Sinemacılardan Oscar adayımıza tam destek!

Türkiye’nin Oscar adayı olarak gösterilen “Ateşin Düştüğü Yer”e sinemacılardan olumlu tepkiler geldi. Yönetmen Yüksel Aksu filmi çok önemli bulurken, Atilla Dorsay evrensel içerikli filmin iyi bir seçim olduğunu söyledi.

Sinemacılardan Oscar adayımıza tam destek!

İsmail Güneş’in yazıp yönettiği ve Türkiye’nin Oscar aday adayı filmi olarak seçilen “Ateşin Düştüğü Yer”e sinemacılardan tam destek geldi.

 

Film ön elemeyi geçtiği takdirde 85. Oscar Ödülleri’nde En İyi Yabancı Film dalında ödül için yarışacak. “Ateşin Düştüğü Yer” ilk 5 aday arasına girerse bu Türkiye için de bir ilk olacak. Hakan Karahan, Elifcan Ongurlar ve Yeşim Ceren Bozoğlu’nun başrollerini paylaştığı “Ateşin Düştüğü Yer”, bir babanın töre gereği öldürmesi gereken hamile kızıyla birlikte çıktığı yolculuğu anlatıyor. 4 Mayıs’ta gösterime giren “Ateşin Düştüğü Yer”, 18 bin 860 kişi tarafından izlendi.

 

Yönetmenler:

Osman Sınav: “Oldukça etkilendim”

Oy kullanmamış olmam yanlış anlaşılmasın. “Ateşin Düştüğü Yer”e oy vermemişim gibi bir algı oluşmasın. Filmlerin tamamını izleyemediğim için toplantıya gitmedim. İzlemediğim filmlere haksızlık olsun istemedim. “Ateşin Düştüğü Yer” izlediğim filmler arasındaydı. Gayet güzel çekilmiş, benim beğendiğim bir film. Oldukça etkilendiğimi söyleyebilirim. 

 

Erden Kıral: “Dilerim ilki başarabilir”

Hayırlı olsun. Dilerim Türk sineması, bu yıl “Ateşin Düştüğü Yer”in ilk 5 film arasına girmesiyle bir ilki başarabilir.

 

Yüksel Aksu: “Çok değerli bir film”

“Ateşin Düştüğü Yer”, çok değerli ve önemli bir film. Yolu açık olsun. Çok iyi bir Oscar stratejisi geliştirilmeli. Sonuçta bu iş strateji işi. Ben “Dondurmam Gaymak” ile elde ettiğim deneyimlerimi İsmail Hoca ile paylaşmaya hazırım.

 

Eleştirmenler:

Atilla Dorsay: “İyi bir seçim”

“Ateşin Düştüğü Yer”, çok sevdiğim bir film. Üstelik Amerikalıların da gayet rahat bir şekilde anlayabileceği evrensel içerikli bir hikâyeye sahip. Bu bakımdan “Ateşin Düştüğü Yer”in iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum.

 

Murat Özer: “Katılanların en iyisi değildi”

Filmler arasında, sinema dili olarak “Ateşin Düştüğü Yer”in epeyce üstünde yer alan yapımların olduğu düşünülürse, seçimin sadece Montreal’den gelen ödüller baz alınarak yapıldığı öngörülebilir. “Batılılar bu filmi ödüllendirdi” mantığının bizi bir yere götürmediğini anlamış olmalıydık oysa. “Meselesi güçlü” diye düşünüldüyse de, “Araf” ya da “Lal Gece” seçilebilirdi ve hatta “Zenne”. Toplamın en iyisi “Yeraltı”nın pek konuşulmadığını tahmin etmek zor değil; karar “evrensel” olandansa “yerel” olanı taçlandırma geleneğinin bir uzantısı. İtirazlarıma rağmen, şansının bol olmasını diliyorum.

 

Haber: Mehmet Çalışkan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön