Sertifikalı babalar

Hep anneler mi eğitim görecek? Bu kez babalar, 13 haftalık eğitimden geçti ve sertifika aldı. Hayriye Mengüç'ün haberi...

Sertifikalı babalar

Anne Eğitim Çocuk Vakfı'nın 1999'dan bu yana yaygın olarak yürüttüğü "Sen Benim Babamsın" kampanyası çerçevesinde; Kadıköy Nihat Işık İlkokulu Rehber Öğretmeni Murat Cem Kantarcıoğlu'nun geçen Şubat'tan bu yana sürdürdüğü 13 haftalık Baba Destek Programı tamamlandı. Kantarcıoğlu da dahil, eğitim programına katılan Nihat Işık İlkokulu ebeveynlerinden 18 baba, düzenlenen sertifika töreniyle kurstan mezun oldular.

 

Baba Destek Programı'na katılan babalar, 13 hafta boyunca akşamları işten çıkıp Kadıköy Nihat Işık İlkokulu'ndaki derslerine koştular. (Yere uzanan, Murat Cem Kantarcıoğlu)

 

Rehber öğretmen Murat Cem Kantarcıoğlu'na, bu eğitimin önemini sordum. Kendisi de iki çocuk babası olan Kantarcıoğlu, çocuğun hayatında baba figürünün anne kadar önemli olduğunu söyledi. Bu eğitimle çocukların olumlu kişilik geliştirmeleri ve toplumla sağlıklı iletişim kurabilen kişiler olmaları için, baba olarak sorumluluklarını masaya yatırdıklarını anlattı. "Sorumluluklarımızın ötesinde neler yapabileceğimizi sorguladık. Bu konulardaki deneyimlerimizi paylaştık, bilgi ve becerilerimizi artırmanın yollarını irdeledik" dedi.

 

Çoğu zaman çocuk yetiştirme ve eğitimi konusunda babanın sorumluluklarını anneye devrettiğini, annelerin hem anne hem de baba rolü taşımakta güçlük çektiğini anlattı. Mutlu bir çocuk yetiştirmek için ebeveynlerin birlikte çocukla ilgilenmesi gerektiğinin altını çizdi:

 

 

Anne ve çocuklar da babalarının sertifika törenine katıldı.

 

"Çocuğun hayatında babanın, en az anne kadar rolü var. Babaların çocuklarıyla doğru ilişki kurup, onlarla hayatı paylaşması çok önemli. Babalar; çocuklarınızı sevin, destek olun ve onlarla ortak zevkler paylaşın. Onlara vakit ayırın ve çocuğunuzun baba olarak kendinize kolayca ulaşabileceği konusunda yardımcı olun. Çünkü çocuklar, en önemli dersleri; kendileriyle birlikte okuyan, konuşan, çalışan ve onlarla birlikte zaman geçiren sevgi dolu bir aileden öğreniyor."

 

Rehber öğretmen Kantarcıoğlu, gelecek yıl da baba eğitimlerine devam etmek istediklerini söyledi.

 

 

 

Haber: Hayriye Mengüç

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  28 Haziran 2016 Salı 23:48

  Çok güzel ifade etmissiniz. Kaleminize sağlık. ..

  Cevapla

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön