Güle güle plastik poşet

Bütün dünyada plastik ürünleri üretim ve kullanımına sınırlamalar getiriliyor.

Güle güle plastik poşet

Son zamanlarda sıklaşan plastik kirliliği haberleri gözünüzden kaçmış olabilir. Ne de olsa plastik ürünler gündelik hayatımızın doğal bir parçası ve çevreyle ilgili kötü haberler şaşırtmıyor artık. Hem plastiği yasaklayacak da değiliz, değil mi ama?

  

Görünüşe göre dünyada böyle düşünmeyenler var. Geçtiğimiz Dünya Çevre Gününde Hindistan Başbakanı Narenda Modi, 2022 yılına kadar ülkesinin bütün tek kullanımlık plastik ürünlerini terk edeceğini duyurdu. Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olan Hindistan, Çin’i ikinci sırada bırakmış durumda. Böyle bir ekonomik gücün bir yandan da yeşil ve sürdürülebilirlik yanlısı bir duruş sergilemesi oldukça şık. Neredeyse 1.5 milyarlık nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesinden bahsediyoruz… Dolayısıyla bu, sevindirici olduğu kadar ülke için vermesi zor bir karar. Modi, “farkındalık, teknoloji ve global ortaklıklarla” bu zorlukları aşacaklarını söylemiş.

 

Benzeri bir yeşil hamle de Fas’tan gelmişti. Fas, Hindistan’dan daha atik davranarak 2 yıl önce benzeri bir karar aldı. ABD’den sonra dünyadaki en büyük plastik poşet tüketicisi olan Fas (her yıl üç milyar plastik poşet!), plastik poşetlerin hem üretimini hem de ithalatını yasakladı. Ülkenin Endüstri Bakanı Moulay Hafid Elalamy, artık bez ve kağıt poşetler kullanılacağını söyledi.

 

Plastik kirliliğine ket vurma konusunda cesur bir adım atan bir diğer ülke, Kenya; ilk başta aklımıza gelmeyen bir yer. Afrika kıtasının doğu kıyısında yer alan Kenya, geçtimiz yıl getirdiği sert yasalarla plastik poşetlerin sadece üretim ve satışını değil, kullanımını da yasakladı. Yasağa uymayanlar için dört yıl hapis veya 40.000 dolarlık para cezası söz konusu.

 

İçinde bulunduğumuz yılın mayıs ayında daha batıdan, Avrupa Birliği tarafından da benzeri bir duyuru yapıldı. Alınan yeni karar, tek kullanımlık plastik ürünlerinde kısıtlama ve yasaklamalar öngörüyor. Bu haberin ana hatlarını "" AB, deniz çöplerini azaltmak için harekete geçiyor"" başlıklı haberimizde incelemiştik.

 

Rwanda’dan, İtalya’ya, Çin’e kadar bir çok ülkede artık plastik poşet kullanımı ya yasaklandı ya da bu konuda kısıtlamalar (marketlerde poşetlerin ücret karşılığı verilmesi, belli bir incelikteki poşetlerin üretimden kalkması vb) getirildi.

 

Denizlerimizdeki plastik çöp miktarı akıl almaycak boyutlarda. İncelemeler, içtiğimiz sularda, yediğimiz su ürünlerinde plastik parçaları bulunduğu ortaya çıkarıyor. Poşetlerin yüzde 99’unun geri dönüştürülmediği ülkemizdeyse 1 Ocak 2019 yılından itibaren poşetlerin marketlerde ücretli hale gelmesi bekleniyor.

 

Plastik poşetler yavaş yavaş çevre bilincimize yenik düşüyor gibi görünüyor. Temiz çevre ve besinli günlere kavuşmak dileğiyle…

 

Doğa Doğu

Fotoğraf: Ze'ev Barkan

 

Güle güle plastik
 

 

National Geographic plastik atıklara dikkat çekiyor!
+22
National Geographic'in yeni sayısı, plastik atıklarla ilgili bir kampanyayı ele alıyor.   

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön