Köpek saldırısından kurtulmak için neler yapılabilir?

Mama veya tatlı dilin işe yaramadığı zorunlu durumlarda bu öneriler sizi koruyabilir!

Köpek saldırısına karşı ne yapılmalı?

Kazanılan kavganın, hiç başlamayan kavga olduğu söylenir. Hayvanlarda da -insanlarda olduğu gibi- diyalog, sorunu çözüp çatışmayı önleyebiliyor veya durdurabiliyor. Buna rağmen, köpek tarafından saldırıya uğramanız durumunda ne yapabileceğinizi bilmenizde yarar var. 

 

Amerikan ordusu emeklisi Clint Emmerson, “100 Ölümcül Beceri: Takipçileri Atlatma, Yakalanmama ve Her Türlü Tehlikeli Durumda Hayatta Kalmanın Askeri Kılavuzu” adlı kitabında şunları öneriyor:

 

Gardınızı alın, kendinizi koruyun

Gömlek, ceket, mont, elinizde ne varsa kullanın. Postacı veya el çantanızı da kullanabilirsiniz, yeter ki köpeğin, vücudunuzun hayati bölgeleri dışında bir yere yönelmesini sağlayın. Ceketinizi çıkarın, kolunuza dolayın.

 

Ön kolunuzu koruyun

Ön kolda kalın damarlar bulunur. Köpeğe kolunuzu verecekseniz, kolunuzun dış tarafını verin. İç tarafta hayati önem taşıyan damarlar bulunur.

 

Burnuna vurun

Burun, önde ve merkezdedir, büyük bir hedeftir. Ulaşmanız kolaydır. Göz gibi başka hedefleri de seçebilirsiniz ancak bunlar daha küçük ve erişmesi zor noktalardır.

 

Büyük hedefe büyük hareketler

Stres altındayken sadece kaba motor becerileriniz devrede kalır. Köpeğin büyük hedeflerine büyük hamleler yapmalısınız. Bunun dışında bir girişimde bulunursanız muhtemelen ıskalayacak ve köpeği avantajlı pozisyona getireceksiniz demektir.

 

Koltuk altı hedefi

Bizlerde olduğu gibi onların da koltuk altı hassastır, bu yüzden burası iyi bir hedeftir. Köpeğin kollarının arkasına, göğüs kafesinin yanına tekme atabilirsiniz. 

 

Köpekle fiziksel bir çatışmaya girecekseniz olabildiğince sert karşılık verin ve köpeğin, sizin üstünlüğünüzü, alfa (sürünün lideri) olduğunuzu anlamasını sağlayın.

 

Köpek sahiplerinin yapması gereken 10 şey
+12
İnsanların köpeklere köpeklerin de insanlara ihtiyacı var. Sıklıkla yaşanan problem ise bu sadık dostların temel ihtiyaçlarını karşılamayı başaramamaktır. Bundan yaklaşık 100.000 yıl önce aslında kurt olan bu hayvanlar 15.000 yıl önce evcilleştirildi.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön