Ağacın sanatsal serüveni

Ahşabı hiç böyle görmediniz! Bu festivalde en büyük dostumuz ağacın serüveni sizlerle olacak. Başka bir yerde görme fırsatı bulamayacağınız enstrümanlar, heykeller sizleri bekliyor.

Ağacın sanatsal serüveni

Her geçen gün yeşile daha fazla ihtiyaç duyduğumuz, bir nebze soluk almak için ağaçların kuytularına sığındığımız bugünlerde Şişli Belediyesi doğayı ve yeşili korumak adına büyük bir organizasyona ev sahipliği yapıyor.

 

 “Ağaç Güzeldir” sloganı ile yola çıkan ahşap festivali İstanbulluların ayağına geliyor. Şişli Belediyesi’nin Uluslararası Ahşap Kültür Derneği ve Ulusal Ahşap Birliği ile birlikte organize edeceği etkinlikler serisi, 30 Mart tarihine kadar devam ediyor. 

 

Şişli Belediyesi ev sahipliğinde “Dünya Ahşap Günü” kutlamaları kapsamında Şişli’de bir hafta boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenecek, ağacın ahşaba dönüşme hikayesi doğaseverler ile paylaşılacak. 

 

Dünyanın hiçbir yerinde görülmeyecek, ustalarının elinden ahşap heykeller ve dünyanın farklı ülkelerine özgü ahşap enstrümanlar “Dünya Ahşap Günü” etkinliklerinde İstanbulluların beğenisine sunuluyor. Ağaca şekil veren ellerin sahipleri, ahşap heykelleri ile Nişantaşı Sanat Parkı’nı bir açıkhava şenliğine dönüştürecek. Dünya müziğinin ilginç ve otantik enstrümanları ise evrensel müziğin tınısını İstanbul semalarına bırakacak.

 

Ağaçtan Ahşaba Dönüşümün Sanatsal Hikayesi Nişantaşı Sanat Parkı’nda

 

28 Mart 2015 Cumartesi günü tam bir festival tadında kutlanacak. Dünyanın farklı ülkelerinden 50 heykeltraş, tüm gün boyunca Nişantaşı Sanat Parkı’nda ahşap heykeller yaparak eserlerini sergileyecekler. Ayrıca dünyanın farklı ülkelerinden festivale katılan müzisyenler, parkta bulunan stantlarda geleneksel ahşap enstrümanlar eşliğinde katılımcılara çeşitli performanslar sunacaklar.

 

İslam kültür mirasının paylaşıldığı toprakların sanatı Arap hat sanatı, çalıştırma kolunun döndürülmesi ile hareket gücü kazanan bir mekaniğe sahip olan, Japonca “automata” isimli oyuncak ve heykeller, 500 yıllık Rus oyuncağı bogorodskoe, eski Çin’de geliştirilen Changzhou tarakları, ahşap minyatür melek, kelebek figürlerinin yer aldığı yontma el sanatları, “boş zil” anlamına gelen Çin yoyosu “ kongzhu”, Slovak kuklası “Marionette”, eski Çin’de kukla gösterilerinde kullanılan Taishun kukla başı oymacılığı, Brezilya’ya özgü gravürler, Nişantaşı Sanat Parkı’nda kurulacak olan ahşap atölyesinde ahşabın sanat ustaları tarafından sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 

 

Geleneksel Ahşap Enstrümanlar Eşliğinde Dünya Müziği Ziyafeti

 

Etkinlik haftası 29 Mart 2015 Pazar günü Şişli Kent Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek renkli ve dev bir konser ile devam edecek. Yurtdışından çeşitli müzisyenlerin katılımıyla gerçekleşecek dünya müziği ziyafeti, dünyanın çeşitli ülkelerinden birbirinden farklı grupların ve enstrümanların performansına sahne olacak. Dünya müziğinin çeşitli örneklerinin icra edileceği gecede İstanbullular, geleneksel ahşap enstrümanları eşliğinde dünya müziğine doyacaklar.

 

Avrupa menşeili hurdy gurdy, Avustralya’ya özgü bir üflemeli çalgı olan didgeridoo, İrlanda’ya özgü uilleann, Ekvator’a özgü pan flüt rondador, Çin müzik tarihinin en eski müzik aletlerinden pipa, Moğollar’ın “at başlı keman” olarak da bilinen morin khuur, Latin müziğine özgü conga davulu, “çoban borusu” olarak da bilinen İsviçre geleneksel müzik aleti alphorn, konserin dikkat çeken müzik aletlerini oluşturuyor. 

 

Ağacın Gölgesinde Hayat

 

“Dünya Ahşap Günü” etkinlikleri 30 Mart 2015 Pazartesi günü sahnelenecek “Ağaç İrfan” oyunu ile son bulacak. Türkiye’nin ilk çağdaş gölge tiyatrosu örneği olan “Ağaç İrfan” oyunu Şişli Kent Kültür Merkezi’nde sanatseverler ile buluşacak. Ülkesinden kaçmak zorunda kalırken sırtını bir ağacın hafızasına yaslayan bir yazarın hikayesi etrafında ilerleyen oyun, köklerini sanat geleneğine, dallarını evrensel olana uzatmayı amaçlıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön