“Vahşiler” Aile karteli hür gençlere karşı!

Ünlü yönetmen Oliver Stone serüven-gerilim türündeki “Vahşiler”de (Savages) iki genç ve bağımsız marihuana yetiştiricisinin acımasız bir Meksika uyuşturucu karteline karşı verdiği ölüm kalım mücadelesini anlatıyor.

“Vahşiler” Aile karteli hür gençlere karşı!

80’lerin sonunda “Salvador”, “Doğum Günü 4 Temmuz” gibi filmlerle çıkış yapan, 90’lı yılların yıldız yönetmeni Oliver Stone, iki binli yılları ortalama filmlerle geçirmeyi sürdürüyor. “JFK” ve “Nixon” da ABD tarihinin kritik sayfalarını yeniden açıp, derin devletten hesap soran Stone, sadece saldırgan politik tutumuyla değil, dönemin genç seyircilerini yakalayan anlatım stiliyle de dikkat çeken bir yönetmendi. Stone, Don Winslow’un çok satan bir romanından uyarlanan “Vahşiler”de de görsel efektlerle dolu hızlı, fiyakalı bir montaj ve dinamik bir kamera kullanıyor. Öykü, “kötüler kendi halindeki iyilere karşı” güzergâhını izliyor. “O” (Blake Lively) adlı genç ve güzel bir kadını paylaşan iyi kalpli genç marihuana üreticileri Chon (Taylor Kitsch) ve Ben’in (Aaron Johnson) başları bir Meksika uyuşturucu karteliyle belaya giriyor.

 

Uygar ABD’liler, ‘Vahşi’ Meksikalılar

“Uyuşturucu işine girip temiz kalmak mümkün değildir” ana fikrine bel bağlayan filmde özellikle üç karakter çelişkileri ve değişim süreçleriyle öne çıkıyor: Giderek kontrolden çıkan olaylar, Buda hayranı barışçı Ben ile şımarık, zengin kızı O’nun dengesini bozuyor. Kartelin lideri Elena da (Salma Hayek) içten içe annelik ve kadınlık içgüdülerine karşı mücadele ediyor. Ama bunların iyi “pişirilip” sunulduğunu söylemek zor çünkü öykü hızla akıp gidiyor; entrika, ihanet, çatışma ve gerilim durmak bilmiyor. Dolayısıyla karakter psikolojileri güme gidiyor. Daha önemlisi, her iki tarafın birbirini “vahşiler” olarak görmesi filmin ana meselesi haline gelemiyor.

 

Bir yanda feodal toplumdan kalma eski usul bir örgüt, diğer yanda global sermayeyi, girişimci ruhu temsil eden bir grup var. Kartel tutucu aile değerlerini, gençler ise özgür ahlaki değerleri temsil ediyor. Ne var ki Stone, ticari reflekslerle elindeki öykünün ilginç yanlarını törpülüyor, vahşilik kavramının göreceli yanını sorgulamıyor. Bunun yerine filmini sıradan bir “serüven-gerilim limanı”na demirliyor.

 

Sonuçta, “Vahşiler”in uyuşturucu kartelleri üzerine çekilen Hollywood filmlerinden dişe dokunur bir farkı yok. Meksikalılar vahşi, Amerikalılar medeni!.. Öykünün iki “gerçek” erkeği filmin tarafını da belirliyor: Lado (Benicio Del Toro) güçlü sezgileri ve hayvani içgüdüleriyle eski Yeşilçam kötü adamlarını, Afganistan’da savaşmış eski asker Chon ise Rambo tarzı kahramanları temsil ediyor. Özetle, Stone sürükleyici, rahat seyredilir bir serüvene imza atsa da, öykünün hakkını tam olarak veremiyor.

 

 

Haber: Mehmet Açar

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön