Erkekler neden külkedileriyle evleniyor?

Erkeklerin zeki ve zor kadınlar yerine yumuşak başlı kadınları tercih etmelerine dair bir yazı... Sırma Karasu ve Aslı Öztürk'ün kaleminden...

Erkekler neden külkedileriyle evleniyor?

Paris’in gönlünü çalıp Truva Savaşı’na neden olan Helen’i mi yoksa İbrani mitolojisine göre Adem için yaratılan ilk kadın olan ama bu plan ona pek uymadığı için yerini Havva’ya bırakan Lilith’i mi? Sadece magazin değil edebiyat ve mitolojide de ulaşılmaz kadınlar var. Mesela Bihter Ziyagil. Zor kadın Bihter’le başa çıkamayan Behlül’ün tek çıkış yolu olarak gördüğü Nihal’i tercih etmesi tam bir “zor kadından süt limana” geçiş. Ancak gerçek bir zor kadın olan Bihter en son çare kendini öldürerek yine de bu izdivaca engel olur. Zaten hangi edebiyat eserinde zor kadın sonunda kendini imha etmez ki? Tabii bunda bu eserlerin erkek elinden çıkıyor olmasının payı büyük, bir nevi gerçek hayatta yanan canlarını ve kırılan gururlarını kurguda tedavi etme durumu. Şöyle bir çevrenizdeki erkekleri düşünün. Aralarında zor kadının ulaşılmazlığı yüzünden perişan olmamış, “Valla köyden kız alıcam” dememiş var mı?

 

Satranç mı okey mi?

 

Kariyerli, kendine ait bir hayatı olan ve dolayısıyla erkeklerin etrafında pervane olduğu güçlü kadın ya da erkeklerin tanımıyla zor kadın, elbette erkek egosuna pek de iyi gelen bir şey değil. Magazin dünyasında da bu zor kadından süt limana geçiş mevzusu çok. Motif belli; birikimiyle yoran, sosyal hayatıyla ezen, statü sahibi kadına “Elveda”, tecrübesiz ve erkek tahakkümüne hazır kadına “Merhaba”. Süt liman kadınların ortak özelliği genç olmaları. Burada erkeğe cazip gelen, kadının fiziksel gençliğinden ziyade zihinsel gençliği ve kolay idare edilebilir olması. Zor kadın deyince akla ilk Cansu Dere gelir, gelmelidir. Erkek egemen magazin basını Dere’yi tekrar tekrar “vuslata beş kala muradına eremeyen kadın” olarak nitelendirse de o aslında erkeklerin evlenmeye korktuğu kadındır. Hatta o kadar zor kadındır ki, her röportajda zor kadınlıklarından dem vuran ancak buldukları ilk adamla çoluk çocuğa karışan meslektaşlarının aksine bir kez bile “Ben zor kadınım” demedi, zaten gerçek bir zor kadın asla demez de. Okan Bayülgen’in de Cem Yılmaz’ın da Cansu Dere’yle olan ilişkilerinin hemen ardından yumuşak başlı ve çocuksu kadınlarla evlenmesi, üstelik bu evlilikleri çocukla taçlandırmaları tipik zor kadından kaçış. Buram buram zekâ kokan bu iki adamın dediklerini tartışmasız kabullenen, hayatı satrançtan okeye çeviren kadınlarla mutlu olması pek mümkün değil.

 

Zor kadın ve aklını kullanmaktan çekinmeyen kadın imgesinin vücut bulmuş hali Hürrem Sultan olarak bayıldığımız MeryemUzerli ise ironik bir hayal kırıklığına dönüştü. Burada dikkat! Bağlanmaya pek niyeti olmayan bir adama bağlanıp sonra da adamla özelinizi 70 milyona ilan ederseniz, ne güçlüne de zor kadın sayılırsınız. En iyisi Uzerli’nin oynadığını yapın yaptığını yapmayın!

 

Zor kadınla imtihan

 

Hollywood magazininden Cansu vakasına en iyi örnek Gwyneth Paltrow. En ünlü eski sevgilisi taşra çocuğu Brad Pitt, nam-ı diğer disiplin abidesi, cool kadın Paltrow’dan kaçmak için alelacele Amerika’nın sevgilisi, komşu kızı Jennifer Aniston’la evlendi. Ancak o da pek iradeli çıkmadı, karşısına çıkan ilk fırsatta olabilecek en zor ve en sağlam kadın olan Angelina Jolie’yle zor kadınla imtihanına devam etti. Sık sık barışacakları ya da gizlice görüştüklerine dair çıkan haberler pek inandırıcı değil zira Pitt, Aniston’ı bırakarak ondan mükemmel bir zor kadın yarattı.Bu aşk sarmalının yeni halkası da Jennifer Lawrence. Gwyneth Paltrow sağlıklı yaşam modundan ağaç dalı kemirme noktasına gelince Coldplay solisti Chris Martinzor kadınlıkta bir üst seviyeyi geçemedi, boşandılar. Chris Martin şimdi kendinden yaşça küçük ve bayağı eğlenceligörünen Oscarlı yıldız Jennifer Lawrence’la.

 

Yazı: Sırma Karasu – Aslı Öztürk

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön