Fırat Kurtoğlu: Bu kadar saçma şey görmedim

Fırat Kurtoğlu, bayilik almış Türklere lady, lord unvanı satıyor.

Fırat Kurtoğlu: Bu kadar saçma şey görmedim

Fırat Kurtoğlu, bayilik almış Türklere lady, lord unvanı satıyor. O da işin absürdlüğünün farkında ama talep var... Ve sohbet Ay arazilerine gelince bir ara ikimiz de kopuyoruz...

 

Fırat Kurtoğlu, uluslararası ilişkiler bölümü mezunu. Kız arkadaşına değişik bir hediye ararken İngiltere’dekiMoon Estates şirketiyle tanışıyor. Burası lady, lord unvanları dağıtan; Ay’dan,Mars’tan, Venüs’ten arsa satan bir şirket. Şöyle ki; İskoçya’da Kincavel bölgesi yakınlarında tarihi bir arsa var. Toprak sahibi, yasal olarak Kincavel lady’si ya da lordu. Şirket 50 dönümaraziyi kapatmış, 2 yıldır birermetrekareden satıyor. Kurtoğlu, önce kız arkadaşını sonra kendisini unvan sahibi yapmış, ardından bu işi Türkiye’ye taşımak içinMoon Estates’in bayiliğini almış...

 

Ne iş yaptığını öğrenenlerden ne gibi tepkiler alıyorsun?

Ya çok beğeniliyor ya da “Hayatımda bu kadar saçma şey görmedim” diyorlar. Ki doğruluk payı var. Zaten biz de çokmantıklı, işlevsel şeyler sunduğumuzu iddia etmiyoruz. Sitede gördüğünüz her şeymuhtemelen saçma olacaktır. Esprisi, sıra dışı olmaları.

 

Diyelim ben de lady olmak istiyorum...

Outofturkeygift.com’a girip siparişinizi tamamlıyorsunuz. 3 iş günü içinde geri dönüyoruz. Bildirimahiyetinde isimsiz ve standart bir sertifika yolluyoruz.

 

Ne kadar?

250 lira. Ama sertifikanın uluslararası sistemde adınıza kaydolması şart, paketten çıkan kayıt forumunun İngiltere’ye yollanması gerekiyor. Bizim yollamamızı isterseniz 85 lira da kargo ücreti alıyoruz. 10-15 gün sonra, üzerinde isminiz yazan özel lisans numaralı sertifikanız elinize ulaşıyor. İskoçya’da unvan toprağa dayalı olduğu için bu kadar kolay.Mesela İngiltere’de babadan oğula geçen bir sistemvar.

 

Yüzde 70 Lady


O toprağa bir şey yapabilir miyim?

İşte bunlar hep Türkmantığı. “100 tane daha alsam bir ev kurabilir miyim” gibi sorular çok geliyor. Orası tarihi alan, müdahale ettirmezler. Ama görebilirsiniz.

Bir ayda ne kadar başvuru oluyor?

Türkiye’ye ayrılan kontenjan 500 kadar. Hepsi bitiyor. Fazla ulaşılabilir olmasın diye sınırlı tuttuk.

 

Toplam ne kadar lord ve lady var?

Dünyada 50 bini geçti. Türkiye’de 5 bin. İngiltere’de son 2 yıldır en çok satan hediye.

 

Türkiye’de ladymi daha çok lord mu?

Yüzde 70 lady. Daha çok erkeklere satıyoruz ama onlar da hep karşı tarafa alıyor.

 

Unvanlar vize işlemlerinde kolaylık sağlıyormuş...

Evet. Sonuçta yasal bir unvanınız, küçük de olsa yurtdışında toprağınız var.

Ciddiye almamakta fayda var

Ay’dan da arsa satıyorsunuz...

O çok acayip. 80’lerde ABD’li avukat Dennis Hope BM Uzay Antlaşması’nda “Hiçbir gezegen bir ülkenin hâkimiyetinde olamaz” dendiğini, ancak bireylere ilişkin bir kısıtlama olmadığını fark ediyor. BM’ye başvuruyor. Kimse ciddiye almamış olacak ki cevap gelmiyor. Fakat hukuki süreç işliyor. Amerikanmahkemelerinden birinde Hope gezegenleri kendi üzerine tescil ettiriyor. Ve 4milyon parsele bölerek satmaya başlıyor. Bugüne bugün dünya genelinde 2.5milyonun üzerinde satış yapılmış. İlgi büyük olunca bayilikler veriyor. İşte bunlardan biri deMoon Estates.

 

Avukat Denis Hope’un yaptığı biraz...

Fırsatçılık...

 

Ortaçağda cennetten arsa satanlardan farkı ne?

Orada kandırma var. Burada espri satılıyor. Komik ve eşsiz bir hediye. Satıp kendime yarar sağladığımı da unutmuyorumtabii. Ama ilk ben keşfettiğime göre normal bir sonuç.

 

Ay’da arsanın yasal dayanakları var mı?

Tabii ki var. Avukatların geçtiği süreçler ve yasal yazışmalar sertifika içinde bir set halinde veriliyor. Belki ömür boyu gidemeyeceğiz, fazla ciddiye almamakta fayda var. Yine de Rus işadamı Roman Abramoviç çıktı 5milyon dolarlık aldı.

 

Diğer gezegenleri neden satmıyor?

Uranüs’ü niye alasın ki? İlgiyle alakalı. Ay’ı herkes bilir.Mars en yakın gezegen. Venüs’ü de ismen duyarsın;misal, kadınlar Venüs’ten...

 

Ünlülerden kimler müşteriniz?

Beren Saat, Kenan Doğulu’ya yıldız aldı. Deniz Seki lady oldu. Tolga Karel Ay’dan karısı ve çocuğu için arsa aldı.

 

Alex nasıl Lord oldu?

“2012’nin son haftasında Facebook sayfamızda bir anket yaptık. ‘Herkes ismini yazabilir, en çok like alana unvan hediye edeceğiz’ dedik. Biri Alex de Souza yazdı. Yüzlerce oy farkıyla birinci oldu. Şansıma, Alex’in tercümanı Samet Güzel’le aynı liseden mezunuz. Yakın arkadaşım. Görüşüp Alex’in bilgilerini aldık. Lordluk unvanı yine Samet vasıtasıyla kendisine ulaştı.”

 

Röportaj: Pınar Erbaş

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön