyal ağlardan yana; Facebook benzeri ama sadece yakın arkadaşlarımın yer aldığı sosyal ağları kullanıyorum. Tabii farklı kategorilerde ve zevklere hitap eden çok özel sosyal ağların çıkışına tanıklık edeceğiz.

 

Röportaj: Aysun Öz

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön