Zeid rekora gidiyor

“Christie’s Dubai”nin 29-30 Ekim’de düzenleyeceği müzayedede Fahrünnisa Zeid’in “Atomun Parçalanışı ve Bitkisel Hayat” adlı eserinin 3 - 5 milyon dolar (yaklaşık 6 - 10 milyon TL) arasında, Türk resmi için rekor bir fiyata alıcı bulacağı tahmin ediliyor.

Zeid rekora gidiyor

Dubai’de aralıksız 15 sezondur modern ve çağdaş sanat eserlerini sanatseverlerle buluşturan Christie’s Dubai 29-30 Ekim tarihlerinde, Arap, İran ve Türk Modern ve Çağdaş Sanat Eserleri Müzayedesi düzenliyor. Müzayedenin en değerli eseri Türk sanatçı Fahrünnisa Zeid’in 1962 tarihli tablosu. Sanatçının olgunluk dönemine ait “Break of the Atomand Vegetal Life” (Atomun Parçalanışı ve Bitkisel Hayat) adlı eser için tahmini 3-5 milyon dolarlık (yaklaşık 6 - 10milyon TL arası) değer biçiliyor. Tablo 3 milyon dolara dahi satılsa Erol Akyavaş’ın 2milyon 900 bin TL’ye satılan “Kabe” adlı eserinin rekorunu kırmış olacak. Paris sanat dünyasında yetişen Zeid 1944-1966 yılları arası soyut sanat tarihine adını yazdırmış tek Doğulu kadın sanatçı. Sanatçının tüm eserlerinde 20. yüzyılın ilk yarısına damgasını vuran ve birkaç nesil sanatçıyı etkisi altına alan “Ecole de Paris” (Paris Ekolü) etkisi hissediliyor.

 

Doğu mistisizmi ve kaligrafi

Christie’s Dubai’den gelen basın açıklamasında “Break of the Atomand Vegetal Life”ın, sanatçının coşkun ve üretken eserleri arasında en önemlisi sayılabileceği belirtiliyor. 1964 tarihli, 2.1metreye 5.5metre ebatlarındaki insanı hipnotize eden bu kanvas tablo Zeid’in kendine has soyut geometrik tarzını ritmik bir hareketle yansıtıyor. Tablonun renk paleti ile benzersiz bir uyum içinde hareket eden hipnotik etkili şekiller izleyiciyi adeta sanatçının yarattığı alternatif bir büyülü evrene taşıyor. Kaleydoskopik bir hareketle kaynaşan formlar, Doğu mistisizminin uzantısı olarak görülebilecek kaligrafik tarzı anımsatıyor.

 

Müzayedede yer alan diğer eserler arasında Ramazan Bayrakoğlu’nun “Browns”ı, (50 -70 bin dolar),Murat Pulat’ın Fransız oyuncu Anna Karina portresi (25- 35 bin dolar) ve Türk soyut sanatının babası olarak görülen Abdurrahman Öztoprak’ın “Painting 423” (28 - 32 bin dolar) adlı eseri dikkat çekiyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön